şükela:  tümü | bugün
  • metrobüs çıkışlarındaki iade makinelerinin ayağına birer tartı yerleştirilerek yapılabilir.
    (bkz: eşşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek)
  • - yalniz sofor bey ben parami iade istiyorum?
    - allah allah, sebep?
    - metrobüsünüzün tam ortasina sictim, 500 gram vermis olmaliyim. sicarim boyle hizmete. oldu iyi günler.
    - :#/
  • faşizanca bir uygulama olacaktır.
    devamında şu uygulamaları da getirebilir:

(bkz: ücretli plajlara girişte beyaz tenlilerden daha çok para alınması)

(bkz: lunaparka girişlerde çocuklardan daha çok para alınması)

(bkz: aç olanların aynı yemeğe daha çok para ödemesi) vb.

söz konusu para olunca, bu para da ticaretin konusu olunca her şey mübah sayılıyor ama o öyle değil işte.
    siz o otobüste bir birey olarak varsınız; bir cisim, bir eşya, bir mal olarak değil. ve bireysel farklılıkları yüzünden kişi cezalandırılamaz.
  • insanları patates çuvallarına indirgeyecek sistem.
  • bundan önce 1 bilet basıp 5 çocukla binenlere bir çözüm getirilmesi kanısındayım.
  • teoride kadınların karlı çıkacağı uygulamadır, çünkü ortalama olarak genelde erkekler kadınlardan daha ağırdırlar.
    pratikte ise asla uygulanamayacaktır tabii ki...
  • 105 kiloyum, boy 205. yani kilodan da hesaplansa boy dan da her türlü bana girer. 100 kiloluk bir adamın cüsse olarak nasıl bir etki yarattığını zaten biliyorum da öneriden bulunanlardan kokuyla ilgili durumu da biliyorsunuz denmiş, kiloyla koku arasında nasıl bir korelasyon olduğunu a bir çözebilsem, maksimum desteğimi esirgemeyeceğim öneridir.
  • insan hakları açısında uygulanması mümkün olmayan uygulama.

toplu taşımadan değil, havayolu ulaşımından örnek verelim:

uçak yolculuklarında, firmaların uyguladıkları bagaj ağırlığı limitleri vardır. bu limitleri aşınca, hatırı sayılır miktarlarda bir ek ücret ödemeniz istenir. bu uygulamanın temel sebeplerinden bir tanesi, uçağın toplam ağırlığı ve bunun yol açtığı yakıt maliyetleridir.

fakat söz konusu insan olduğunda, durum değişir:

60 kiloluk bir insan da, 120 kiloluk bir insan da aynı ücretten uçağı kullanabilir. (hatta uçak firmalarının kampanyaları sebebiyle, kilosu diğerinin iki katı fazla olan kişi, yarı fiyata da aynı seferden faydalanabilir.)

ama ilerleyen dönemlerde "toplumum genel sağlık seviyesini yukarı çekmek ve şişkoların* kökünü kazımak" gibi ulvi değerleri ön plana çıkartmak için belli kilonun altındakilere pozitif ayrımcılık kisvesi adı altında bu tarz bir uygulama gündeme gelirse pek şaşırmam.
  • "otobüslerin havasız kalmalarından dolayı bu vatandaşlardan oksijen tüketme parası da alınmalıdır" görüşüne eklenerek insan haklarının dibine! vuracağımız uygulamadır.