şükela:  tümü | bugün
  • etik değildir.

istanbul'da bu durum sıklıkla başıma geliyordu. bu hatayı da en çok kadınlarda gördüm. erkeklerde bu hatayı yapıyorlar ama onlar genelde kısa kestikleri için telefonu kapatıyorlar. fakat kadınlarda gerçekten bu konuda çok farklı bir anlayışsızlık var.

toplu taşıma aracı ile ümraniye'den kadıköy'e geçiyorum. yanımda oturan kadın yüksek sesle telefonda konuşuyor sabah saat 7'de. kadına şöyle bir baktım, giyimi gayet güzel, resmi bir kıyafet giyinmiş, muhtemelen ofis çalışanı bir insan.

sabahleyin bu kadın öyle bir konuşuyor ki sanki otobüste sadece kendisi var. halasından, teyzesinden, işyerinden, dayısından, annesinden, babasından konuşmadığı insan kalmadı bu kadının.

herkes tuhaf tuhaf bu kadına bakıyordu. bende telefonu kapatmasını rica ettim. yüksek sesle telefonla konuşmanın insanları rahatsız ettiğini, bunun farkında olmasını söyledim.

pişkin, suratsız kadın yüzüme aval aval bakarak, bu toplumda zaten kadınları her zaman eziyorlar dedi. benim o sırada beynim attı kadına bir bağırdım. kadın apar topar araçtan indi. sürekli her durumda erkeği suçlayan insanlar, kadınlarında nezaket kurallarına dikkat edip etmediğini araştırsınlar.

yine aynı şekilde şehirlerarası otobüs yolculuğu yapıyorum. saat gecenin 2'si. hanım kızımız bu saatte sevgilisiyle konuşuyor. otobüste insanlar uyuyor mu? rahatsız oluyor mu? diye düşündüğü yok. gerçekten kadınlarda böyle bir bencillik var sadece kendilerini düşünebiliyorlar. arkama döndüm kadına derhal telefonu kapatmasını aksi durumda o telefonu kafasına geçireceğimi söyledim.

bunlara gerek yok. bu dünyada sadece sizler yaşamıyorsunuz. yapmış olduğunuz hareketler sonrasında diğer insanların eğer bir rahatsızlığı varsa kendinizi eleştirmelisiniz.

kimse sizin sorunlarınızı dinlemek zorunda değil. kimse ortak bir kullanım alanına sahip bir belediye otobüsünde yüksek sesle konuşma hakkına sahip değil. bütün bunları öğrenmek zorundasınız. bütün bunları kafanıza sokmak zorundasınız.

insanlara biraz saygı gösterin.