şükela:  tümü | bugün
  • efendim malumunuz veçhile istanbul gibi kalabalık bir şehirde ulaşım en büyük problem. trafik yoğunluğu yüzünden artık hayatımızdan boşa giden saatler haftalara belki aylara dönüşmeye başladı.

toplu taşımanın hali de ortada. kalabalık, nefes alınamayan ve çoğunlukla mavi yakalının tercih ettiği bir ulaşım modeli. beyaz yakalı ise bu duruma maruz kalmamak için arabasıyla gitmeyi tercih ediyor. durumu toplu taşımadan ne kadar farklı derseniz. sadece birileri ensesinde nefes almıyor, kan ter içinde kalmıyor, itişip kakışmıyor. ama o da trafiğin çilesini çekiyor ve belki park yeri aramak için 10 tur atıyor. ama en önemlisi o, trafik yoğunluğunun artmasına sebep oluyor.

benim önerim ise; toplu taşımalara tıpkı uçaklarda olduğu gibi business class seçeneği getirilmesi. şöyle ki metrolarda belirlenmiş vagonlar business class için ayrılacak. ona göre ücret belirlenecek. parası olan binecek, olmayan binmeyecek. tüm dünya düzeni böyle zaten. veya metrobüste 1 - 2 otobüs business seçeneğine ayrılacak.
    böylece beyaz yakalı bilecekki o toplu taşımada huzur içinde işine - evine gidebilecek. böylece trafik yoğunluğu da bir miktar azalmış olacak ki hatrı sayılır miktarda azalacağını düşünüyorum.
    (bu arada hiç ayrımcılık diye gelmeyin tüm dünya düzenimiz bu şekilde işliyor.)

buyrun sevgili eksi sözlük yazarları. söz sizde.
  • yurt dışında örnekleri çoktur. bizde olmaz bence, yıkarlar business kabini.
  • şoföre burberry marka şemsiye ile vurulabilir.
  • (bkz: hashtag cenk'le metrobüs'te business keyfi) paylaşımları yapan kezbanları artıracaktır.
  • araba alacak, taksi kullanacak kadar zengin değilim ama hijyenime dikkat edecek kadar insanım. toplu taşıma kullandıktan sonra yemin ederim kirlenmiş, tozlanmış hissediyorum kendimi. araçların pisliğini geçtim insanlar da pis. ben misler gibi kokarken yanımdaki adam tuzlu çekirdek gibi kokuyor... koyun iki katlı otobüs, üst kata sadece güzel kokan insanlar binebilsin ... körüklü otobüslerin körüklerine özel bölme yapın temizler için. yapın bir şeyler kendimi keselemekten ben yoruldum. eyyy belediyeler duyun sesimi
  • şimdi bi kere otobüs denen şeyde ayakta gidilmesi zaten trafik kurallarına aykırı bir durumdur.

arabanın içinde oturduğun yerde emniyet kemeri zorunlu iken, otobüs ve metrobüste ayakta yolcu taşımak trafik terörüdür arkadaş.

bütün otobüs ve metrobüslerin ayakta yolcu almayacak şekilde düzenlenmesi şarttır. artık adına business mı dersiniz çok oturaklı götürgeç mi dersiniz keyfiniz bilir.
  • bu tren gibi uçak gibi bir durum değil bence.ordaki business ve ekonomi arasındaki farkla toplu taşımadaki aynı olmayacak.insanlar orda üst üste giderken diğer tarafta param var diyerek rahatça oturamam ben.bu sınıf ayrımı rahatsız eder.
  • portakal suyu ikramı olacaksa destekleyeceğim fikir.
  • var, biz kendisine kisaca metrobus'te oturmak diyoruz.