şükela:  tümü | bugün
  • toplumun bireyler icin bir genelleme oldugunun farkinda olan bir insan bunu soyleyebilir, ne de olsa toplum bireyleri tek tek ele almanin zorluklari nedeniyle olusturulmus soyut bir kavramdir
  • margaret thatcher'a ait meşhur sözün tamamı için:

"çoğu kişinin bir sorunla karşılaştığında hükümetin bunu çözmesi gerektiğini düşündüğü bir devirdeyiz bence. "bir sorunum var, yardım almalıyım." veya "evsizim, hükümet bana ev versin." diyerek kişisel sorunlarını topluma mâl ediyorlar. biliyor musunuz toplum diye bir şey yoktur aslında. erkek ve kadın bireyler ve aileler vardır. hiçbir hükümet bireyler olmadan birşey yapamaz. bu sebepten insanlar önce kendi başlarının çaresine bakmalıdır."
  • bir söz. bunun savunan insan bir adım ötesine gitmediğinde yanlı bir inanışa sahip demektir. toplum diye bir şeyin olmadığı yerde, hükümetlerin olması beklenemez. hükümetlerde toplumlar gibi gerçek değildir. örneğin türkiye'de yaşayan insanların %90'ı türkiye cumhuriyeti hükümeti olmadığına inansaydı, böyle bir hükümet olabilir miydi?
    gerçek olmayan bir kavrama herkes inanırsa, gerçek kabul edilir. ama aslında yoktur. toplum yoktur, hükümet yoktur, devlet yoktur. insanlar var olduğuna inanır.