şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: zanaat)
  • "beethoven piyano başında bir eser icra eder. orada bulunanlardan biri eser bittikten sonra sorar beethoven'e ; 'bu eserde neyi anlatmak istediniz?' diye.
    beethoven tekrar geçer piyanonun başına ve aynı eseri tekrar çalar. sonra da döner soruyu soran kişiye ve ; 'bunu!', der" şeklindeki hikayelerin dönemeyeceği bir sanat klasmanıdır. zira sanatçının burada amacı, o eserde neyi anlatmak istediğini topluma açıkça söylemektir ki insanlar şöyle bir silkelensin, kendine gelsin.

    peki beethoven ne iş?
    (bkz: sanat için sanat)
  • maalesef artık sanat kavramı birinci dünya harbinden itibaren insancıl anlatıma, anlatılmak isteni dolaylı yoldan anlatıma indirgenmiş bir araç olarak görülmeye başlanmıştır. acaba ne zaman gördük yeni bir klasik müzik bestesini ya da kaliteli bir şiiri yakın tarihlerde? sanatı toplumu yönlendirici, düşünce dayatması olarak görmeyen, herhangi bir sanat alanında uğraş veren bir sanatçı gördüğümde gerçekten kuş sütü bulmuş gibi seviniyorum. toplum için sanat diye bir şey yoktur. zaten herhangi bir gaye edinmiş bir şeyin sanat olması beklenmemelidir.