şükela:  tümü | bugün
  • aile sağlığı merkezi ile birlikte birinci basamak sağlık hizmetlerinin yürütüldüğü yer.
  • kasım ayından itibaren kısa sürede de olsa çalışacağım yer. buradaki hekimler merkezdeki işler dışında gerek duyulduğu halde, gerek duyulan bölgedeki acil servislere de geçici olarak atanabilirler.
  • halk sağlığı, eğitimi ve koruyucu hekimlik hizmetini veren merkezler. hastalıkları oluşmadan önleme gibi bir amaçları kağıt üstünde de olsa vardır. tam olarak ne yapıyorlar ben de çözemedim. ayrıca bakanlık buradaki hekimleri hekim açığı olan yerlere geçici göreve vererek onları bir nevi göçebeliğe zorlamaktadır.
  • çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı tarafından iş sağlığı ve güvenliği hizmeti vereceği duyurulan, resmi sitede adres ve telefon bilgileri yayınlanan kurumlardır.

fakat ne garip ki bir çoğunun böyle bir hizmetten haberi yok, haberi olanların da bilgisi yok. hatta bir tanesi özel şirketlerden hizmet almanız daha iyi olur dedi.

bir yönetmelik çıkmış, bir kurum görevlendirilmiş ama ne kuruma ulaşılabiliyor, ne yetkililerine ulaşılıyor, ne görevli personel var ne bilgi var. böyle mükemmel, iş yapmamaya odaklanmış bir sistem. sonra devlet memurlarına laf edince kızarlar.

bugün türkiye genelinde aradığım 27 toplum sağlığı merkezini göz önünde bulundurarak söylüyorum, 12 tanesinde kimse telefona bakmadı, telefona bakan 15 merkezde ise konu ile ilgili konuşacak yetkiliye ulaşamadım. 3 tanesinde telefon ondan ona aktarılırken kapandı gitti.
  • toplum sağlığı merkezleri türkiye halk sağlığı kurumuna bağlıdırlar. devlet hastaneleri ise

türkiye kamu hastaneleri kurumu
  • ekimde işe başlayacağım ama ne iş yapacağım hakkında bilgim olmayan yerdir.isteyenleri aile sağlığı merkezine vereceğiz demişler.işin açıkçası ilk basamak da olsa hasta bakmayı hiç gözüm yemiyor.yaşasın altı senelik tıp eğitimi.
  • birinci basamak sağlık hizmetlerinin yedek kulübesidir. asıl açılımı "nerede ihtiyaç oraya görevlendirme merkezi".

eskiden ohal olmadığı halde yasaya aykırı görevlendirmelere itiraz ediyorduk işe yaramıyordu, şimdi ohal de var isteseler çaycı bile yaparlar, geçmiş olsun. he bazen 600 hasta bakılan bir acilde kendini hekim olarak bulmaktansa, o acilin kantininde çaycı olmak daha cazip geliyor.

çaycı bir örnektir, küçümseyen top olsun.
  • yeni mezun hekimlere 6 yıl boyunca tıp eğitimi gördükten sonra diş fırçalamayı anlattırarak büyük iş gücü kaybına sebep olduğunu düşündüğüm kurum.
  • içinde çalışan diş hekimlerinin akıbetini merak ettiğim kurum. bilenlerin yeşillendirmesi dileğiyle