şükela:  tümü | bugün
 • müdaheleci bir ahlâk anlayışıdır. genel ahlâk gibi kavırları da vardır. illa ahlâk diye bir kavram olacaksa öz/bireysel olmalıdr. gerisi toplumun bok yemesidir.
 • sakat bir sey.
  mısır da kadınları sunnet ediyorlardı en son. halen var mı bilmiyorum.
  yamyamlar yabancı insanları yiyorlar.
  cingenelerde erkeklik yaptıgın hırsızlıkla olculuyor.
  gibi gibi.

  ecevit in tercume ettigi adam siirinde ne der ruyland?
  "herkes aklını kaybettiginde sen dogru kalabiliyorsan
  krallarla oturup halktan kalmayı unutmuyorsan
  adam olursun yavrum."

  ben toplumsal ahlaka guvenmem.
  milyonlarca yahudinin yahudi oldukları icin katledildikleri bir dunya burası.
  insanların icindeki cani/sapkın/siddete meyyal bircok cirkinligi maalesef gorebiliyorum.
  ama hamdolsun kendime inanıyorum ve yakın cevremdeki insanları dogruya hep cevirebilecegime.
 • sığ bir bakış açısı ve sadece cinselliğin görüldüğü, irdelendiği ve baz alındığı bir ahlaksızlık. siyaset ahlakı, ticaret ahlakı, insani ilişkilerin olmadığı ve tamamen cinselliği kıstas kabul eden bir ahlak anlayışı, ahlaksızlığın nirvanasıdır. ahlak insani vasıfların ve ilişkilerin genelidir. zulmü örten bir ahlak anlayışı, ayıp olanı göstermeyen onursuz bir örtü ve paranın cani bir ahlak muştusu olması gibi.

  doğu toplumlarında ve ülkemizde ahlak anlayışı, cinsellik ve beden üzerindeki despot tasarrufundan öteye gidememiştir. savaş çığlıkları, ahlaksızlık olarak değil, bir erdem, fitne ve fesat, duyarlılık ve milliyetçilik, toplum içindeki hak ve adalet uçurumları kader olarak el pençe karşılanır. hırsızlığın görülmediği, zulmün işitilmediği, hak ve adaletin ayaklar altına alındığı, kanunların dayatmacı bir silaha döndüğü, emre riayet etmesi gerekenlerin "emir kulu" olarak altının çizildiği bir toplumda ahlak bakışının gözden geçirilmesi gerekir.

  ahlak ve ahlaksızlık, at gözlüğü ile bakılacak bir değer değildir. ticaret ahlakı, siyaset ahlakı ve yönetenler ile yönetilenlerin ahlakı toplumu dizayn eden bir gerekliliktir.

  madem cinsellik anlaşılıyor ahlak denildiğinde, o zaman son kelâmı bu bakış açısına ve sözü deniz kaptanı kudret baba'ya bırakıyorum:

  - zenginin kızı biriyle olursa gençtir, normaldir ve olsundur. fakirin kızı mı? o da orospudur!

  ahlak anlayışımızı özetler nitelikte. ki ne demiştik, para namusuzluğu örten kahpe bir perdedir.
 • reddettiğim ulus devletçi dayatmadır. toplum olmanın kendisi bir dayatma olarak farklı insanları bir çatı, bir ülkü altında birleşmeye zorlarken; bir de kendi ahlak normlarını icat ederek makbul vatandaş ve hatta daha ötesinde makbul insan tanımı yapar ve bunu toplumsal ahlak ile değerlendirir.
  insanın özgürlüğüne, hür iradesine, fikirlerine, her türlü eylemine ciddi ve açık bir müdahaledir. ve bu müdahale öyle tehlikeli ve sinsidir ki, insan bunun kendisine bir müdahale olduğunu düşünmez; kendi tercihleriyle böyle hareket ettiğini düşünür.