şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'nin bugün yaşadığı gerçekliktir. kedinin kuyruğunu, köpeğin ayaklarını kesenden , yan baktı diye adam öldürene, kadına şiddet ve tecavüzden çocuk istismarına kadar her şey var.

  bir tecavüz olayında dahi ülkenin yarısı o saate ne işi varmış,üstelik etekliymiş gibi cümleler sarf ediyor.
  işte bu durumu anlatan şu yazıyı okumanızı hatta paylaşmanızı şiddetle tavsiye ederim.

  http://www.haberokur.com.tr/…umsal--ahlk-coktu-107/

  üşengeçler için yazı:

  ingiltere'de "3 kişi bir kadına tecavüz etti" haberini gördüğümde dikkatimi çekti.
  önce bilmeyenler için özet geçeyim:
  ingiltere'nin çok satan gazetesi daily mail'de yer alan habere göre 3 kişi kent isimli ingiliz şehrinin merkezinde alkollü bir kadınla görülüyor. genç kadının alkollü olmasından faydalanan 3 adam kaçırdıkları kadına 50 dakika boyunca 4 kere tecavüz ediyor.
  ***
  yaşananların ardından gözaltına alınan adamların duruşması yapılıyor. hâkim, "aşırı kırılgan ve yardıma muhtaç bir kurbana saldırdınız. bu cezasız kalamaz. acı çekmesine izin verdiniz ve istememesine rağmen zorla birlikte oldunuz. işiniz bitince de onu bırakıp kaçtınız." diyerek saldırganlara 27 yıl hapis cezası veriyor.
  ***
  şimdi ülkemizde de sıkça taciz-tecavüz olayı yaşanmasına rağmen ben bu aşağılık olayı neden köşeme taşıdım?
  bir ingiliz kadar kendi ülkemizin kızlarının değer yok muydu diyorsanız bunun cevabını yazının sonunda vereceğim. ama önce ben bir soru sorayım: bu olay türkiye'de yaşansaydı neler olurdu sizce?
  ***
  gelin hep beraber düşünelim. muhtemelen önce 3 adam, tecavüzü ve kaçırmayı inkâr ederdi. kızın kendisinin geldiğini ve rızasıyla ilişkiye girdiklerini, para isteyince vermediklerini ve bu yüzden de iftira attığını söylerlerdi. hatta biri evli olduğunu, biri iş güç sahibi olduğunu, diğeri saygın biri olduğunu ve kızın bu iftirasıyla mağdur olduklarını bile söyleyerek karşı dava bile açabilirlerdi. "ahlâklı" basınımız bu olayı manşetlere taşırken habere yorum yapan andavallar ise bir kızın tek başına kulüpte ne işi varmış, üstelik alkollüymüş diye yorum yapmaz mıydı?
  ***
  üzülenlerimiz, lanetleyenlerimiz olduğu kadar, hem tek başına kulübe gitmiş, hem alkol içmiş, hem o saatte ne işi var diyenler çıkmaz mıydı?
  demek ki aranmış diye düşünen olmaz mıydı?
  kızın yaşadığı tecavüz, ahlâk timsali görünen ahlâksızlarca devam etmez miydi?
  ***
  iş yargıya geldi diyelim. muhtemelen yansız yargımız o 3 adamın söylediklerine itibar ederdi. büyük ihtimalle serbest bırakılır ve tutuksuz yargılanırlardı. duruma göre biraz tepki gelirse de tekrar ifadeye çağırırlar ve akabinde 3-5 güne de unutulurdu bu olay.
  abartıyorsun kardeşim demeyin.
  zira hiç abartmıyorum. bu ülkede 45 çocuğa tecavüz edilmedi mi?
  kadın aile bakanı bir kereden bir şey olmaz demedi mi!
  böyle bir ülkede, o genç kız kime, nereye, nasıl derdini anlatabilirdi?
  kimseye anlatamazdı.
  işini düzgün yapan yargı mensuplarını tenzih ederim de. tecavüze uğrayanın rızası varla, iyi hâl indiriminin yapıldığı bir yargıya sahibiz. işin gerçeği bu.
  ***
  "yargı bunlara gerekli cezayı versin, bunun için ülkeyi yönetenler kanun çıkarsın zaten işleri bu değil mi!" diyorsanız, haklısınız. fakat "erkek telefon, faks, mektup, mesaj ve internetle de eşini boşayabilir" fetvasının verildiği, "haram parayla hac olur mu?" sorusuna "pek uygun değildir ama hac geçerli olur." denildiği, "allah okumuşların şerrinden bizi korusun!" diye duanın edildiği, tecavüze uğrayan kadının, tecavüzcüsüyle evlendirildiği bir ülkede, iktidar bu zihniyetteyse sahip çıkar mı sanıyorsunuz!
  çıkmaz kardeşim.
  ***
  yahu "tecavüze uğrayan anne ölsün, çocuğun günahı ne!" diyen çıkmadı mı bu ülkede?!
  ***
  işte bu olay iyi ki ülkemizde yaşanmadı. ülkenin itibarını düşündüğümden değil. zaten böyle bir olayda da turizmi, itibarı düşünen, yukarıda bahsettiğim, çiğ insanlardır. bu olayda bana göre az da olsa mahkeme her birini 9'ar yılla cezalandırmıştır.
  bu durumu anlatmamın sebebi de işte bu. ülkemizde kadına verilen değer ve ahlâkî bakışla ingiltere'deki bakışı kıyaslamak istedim.
  ***
  saadete gelirsek, ahlâkta ikiyüzlüyüz. adam kayırarak, torpille, rüşvetle, yalanla iş görürken toplumsal ahlâkı da çökerttik. sonunda iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı "bizden-onlardan" ayrımı ile şekillendiren bir ülke olup çıktık. emeği geçenleri tebrik ederim.
 • gözle görülen gerçek. meseleyi teknolojinin gelişmesiyle haberdar olunmaya bağlayanlarda çıkmış ama mesele bunların haber olması değil, haber olduğunda yapılan yorumlar.
 • ben ahlakın daha fazla çöktüğüne inanmıyorum. bizim ülke insanının hep yaşadığı-yaşattığı şeylerdi bunlar zaten...

  günümüzde medya sayesinde hep göz önünde artık olaylar. duyar kasayım derken bir yandan da duyarsızlaştırma var bu tarz olaylara. ölmüş bir bebeğin ve çocuğun fotoğrafı(ölü bulunmuş hali, ben genel olarak fotığraf paylaşımına da karşıyım ) umarsızca duyar kasma adına profillerde paylaşılabiliyor. insanların çok da üzğldüğünü zannetmiyorum artık bu olaylara. hepsi sosyal medya hesabında acısını! iki fotoğrafla paylaşıyor iki duyar kasıyor ve oluyor bitiyor her şey. bir daha ki yaşanan olaya kadar aklına bile gelmez bu duyar kastığı şey. çevresine duyarsız kızdığı çoğu şeyi bizzat yapan bir toplum insanımız var bizim. hakareti bile eleştiri sayan bir toplum insanına sahibiz. toplum insanımız insanları sözel olarak bile örselemeye, istismar etmeye çok alışık.

  velhasıl kelam biz zaten oldum olası ahlaksız dindar gözükme çabasında olan bir toplumduk. hala öyleyiz...

  ekleme: görev yaptığım bir ilçenin erkeklerinin tamamı 8-5 kahvede otururlar (kadınlar çalışırlar evde tarlada) gelen geçeni izler, kadınları keserlerdi. hepsi de orta yaş üzeri canlılar. yaklaşık 8-10 sene önce filan birlikte kalan 2 öğretmene tecavüz olayı olmuş. biri intihar ediyor diğeri olaydan sonra ayrılıyor oradan. bir süre oraya kadın öğretmen ataması yapmamışlar. sonra tekrardan atama vermişler. biz atanınca öğreniyoruz bu olayları. tecavüz olayını gerçekleştiren canlı küçük bir ceza alıp yatıp çıkmış. elini kolunu sallayarak geziyor ilçede. hiç bir toplum baskısı yok. sizin öğrencinizin velisi bu yaratık. iğrenç bir durum.

  lisede merdivenlerden inenlerin etek altlarına bakan hizmetli kişinin oradaki işine son veriliyor, ilkokula geçiriliyor.(uygulamaya bak gel de kafayı yeme) ilkokuldaki öğrenciler ne acaba daha savunmasız değiller mi?
  komşuların hepsi birbirine hallenmiş durumdaydı ve bu çok normal karşılanıyor orada.
  çocukların %80ninin anne babası başında yok. her iki ebeveynde çocukları atalarına bırakmış yeni eşleriyle merkezdeler yeni çocuklarıyla.

  daha neler neler. burası doğuda bir yer değil ankara'nın bir ilçesi. velhasıl kelam uzayda yaşamıyorsanız zaten ahlaksız hep ahlaksız bir toplum olduğumuzu bilmemiz gerekiyordu...
 • günümüzde geçmişte de vardı diye savulmaktadır. ha iyi geçmişte ahlaksız sorun yok yane. oysa müslümanlık güzel ahlak değil miydi?
 • ülkemizde hayvanlara çocuklara karşı onca suç işlenmesine rağmen hala bir takım insan grubunun mahallenin adı kötülenir, tecavüzcüyse ne olmuş bizim tecavüzcümüz diyerek suçu ve suçluyu koruduğu toplumda görülmektedir. yani türkiye’de. o kadar karanlık ve yobaz bir toplum olduk ki kadınlar ne kadar kapanırsa kapansın çocuklar ne kadar sokaklara çıkmasa bile artarak devam eden bir sapıklık var. bunu ben yanlış muhafazakarlaşma olarak tanımlıyorum. dinin bir baskı unsuru olduğu ülkemizde bu olaylar asla azalmayacak. azalması toplumun eğitilmesi ve dinin buna göre yorumlanmasıyla gerçekleşecektir.
 • torpille işe girmek, başkasının hakkını yemek, çıkarım neredeyse oradayım demek gibi her alanda sıkça görülebilecek durumdur.
 • haberleşme ağı genişledi ve gelişti. artık memleketin en ücra köşesindeki bir olay bile anında bütün dünyaya haber ve reklam edilebiliyor. özellikle toplumsal hassasiyetin ve merakın bulunduğu konular, çok hızlı biçimde bütün ülkeye yayılıyor. bunların başında da tecavüz ve cinayet gibi uç toplumsal yaralar geliyor.

  bundan 20 sene önce, hatta 10 sene önce, haberler bu kadar hızlı yayılmadığı için bizler de olmuş şeyleri bilemiyor ve bunlardan haberdar olamıyorduk. dolayısıyla da her şeyin çok güzel olduğunu sanıyorduk. mesela ben yazın okulların tatil olduğu 3 ay boyunca köyümde tarla tapan gezerken yalnızca akşam haberlerinde verilen körfez savaşı haberlerinden haberdar olabiliyordum. o süreç içinde gelişen cinayet ve tecavüz gibi olaylardan haberdar olamıyorduk. dolayısıyla da daha iyi bir toplumda yaşıyoruz sanıyorduk. şimdi ise her şeyi anbean takip edebildiğimiz için bize bu durumlar zor geliyor ve iyiydik de kötü olduk sanıyoruz.

  pek tabii yıllar içinde bu olaylarda artış olmuştur. nüfus arttı zira. nüfus daha karmaşık bir hal aldı. şehirleşme arttı. göç arttı. eğitim alt üst oldu. bu sebepleri çoğaltmak mümkün. ama bunlardan daha ziyadesi dediğim gibi artık haberdar oluyor olduğunuz gerçeği...

  toplumsal ahlakın çökmesi söz sözde, üç günlük iş değildir. birçok sebebe dayalı bir meseledir ve tarih boyu varlığını sürdürmüştür.