şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir beldede yaşıyorum. kitaplarda sahil kasabası diye geçen cinsten. delisi var,velisi var, yerlisi var, yerleşeni var. en yaşanmışından hikayesi de bol, rivayeti de.

  hikaye 1: beş sene evvel. pazar yeri. gençten bir kadın domates seçiyor, akşama yemek çıkarıcak belli. arkadan bir adam yanaşıyor. bir şeyler söylüyor. kadın cık mık ediyor. silahı çıkarıyor adam. tak. ölüyor oracıkta kız. annesi komşum, hala ağlıyor. "evlenmedi diye bir kız öldürülür mü?" diye soruyor. bir kaç yıla çıkacak içerideki.

  hikaye 2: bir kaç ay evvel. kadın nikah istiyor. evliliklerinin üçüncü yılı. deli gibi çalışmış serada. aile zengin. kadının önceki evliliğinden olan çocuğuna mal düşer diye yapmıyolar nikah. basıp gidiyor kadın sonunda. kız vermiyolar köyden pintiliklerinden ve ilkesizliklerinden mütevellit. gidip beş bin liraya urfadan kız alıyor. kızı almadan önce ilk sorusu "çalışır mı?" oluyor. he yanıtını alınca da... kendi ağzıyla söylüyor: "verdik parasını aldık, ağırlığınca altın değil ya?"

  hikaye 3: geçen yaz 14 yaşındaki çocuğu evlendirdiler ilkokul biter bitmez mal bölüşülmesin diye. bana da davetiye göndermişler. küfür mü ediyosunuz dedim.

  daha gider

  milli eğitim bakanlığı tarafından kadına karşı şiddeti önlemek amacıyla, öğrencilere ve annelerine vermemiz buyrulan eğitimin adı bu: toplumsal cinsiyet eşitliği. istatistiklerden, durumdan, raporlardan, şiddete maruz kalınca neler yapılabileceğinden filan bahsetmek gerekiyomuş. tutuşturdular yazıyı elime, el mahkum vericez. biraz araştırdım ve sıkılmayacakları bir slayt hazırlamaya çalıştım sunum için. kız çocuk ve analarına denilmiş ama "şiddeti uygulayan erkek olduğuna göre bari onlara da verelim" deyip kızlı erkekli aldım çocukları karşıma. cinsiyet rolleridir, eşitsizliğin görüldüğü yerlerdir, çocuk gelinlerdir, satılan kadınlardır... küresel cinsiyet eşitsizliği raporunda 2010 da 135 ülke arasından kimi alanda 132. kimi alanda 106. en iyisi 62. imişiz (sağlıkta). 2002 den beri yıl yıl sırasıyla 66, 83, 164, 317, 663, 1011 (çocuklar oha dedi), 806, 1126 (buna da oha dediler), 217 ve 2011 ilk altı ay itibariyle 130 kadın öldürülmüş ülkemde. ah ah, vah vah diye izleye izleye, her bir maddede köyden örnek dinleye dinleye bitirdik. de.

  dert oldu içime. siz önce bir hakimlerinizi, savcılarınızı, kolluk kuvvetlerinizi... eğitseniz diyorum sayın hükümet. neymiş? dayak yiyen kadın savcılığa, kolluk kuvvetlerine, shçek'e, baroya, belediyeye gitmeliymiş.

  değil mi ki, sizin polisiniz "tehdit ediliyorum" dediği halde kadını salıp üç gün sonra cinayet mahallinde aynı suratı görüyor, değil mi ki sizin hakiminiz n.ç.'ye tecavüz eden adamları 5 yılda salıveriyor, değil mi ki "kadın davacı olmasa da dava açılsın" hükmüne deliler gibi hakim ve savcılar tarafından itirazlar yağıyor...

  yok, ben dayak yiyeni eğiteyim de kurtuluruz bu illettten, değil mi? anlatırken ben utanıyorum ya!

  http://www.imc-tv.com/…-engellemek-isteyenlere-ceza
  http://www.cnnturk.com/…ndirimi/637174.0/index.html
 • zirve üniversitesi'nin hukuk fakültesi müfredatına ders olarak eklenmiştir. tebrik ediyoruz kendilerini.

  http://www.gencbaro.org/…i-ders-olarak-girdi-2.html
 • yeniden sertifika programı başlamış. detay için :

  http://kasaum.ankara.edu.tr/?p=4825
 • 2015/2016 eğitim öğretim yılında giresun üniversitelerinin tüm fakültelerinde ders olarak okutulmaya başlatılan bir acayip ders.

  galiba pilot okul giresun üniversitesi.

  düzeltme: fakülte isimleri değiştirildi.
 • giresun üniversitesi eğitim fakültesi öğrencilerinin su an sınavında cebellestiği, erkil ideolojiyi kötüleyip kadınları göğün üstüne çıkardığı, medyadır, devlettir hepsi kadın düşmanlığı yapan kurum ve kuruluşlardır diyen gerekliliği sorgulanacak derstir.
 • world economic forum global gender gap 2017 raporuna göre, 144 ülke arasında cinsiyet eşitliği açısından türkiye 131. sırada yer alıyor. ekonomik alanda 128. sırada gelen türkiye, okuma yazma oranına göre 94, sağlık alanında 59 ve siyasi arenada cinsiyetlerin eşitliği alanında da 118. sırada geliyor.

  detay: 2018 kadın istatistikleri
 • dun katildigim seminerde katilimcilarin yaklasik %5'inin erkek olmasiyla, bana abd'deki irkcilik karsiti gosteriye sadece siyahilerin katilmasini animsatmistir. her iki cinsiyetin toplumu birlikte olusturdugu dusunulurse, cinsiyet esitsizligi ortak problemdir. bu problemden daha fazla etkilenen kadinlar oldugu halde sunum yalniz kadin odakli da degildi. toplumsal cinsiyet esitligi, toplumdaki her birey tarafindan benimsenmeli, ozellikle de bu gunlerde daha fazla dile getirilmelidir.