şükela:  tümü | bugün
  • ülkemizde gerçekleştirilmesi gerektiğini düşündüğüm reformdur.

peki niçin ?

bilindiği üzere herkes, toplumdan son derece şikayetçi. açıkcası kimin eli kimin cebinde, kim kimi ne zaman gırtlaklayacak belli olmuyor. yolda yürürken yere tüküren insanların artık kanıksanmış olması bile durumun vehametini gösteriyor.

neden bizim ülkemizde kibar ve naif insanlar, pısırık, iş bilmez, özgüvensiz olarak kabul ediliyor anlamış değilim.

örnek vermek için söylüyorum. ben de birçok arkadaşım, dostum gibi behzat ç.'yi seviyorum. peki hayatımda gerçekten behzat ç. gibi davranan bir tip olsun ister miydim? asla istemezdim. peki neden seviyoruz behzat ç.'yi? çünkü içerisinde naif, kibar duygularının olduğunu hissettiriyor bize. bunları içteyken seviliyorsa, dışarı çıkınca niçin aşşağılık duygularmış gibi düşünülüyor.

türk toplumu naif,kibar,efendi,cesur ve vakar bir toplumken nasıl olduda böyle zaman zaman concon, muntazaman kaba saba bir hâl aldı. burada ki kibarlıktan kastım, parıltılı şık kıyafetler yiyip istanbul türkçesi konuşmak değil. anadolunun bir beldesinde yaşayan bir insanın konuşma şekli, üslubu, ağzı toplumun yapısını bozmaz, demek istediğimi normal iq düzeyinde herkesin anlayabileceğini düşünüyorum.

efendiler! memleketimizin çok büyük bir sosyolojik sorunu var.
    insanlarımız kaba,saba olmaya başladı,
    insanlar birbirlerinin canına kast etmeyi maharet sanmaya başladı,
    insanlarımız kötülük yapıyor,
    insanlarımız kendilerine ait olmayan şeylerin başkalarına ait olmasına da tahammül edemiyor,
    insanlarımız insanlıktan çıkıyor...

neler oluyor bizim insanımıza ? bu toplum bu hale nasıl geldi ?

herkesin mutlaka iyi kötü, doğru yanlış çeşitli fikirleri var.
    toplayın bu memleketin sosyologlarını, akademisyenlerini, bilirkişilerini, uzmanlarını gelecek nesillerin en azından temelini sağlam oturtalım, mevcut tüm ideolojilerden uzak bir şekilde yalnızca insan olarak kibar,naif ve efendi bir toplum olmanın önünü açacak bir yol bulalım...

yaya geçidinden geçmeye çalışan insanların özgüvenine hayran kalınmasın, trajikomik bir olay yaşandığında burası türkiye denmesin artık.