şükela:  tümü | bugün
  • başlık gayet açık; toplumsal açıdan insanları doğru veya yanlış yönlendirmek, bir araya getirmek veya ayrıştırmak için spor mu yoksa sanat mı daha etkili bir yöntem?

hep üzerine konuşmak istediğim konulardan birisi. baktığım kadarıyla alakalı başlık da açılmamış.

soruyu iyi ve kötünün ötesinde ele alarak, hangisinin daha etkili ve neden etkili olduğuyla alakalı bilgili yazarlardan yorumlar bekliyorum. aralarda ben de fikirlerimi eklerim.
  • akıllara birçok soruyu daha beraberinde getirir.

nasıl bir toplumu?
    toplumun hangi kesimini?
  • türkiye için futbol ve o ses yeterlidir
  • entelektüel olarak gelişmiş toplumlarda sanat; daha az gelişmiş toplumlarda spor dediğim durum.

karar alıcıları etkilemek istiyorsanız sanat daha etkilidir lakin spora ulaşım daha kolay olduğu için geniş kitleleri etkilemek istiyorsanız bu spordur. işinizi garantiye almak isterseniz spor ve sanatı birbirine karıştırmanız gereklidir.

sinema sayesinde duygulara, düşüncelere hitap edebilirsiniz ama bunun fiziksele dönüşmesi için spor gereklidir. futbol asla futbol değildir derler. barcelona'nın mottosu mes que une club'tır falan filan. tenis 4 büyük turnuva vardır ve bunlar medeniyete yön veren ülkelerde oynanır vs.
  • entelektüel olarak gelişmiş toplumlarda sanat olduğunu düşünüyorum demişsiniz ama verdiğiniz tenis örneğinde medeniyete yön veren toplumlar diye vurgulamışsınız. sanki bir çelişki var burada. örneğin ingilterede holiganlığın türkiyeden çok daha fazla ve yoğun duygularla yaşanıldığını düşünüyorum ben.
  • bence sanat. ama eğer sporsa bile bu futbol değil. hele hele taraftarlık hiç değil!
  • nasıl eğer sporsa futbol değil? altı dolu argümanlar yazın lütfen.. ispanyada real madrid ve barcelona örneği bile tek başına yeter.
  • türkiye için konuşursak kesinlikle futbol.
  • toplumdan topluma değişiklik gösterir bunun cevabı. bizim gibi üçüncü dünya ülkelerinde yaşayan vatandaşlar için bu ikisine de gerek kalmaz zira sosyal medya ve basın bu işi çok iyi beceriyor.

pekiiiiii sorunun muhatabı olan toplumlar için hangisi? kültür birikimi olan ve kitlesel zekası yüksek olan bir toplumu elbette sanatla yönlendirme daha etkilidir. bu konuyu bireysel düşünüp topluma yaftalamalıyız. bir sanat eserinin görsel hafızayı tetiklediğini düşünürsek ve insanların aç olan ruhlarını sanatla doyurduğunu belirtirsek ruhumuza hangi argümanlarla beslediğimiz konusunda elbette sanatın yönlendirmesi daha ağır basacak.

sporla toplumu yönlendiremezsiniz ama çok güzel eğitebilirsiniz. sporun mental olarak rahatlattığı da yadsınamaz bir gerçek.
  • ben hala " kitlesel zekası yüksek olan bir toplumu elbette sanatla yönlendirme daha etkilidir" düşüncesini savunanları anlayamadım, amerikada nba, baseball, amerikan futbolu. avrupada futbol, tenis, basketbol. bu spor dalları herhangi bir sanat ürünü veya sanatsal işten kat kat daha fazla ilgi görüyor, ürünleri daha fazla satılıyor hatta sporcular/takımlar insanlar tarafından aileden biriymiş gibi destekleniyor.

çok kulaktan dolma bence bu "gelişmiş ülkelerde sanat daha etkilidir " yorumları.