şükela:  tümü | bugün
 • insan doğasının en pis taraflarından bir tanesi. biyolojik limitlerimiz öyle kodlanmış ki, beyin birbirine bağlı argüman kümesinin eleman sayısı üçün dördün üstüne çıkmaya başlayınca hemen kısa yollar bulmaya çalışıyor. bu perspektiften bakınca komplo teorilerinin sosyolojik varoluş amacının bu olduğunu düşünmek de mümkün. n sayıdaki insanın n^n ilişkisinden ortaya çıkan kaotik dinamikleri bir takım basit nedensellik algoritmalarına indirgeyerek insan için anlaşılması daha "kolay", daha "beylik" kalıplara sokmak.

  misal zeitgeist; 100 küsür yıldır 10binlerce birbirinden parlak iktisatçının anlam vermeye çalıştığı, dinamik olarak değişken bir iktisadi sistemin açıklamasını şu şekilde yapmaktadır : "kontrol ediyolar!!!11! rotschild banker !!1!1 fed para basıyo kotrnol!1! parayı bas fiyat yüksel ekonomi dalgalan, kontrol!1"

  bu bağlamda amerika isterse kalıbının önemini özellikle vurgulamak isterim. amerika isterse öyle klas bir enablerdır ki, metrelerce lojik zıplamalara izin veren bir matematiksel operatör gibi çalışır. örnek verelim:

  - abi akp'nin seçim başarısını neye bağlıyorsun?
  - amerika istedi.

  bitti. net. sosyolojik analiz, tarihsel okuma, konjonktürel değerlendirme falan gerek kalmadı. amerika istedi operatörüyle istediğimiz nedenselliği kurmuş olduk.

  bu eğilimi niyeyse mühendislik kökenli insanlarda daha çok gözlemliyorum, (istisnalar var tabii ki). bu algoritmaların abonesi olmuş insanlara "neden" dediğimizde yaptıkları beyanatın temelindeki lojik algoritmanın 2. 3. kademeden sonra allah var minvalinde bir önkabulle karşılaşmamız kaçınılmaz olacaktır.
 • arz talep ilişkisi ile azami verim alınabilecek eylem. makroiktisadi olguların yanısıra birçok toplumsal olguyu da kısmen de olsa açıklamaya kadirdir zira.
 • yıllardır süren bir sorunu "orospu çocukları" diye çözmeye çalışanların açıklamalarından nispeten daha iyi bir açıklama
 • (bkz: 80/20 kuralı)
 • def find_int (l):
  int = 0
  for x in l:
  if x > int:
  int = x
  return int
 • (bkz: psikotarih)