şükela:  tümü | bugün
  • bazı insanlar vardır mesela marjinaldir; adeta yalnızca bazı topraklarda yaşayabilen bitkiler gibidirler. başka semtlere kazara yolu düşse de kendi renklerinden ve kokularından ödün vermezler. kendilerini ve yetişme tarzlarını yansıtırlar. dünya ona uyar ya da uymaz; o dünyanın sorunudur.

    bir de bu başlığa uyan insan tipi vardır. toplum gibi düşünmez ama toplumun ne istediğini sezinler. inançsızdır ama metroda namaz kılanların önünden geçemez. herkes tv izliyorsa buna göre yorum yapar; kendi izlediği bir filmi ortaya koyamaz; mecali de yoktur; bunu yapabilecek yeteneği de. marjinal düşünceleri belli belirsizdir ama vasat toplumun fahişesi gibi devamlı kendinden ödün verir ve bunları dile getiremez. topluma uysun ya da uymasın ben buyum diyerek çıkamaz ortaya. konuşurken bile söyleyeceği kelimeleri karşısındakinin vasatlığına göre seçer. el uzatan olursa, eğilir öper; normalde bundan hiç haz etmese de.

    toplum bireyi uyuşturur gibidir; huzur herkesi içine alan, aidiyet yaratan bir düşüncededir havasında bireyi yutmaya çalışır. bu bireyleri de yutar mesela. burda öyle, şurda böyle; başka bir zamanda başka bir şekilde olurlar. hiçbir zaman kendileri olamazlar.