şükela:  tümü | bugün
 • enerji dağıtımını yapan şirket tarafından kabloyla yük dağıtım merkezinden evimize kadar getirilmiş toprak hattına nötr hattı denir. bu hatlar genellikle yük dağıtım merkezlerinde toprağa bağlanırlar. toprak hattı ise bizlerin güvenlik sebebiyle evimizin çok yakınlarında bir yerlerde toprağa bağladığımız, düşük dirençli hatlardır.

  nötr hattı dışında ayrıca toprak hattı kullanılmasının sebebi, trafo merkezinden evimize kadar gelen ve bu esnada oldukça mesafe kaydeden; dolayısıyla da arızaya açık nötr hattında bir problem meydana gelmesi halinde fazla başbaşa kalmamızı önlemektir. tüm elektrikli aletlerin dış kısmı toprak hattına bağlanmalıdır. bu, nötr hattında bir arıza oluşması durumunda bile sigortaların atmasını veya akımın, bizim bedenlerimiz yerine düşük dirençli toprak hattını takip edeceğini garanti altına alır.
 • "topraklaması olmayan bir binada sıfırlama yapmalı mıyız yapmamalı mıyız" sorusunun yanıtını bir türlü bulamadığım olay. her yerde başka görüşler var.

  kimi "kesinlikle yapılmamalı çünkü...." kimi "bina topraksızsa kesinlikle yapılmalı çünkü...." diyerek 3'er 5'er paragraf yardırıyor çeşitli teknik sitelerde.

  olay çok basit, bina eski ve toprak hattı yok, bina girişinde faz ve nötr var. (böyle, yapacak bir şey yok) dairedeki topraklı prizlerin toprağı ile nörtünü birleştirmek mi lazım birleştirmemek mi lazım?

  malum ekşi sözlük profların doçentlerin cirit attığı bir yer. şu soruma evet-hayır gibi net bir yanıt verebilecek biri çıkarsa sevinirim. (dediğini direkt yapacak halim yok tabi. kafamdaki fikirlere alternatif bir şey katan olur belki diye soruyorum)

  "binaya toprak hattı çektirin" demeyin ben de biliyorum bunu.

  hayırlı forumlar.