şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tarihin ilk sağcısının yaptığı hede hödö. devamında bunu korumak namustur der. ulan salaklaşmayın evren babanın tapulu malı mı?

  gidip görmek istediğim bir ton yer var, gidemiyorum
  niye
  çünkü orası başkasının babasının toprağı.

  atalarımızın yaptığı savaşlardan bize ne lan. hem biz mi belirledik nerede doğacağımızı? inşallah bir zaman gelir de bütün sınırlar, sınır savunucularının götüne girer.
 • mars'a giden ilk insanın yapacağı şeydir.
 • burası benim evimin önü park edemezsin diyen angutla aynı zihniyetteki insandır. çok fazla kafaya takmayın geneli cahil olduğu için ne kadar da tartışsanız faydası yoktur.
 • burası benim diyen neyse de, ya buna eyvallah diyene ne demeli? o da, o zaman burası da benim diyerek kendince çözümünü üretmiş.
 • buraya uzun uzun yazamayacağım ama jean-jacques rousseau nun insanlar arasındaki eşitsizliğin kaynağı kitabında değinilen konulardandır.

  --- spoiler ---

  bir toprak parçasının etrafını çitle çevirip; bu, bana aittir diyebilen, buna inanacak kadar saf insanlar bulabilen ilk insan, uygar toplumun gerçek kurucusu oldu. bu sınır kazıklarını söküp atacak ya da hendeği dolduracak, sonra da hemcinslerine; bu sahtekara kulak vermekten sakınınız! meyvelerin herkese ait olduğunu, toprağın ise kimseye ait olmadığını unutursanız mahvolursunuz. diye haykıracak olan adam, insan türünü nice suçlardan, nice savaşlardan,nice cinayetlerden,kurtaracaktı.

  --- spoiler ---
 • bugun kendisine belirli bi alan verilse etrafini cevirecek insanlarca elestirilen durum.

  tum problemlerin temeli ancak asmak icin zaman gerekiyor. kabilelerin sen benim avlanma bolgeme girme, ben de seninkine girmeyeyim demesiyle baslamis olmasi ve sonra boylesine tatsiz bi hale gelmis olmasi muhtemel.
 • emek verdiği şeyleri korumak içindir. sonraları da sömürdüğü şeyleri korumaya da dönmüştür.
 • jean-jacques rousseau'a ait bir sözdür. tamamı şöyledir;

  "tarihte ilk kez bir toprak parçasının etrafını çitle çevirip “burası benimdir” diyen ve buna inanacak kadar saf olan insanlar bulabilen ilk insan, uygar toplumun ilk kurucusu oldu. o zaman biri çıkıp, çitleri söküp atacak ya da hendeği dolduracak, sonra da insanlara “sakın dinlemeyin bu sahtekarı. meyveler herkesindir. toprak hiç kimsenin değildir. ve bunu unutursanız mahvolursunuz” diye haykırsaydı, işte o adam, insan türünü, nice suçlardan, nice savaşlardan, nice cinayetlerden kurtaracaktı."