şükela:  tümü | bugün
  • tarihin ilk sağcısının yaptığı hede hödö. devamında bunu korumak namustur der. ulan salaklaşmayın evren babanın tapulu malı mı?

gidip görmek istediğim bir ton yer var, gidemiyorum
    niye
    çünkü orası başkasının babasının toprağı.

atalarımızın yaptığı savaşlardan bize ne lan. hem biz mi belirledik nerede doğacağımızı? inşallah bir zaman gelir de bütün sınırlar, sınır savunucularının götüne girer.
  • mars'a giden ilk insanın yapacağı şeydir.
  • burası benim diyen neyse de, ya buna eyvallah diyene ne demeli? o da, o zaman burası da benim diyerek kendince çözümünü üretmiş.
  • buraya uzun uzun yazamayacağım ama jean-jacques rousseau nun insanlar arasındaki eşitsizliğin kaynağı kitabında değinilen konulardandır.

--- spoiler ---

bir toprak parçasının etrafını çitle çevirip; bu, bana aittir diyebilen, buna inanacak kadar saf insanlar bulabilen ilk insan, uygar toplumun gerçek kurucusu oldu. bu sınır kazıklarını söküp atacak ya da hendeği dolduracak, sonra da hemcinslerine; bu sahtekara kulak vermekten sakınınız! meyvelerin herkese ait olduğunu, toprağın ise kimseye ait olmadığını unutursanız mahvolursunuz. diye haykıracak olan adam, insan türünü nice suçlardan, nice savaşlardan,nice cinayetlerden,kurtaracaktı.

--- spoiler ---
  • bugun kendisine belirli bi alan verilse etrafini cevirecek insanlarca elestirilen durum.

tum problemlerin temeli ancak asmak icin zaman gerekiyor. kabilelerin sen benim avlanma bolgeme girme, ben de seninkine girmeyeyim demesiyle baslamis olmasi ve sonra boylesine tatsiz bi hale gelmis olmasi muhtemel.
  • toprağı ilk sahiplenen insan o hakkı nerden elde ediyordu ? sorusunu da beraberinde getirir. tarım toplumu, yerlesik hayata gecis filan... bunu yapmak kacinilmazdi cunku. ben yapmasam sen yapacaksin. peki ya ikimiz de ayni "toprak parcasina" çit cekmek istiyorsak ne olacak? savas cikacak ve guclu olan, yani sen kazanacaksin. sonra ben mahalleden adam toplayip geri alacam "toprak parçamı" öyle devam edecek bu saçmalık. çit cekmeyip de ne yapalim? sınırlar olmasın di mi? evlerde kapi duvarda olmasin mi? ohh ne güzel di mi?
  • 1980'ler istanbul'unda gerçekleşmiş hadisedir. son yıllarda bunu yapanlara törenler eşliğinde tapuları verilmektedir.
  • (bkz: sultanbeyli)**