şükela:  tümü | bugün
  • insanın bahçe ve tarım işlerine odaklanması eylemini betimlemek için kullanılan bir deyiş, yaşlanınca yapılması gerektiği söylenir gençken yapılırsa daha verimli olur, yaşlanınca bence şehir daha iyi, hastane var yakında market var, daha kolay tek başına yaşamak.
  • biz internet başında, apartman köşelerinde çürümeye devam ederken yaşamayı ve hayattan keyif almasını bilen, ıslanmış toprak kokusu müptelası insanların yaptıkları hede.
  • hobi için yapılıyorsa müthiş bir zevk, iş için yapılıyorsa işkence. yoksa guneşin altında saatlerce bel bükerek çalışmak pek de imrenilecek bir yaşam değil.
  • en yakın zamanda, temennim.
  • ''çalışmak'' kelimesinin içini dolduran en anlamlı eylemdir toprakla uğraşmak.
    bahçede yolduğum otların kokusu, dibini kazdığım domates biber arkları benim için mutlu olmama yetiyor.
    bu en güzel, huzur veren çalışmak işte
  • insana iyi gelen bir çeşit terapi. saksı içerisindeki bir avuç toprakla uğraşmak bile stres atmaya yetebiliyor.
  • özellikle benim gibi masa başı çalışan insanlar için tüm stresinizi alabilecek, günün yorgunluğunu unutturan uğraştır. sakın ha! ama benim bahçem yok ki. evim bahçeli değil ki demeyin. balkonunuzda veya evinizin bir köşesinde de gayet tabi yapabilirsiniz. ayrıca öyle pahalı bitkiler almanıza da gerek yok. örnek verecek olursam şuan balkonda; ev tipi salon mandalinası, çilek, çeri domates, kekik, nane, melisa çiçeği ve sarmaşık yetiştiriyorum. tabi mevsimsel olarak yetiştirmek istediğiniz bitkileri değiştirebilirsiniz. efsane rahatlatıcı ve dinlendirici bir meşgale olmakla birlikte biraz olsun insanı ait olduğu yere yani doğaya yakınlaştırıyor.