• insanın bahçe ve tarım işlerine odaklanması eylemini betimlemek için kullanılan bir deyiş, yaşlanınca yapılması gerektiği söylenir gençken yapılırsa daha verimli olur, yaşlanınca bence şehir daha iyi, hastane var yakında market var, daha kolay tek başına yaşamak.
  • biz internet başında, apartman köşelerinde çürümeye devam ederken yaşamayı ve hayattan keyif almasını bilen, ıslanmış toprak kokusu müptelası insanların yaptıkları hede.
  • ankara’dayken en çok özlediğim şey toprakla uğraşmak. ekip biçmek, toprakla bütünleşmek; dilim damağım kuruyana kadar çalışmak… tohumdan fideye, fideden erişkin bir bitkiye dönüşmeye, tabiri caizse yaratılışa, doğrudan tanık olmak mucizevi olay. hazzın doğruk noktasına ulaştıran bir eylem.
    minik bahçesinde marul, maydonoz, dereotu, mor lahana, ıspanak, salatalık, domates, biber,patlıcan, ayçiçeği, çilek ve en özeli altın çilek yetiştirmiş birisi olarak ankara’da bir şeyler yapamamak beni özlemin doruklarına çıkarıyor.
    aslında gölbaşı’nda çok güzel arsalar var, incelediğim kadarıyla toprağı güzel tam sarımsak, havuç yetiştirmelik… o arsalardan birisinde bitki yetiştirme imkanım olsa tüm dünya benim olmuş gibi sevinirim. minimalist bir sera yaparım önce, sonra toprak numunesi alıp analize gönderirim. toprağın ph, mineral ve yapısına göre meyve sebze yetiştiririm. hayattan yorulduğumda dinlenmek için bahçeme giderim. ah ah…
    bir gün o arsalardan birisini satın alıp orada bahçe yapacağım, ekip biçtikçe öğrenciliğimde içimde ukte kalan bu hevesi gerçekleştireceğim. bu da burada dursun, yıllar sonra güncelleneceğim.
  • benim meditasyonum. pandemi dönemi küçük bir kasabada ucundan tecrübe edip aşık olduğum uğraş. şimdi istanbul’da 80 metrekare bir apartman dairesinde bile asla karşı koyamadığım tutkum. yaşamayı hayal ettiğim geleceğimdeki en büyük idealim.

görsel
    görsel
    görsel
  • kadınlarla uğraşmanın tam tersidir.
    verilen emeğin karşılığını er geç verir
  • öyle sanıldığı gibi kolay değil.
  • bilgelestirir.
  • benim gibi bilmeyenleri aşırı yoruyor , rahatlamak sanırım çok sonra ki aşama .
    ya 2 haftada ektiğimiz fideler büyümemiş ama yanındaki zararlı otlar büyümüş !

adalet bu mu ? teker teker kökünden kokardım onları .
    çim denen şey tam bir eziyet uzamış diye misina yaptık sonra makineyle hır hır hır. eee uzunken daha güzeldi bu çimler biçilince kel kaldı :/
    güller çok güzel , çilekler mükemmel , kiraz ağacında 3 sarı kiraz :)

yoruldum ama değdi ,
    temmuzda toplarım sanırım .
  • hobi için yapılıyorsa müthiş bir zevk, iş için yapılıyorsa işkence. yoksa guneşin altında saatlerce bel bükerek çalışmak pek de imrenilecek bir yaşam değil.
hesabın var mı? giriş yap