şükela:  tümü | bugün soru sor
 • topuk kemiği olan kalkaneusta gerçekten diken gibi bir kemiksi yapının oluşması, buna bağlı olarak ayak tabanında topuk kemiğine tutunan bağlardaki ağrının ortaya çıkması
  tek çözüm, topuk kısmı yumuşak olan özel ayakkabılar* kullanmaktır.
 • belirtileri topukların üstüne basamamak*, sabah kalkınca ilk adımların çok zor gerçekleştirilmesi ve ayaktayken veya yürürken çivili bir yolda yürüme hissi olan,
  sebepleri fazla ayakta durmak, sert ayakkabı giymek olan hastalık.
 • hem yürümenizi engelleyen hem de çok fena koku yapan birşeydir bu.

  eğer eczanelerde satılan şu yak'lardan kullanıp etrafındaki deriyi yumuşatırsanız sonrasında ucu çatallı olan manikür aletiyle kazıyarak temizleyebilirsiniz. yumuşayan irinli eti kazıdığınızda o dikenin, kelime anlamıyla diken halinde hala orada durduğunu göreceksiniz.o dikeni cımbızla çekip çıkarmanız gerekir. içerden çıkacak olan diken belki de ayağınız boyunca ilerlemiş bir diken olacağı için makasla bile zor kesilen ve 7-8 cm civarı bir boyutta olabilir, şaşırmayın. bu arada gözünüzden gelen yaşları yoksayın.
  katıcanlılığınıza güveniyorsanız bütün bu işlemi kendi başınıza yapın. ben seneler önce öyle yaptım, 1 saatten fazla sürdü ama kurtulmamın tek yoluydu. ertelemeyin, bir an önce yapın.
  sonrasında ayakkabılarınızın temizliğine özen gösterin.
  her ayakkabıyı en sık gün aşırı giyin.
 • askerde "vurun topuklari yere! ses cikacak!" emirlerine ister istemez uymanin ceremesini cektiren sey. en basit tedavi icin scholl'un ortasi delik topukluklarini alin, muhtelif eczanelerde bulabilirsiniz.
 • latincesi epin calcaneidir.
 • ayağın topuk bölümünde oluşan ve ince tarafı aşağı doğru olan, dikene benzer bir kıkırdak'tır.

  tedavi için ayağın röntgen filmi çekildikten sonra, bulunduğu yer tahmin edilerek ayağa bir iğne batırılır ve bu dikenimsi şey kırılır. elbette bu sigortasından yararlandığınız herhangi bir devlet hastanesinde yapılan ucuz bir tedavi şekli. topuk dikeni kırılmasına rağmen belirli bir zaman zarfında yeniden büyüyebilen bir yapıya sahiptir.

  büyümesini engellemek ve verdiği acıyı azaltmak için ortopedik ayakkabı giymek veya eczanelerde satılan ve ayakkabının topuk hizasına konan bir aparat kullanmak yeterli olabilir ancak lazer tedavisi ile bu acıdan tamamen kurtulmak en sağlıklısıdır.
 • (bkz: plantar fasciitis)

  edit: dogrusu: (bkz: epin calcanei) imiş. teşekkürler dylan bob kişisi. saygılar.
 • annemin çok çektiği bu derde karşı erman hoca'nın aşağıdaki reçetesi işe yarıyor. tamamen geçince annemden çok hayır duası aldı hatta.

  edit: mütemadiyen gelen sorulara toplu bir cevap vereyim. bilimsel açıklamasını bilmiyorum, herkeste işe yararmı onu da bilmiyorum ama annemin zamanında çok çektiği topuk dikeni illeti bu yöntemle gerçekten iyileşti ve tekrar nüksetmedi. masaj kısmını babam iyice yoğurarak yapmış bu arada.

  erman toroğlu - 08.04.2009 - hürriyet
  --- alıntı ---
  deveyi diken!..

  iki hafta önce maraton'da topuk dikeninden bahsettim. bunu iyi tedavi edebileceğimi de söyledim. doktor değilim. ukalalık da yapmak istemem. aslında abim doktor olduğu için onun yanında gezince bir şeyleri çaktırmadan öğrendim. ama tabi o da bizim müşterilere yaramaz. çünkü o kadın doğumcu. neyse biz aşağılara inip, topuğa gelelim.
  hakemdim, topuk dikeni çıktı. hoş deveyi diken yaralarmış, o da ayrı bir olay. ama topuk dikeni bende çok hasar bıraktı.
  kortizonlu iğneler oldum. "ameliyat" dediler korktum. sonra bando, mızıkada çalışan bir astsubay arkadaştan bir telefon aldım. bana bir tarif verdi. "ben bu sayede atlattım" dedi.

  üç günde geçer
  ama bana bu tarifi verdiklerinde "hadi lan oradan" diye içimden geçirdim. ama denize düşen yılana sarılır misali oldum. "sen de dene" dedi. isterseniz bu tarifi size vereyim, çok basit.
  üçte iki vicks'i, üçte bir balla bir kapta karıştırıyorsunuz. en az yarım saat ayağınızı bileğinizin bir karış üzerine kadar mümkün olduğu kadar sıcak suda tutuyorsunuz. suya devamlı sıcak takviyesi yapıyorsunuz. sonra ayağınızı kuruluyorsunuz. bu bulamacı iyice masaj yaparak bileğinizin dört parmak üzerine kadar yediriyorsunuz. sonra da bir parça jöle gibi üzerine sürüp bir ayağınıza naylon torba geçiriyorsunuz.

  doktorlarla tartıştım
  üzerine de çorap. bu işlemi akşam yatmadan yapıyorsunuz. sabaha kadar böyle kalıyor. sabah çıkarıyorsunuz ayağınızı yıkamıyorsunuz. silip normal çorabı giyip hayata devam ediyorsunuz. üç gün yapıyorsunuz. bende bir şey kalmadı 7-8 kişide de bir şey kalmadı. sonra gittim doktor arkadaşlarla bunu tartıştım.
  topuk dikeni herkeste olabilir. sizdeki ağrıyordur, başkasında ağrımaz. sebebi bu topuk dikeni yerinden çıkıp başka yere batınca o ağrıyı veriyor. siz bu işlemle adaleyi hamur hale getiriyorsunuz. o da eski yerine gidiyor. geçme sebebi de öyle. hakemdim bunu geçirdim. o diken hala başka yerlere girmedi. ne demişler, "deveyi diken..."
  --- alıntı ---
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/11387632.asp