şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akademik tanımı: yeni doğan bebekte fenilketonüri ve hipotiroidi olup olmadığına bakılması için, bebek 7 gününü tamamlamadan alınması gereken kandır. sağlık ocaklarında ve aile hekimliği merkezlerinden alınır, sağlık bakanlığının yeni doğan tarama merkezlerine gönderilir. bir aksilik olunca geri dönüş yapılır. bir aksilik yok ise arayan soran olmaz.

  baba tanımı: çok fena bir test çok. be kardeşim, üç günlük bebeğin topuğundan kan çıkması için 10 dakika iğne batırıp duruyosunuz, zaten bir lokma canı olan bebek koca koca kağıtların içindeki daireleri (2 cm çapında, 5 tane daire) kanıyla dolduracak diye avaz avaz bağırıyor. boş yer kalmayacakmış, yoksa geri gönderiyormuş sağlık bakanlığı. bir damla kan yetmiyor mu buna bakmaya etmeye? böyle saçma sapan teknoloji mi olur? bir de bebek ağlarken hemşire "ay kıyamam ya" demez mi, ulan sen kıyamayacaksan kim kıyacak. yapsana işini doğru dürüst.

  ohh rahatladım biraz.
 • (bkz: aşil tendonu)
  (bkz: akhilleus)
 • az önce öğrendiğim ve tüylerimi ürperten hadise.

  topuğa gelene kadar başka yer mi bulamamışlar mı anasını satayım?
 • annemin bebek hemşiresi olmasından mütevellit, çocukluğumdan beri elli kez gördüğüm, nasıl yapıldığını ve gerekliliğini çok iyi bildiğim bir şey idi bu topuk kanı denen meret, ta ki dün henüz dört günlük olan oğlumdan da alınana kadar. acıtıyor bu, bebekle birlikte anneyi de acıtıyor nitekim milletin içinde ağzım burnum şişip yamulana kadar hüngür hüngür ağladım yavrumun minik pembe topuğunu sağa sağa kan alırken zalım hemşire, alıp çocuğumu dağda yaşayasım var bir kovukta...
 • bebeğin doğduğu ilk günlerde fenilkenonüri ve hipotiroidi için alınan kan.

  stajyer olmamızdan mütevellit birer ay sırayla hastanedeki verdikleri servislerde çalışıyoruz okul bitene kadar. yine bir ay gelmiş çatmış ve kadın hastalıklarına vermişler beni. elimde imza föyü başım önde yolunu tutuyorum servisin. oradan hemşire ''öğrenci hemşire hanımlar! topuk kanı alacağız. izlemek isteyen gelsin.''
  tıpış tıpış iki hemşirelik bir ebelik öğrencisi odaya giriyoruz. hemşire bebeği sedyeye koymuş malzemeleri hazırlıyor o sırada.

  diğer hemşirelik öğrencisi: stj1
  ebelik öğrencisi: stj2

  scm: anam! ne tatlı bu ya.
  hemşire tip tip bakar ve;
  - nesi tatlı be bunun. şunun tipine bak! çirkin. ben daha güzellerini gördüm.
  diye burun kıvırır.
  stj2: gerçekten çirkin ya
  scm: hayır. gayet güzel bence. her bebek güzeldir.
  stj1: sen körsün herhalde.

  hemşire o sırada bebeğin topuk kanını almaktadır. bebek ağlarken;
  - sus kız! çirkin seni.

  odanın kapısı aniden açılır. topuk kanıda bitmiştir zaten. hepimiz ağzımız açık kapıya bakarız. bebeğin babası kapıdadır ve muhtemelen konuşulanları duymuş olacak ki hepimize pis pis bakmaktadır. tabi biz şok olmuşuz. adam hızlıca gelir ve bebeği hemşirenin kucağından alıp odadan çıkar. haliyle etrafta bir gerilim oluşmuştur ve kendimizi toparlayıp odadan çıkmamız 10 dakikamızı almıştır.
 • "konjenital hipotiroidizm: tiroid bezinin yetersiz çalışmasıdır. yeni doğanda hemen bulgu vermediğinden topuktan alınan kanda, tiroid bezini uyaran hormon (neonatal tsh) ölçülerek teşhis edilebilir. böylece bebekte olabilecek bazı beyin hasarlarının önüne geçilmiş olur.

  fenilketonüri: doğuştan fenilalanin hidroksilaz enziminin eksikliği sonucu gelişir. bebek beslenmeye başladıktan sonra, fenilalanin aminoasidi ve metabolitleri (ara ürünleri) kanda birikerek, beyine geçmesiyle, bazı hasarlar oluşturarak, zeka ve nörolojik gelişim geriliğine sebep olabilir. bu enzim eksikliği de, topuk kanı ile teşhis edilebilir.

  biotinidaz eksikliği: biotidinaz enzim eksikliği, kofaktör olarak önemli fonksiyonları olan biyotin vitamini eksikliğine yol açar. teşhis gecikir veya kontrol altında tutulmazsa, egzama, saç dökülmesi, hipotoni, gelişme geriliği, immün yetmezlik, denge bozukluğu, işitme kaybı ve bazı nörolojik komplikasyonlar ortaya çıkar.

  galaktozemi: karaciğer büyümesi, böbrek yetmezliği, bebeklik dönemi kataraktı ve beyin hasarı yapabilen bu hastalık, galaktoz-1-fosfat üridil transferaz (galt) enzim eksikliği ile oluşur.

  bu hastalıklardan başka, topuktan alınan kan ile üre, organik asitler, yağ oksidasyonu defektleri ile ilgili metabolik hastalık gruplarında bulunan, çok sayıda hastalık, hayatın ilk günlerinde teşhis edilerek gerekli tedavileri ile kalıcı hasarlar önlenebilir".
 • çocuğun kanını alıp, sonra da ankara'da numune kayboldu yeniden alacağız diyen köpekleri içerisinde barındıran sistem. bu ülkeden bi bok olmaz. evladının topuk kanının alınmasına şahit olmayan da ne demek istediğimi anlayamaz.

  elbette tekrar vermedik.
  vermeyin. verdirmeyin. başka bir yol bulsunlar.
 • fenilketonirü,hipotiroidi ve biotinidaz eksikliğine bakmak için alınan kandır erken alınması önemlidir çünkü bebek emzirilmeye başlandıktan sonra degerler yanlış çıkabilir