şükela:  tümü | bugün
  • bugün işyerinde boş beleş otururken nerden geldiğini bilmediğim women's style dergisinden okuduğum bir bölümü paylaşmak istedim. gerçi kadınlara dünyanın en büyük sıcak çölü sahra çölünde bir avuç toprak vermeye bile karşı olsam da yine içinizde iyi kadınların da olabileceğini düşünerek paylaşmak istedim. tamam tamam kızmayın hemen buyrun efendim başlayalım.

kadınların vazgeçilmezi sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar hemen hemen her kadının gardırobunda yer alıyor. ne kadar şık görünse de bu ayakkabılar ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. memorial antalya hastanesi ortopedi ve travmatoloji bölüm başkanı prof. dr. ahmet turan aydın sınbaharda yüksek topuklu ayakkabılardan vazgeçmeden nasıl sağlıklı kalınabileceği hakkında tüyolar veriyor.

1- eğer topuklu ayakkabılardan vazgeçemiyorsanız ayağınıza uygun formda bir ayakkabı alınız. ( herkes stiletto giyecek diye bir kural yok)

2- öne doğru eğimi daha hafif, parmakları sıkıştırmayan modelleri tercih ediniz.

3- basılan alan geniş olduğunda daha iyi denge sağlandığı için kalın topuklu modelleri tercih ediniz. ( 80 kiloyla 1 cm çaplı topuklu üstünde kuğular gibi süzülücem diye inat etmeyin sonra tonlarca para verdiğiniz ayakkabının topuğunu kırıp topal ördek gibi yürümek zorunda kalmayın demek istiyor)

4- sağ ve sol ayağınız birbirinden farklıysa büyük ayağınızın rahat ettiği numarayı alınız. ( bir ayağınız 45 diğeri 42 ise 38 numarada ısrar etmeyin lütfen 45 i tercih edin)

5- topuklu ayakkabıyla bütün gün ayakta durmak hem iskelet yapısına hem de bacak kaslarınıza zarar verir. çok ayakta kalmamaya arada oturmayı ihmal etmeyiniz

6- uygun ayakkabıların içine ayaklarınızın rahat etmesi için ortopedik taban yerleştirin veya ayaklarınızın önüne veya arkasına silikon yastıkçıklar koyunuz. ( bunları bulamazsanız 20 tane 1 liraya yarabandı işinize yarayabilir)

7- hergün aynı ayakkabıyı giymeyiniz, farklı boyda topuklu ayakkabıları giymeyi tercih ediniz.

8- ayakkabıların puntosu arttıkça rahatsızlık artar bu nedenle 7.5 cm'den yüksek topuklu ayakkabıların kullanımını mümkün oldukça sınırlayınız. (kule topuklar boyunuzu uzatmaz sadece uzun gibi gösterir bu yüzden apartman topuklulara yönelin)

9- ayakta durduğunuzda postürünüzün nasıl durduğuna dikkat ediniz ( yani ayakta dik durun diyor. notre- dame'ın kamburu ya da kaportacı ismail usta gibi göbeği salarak durmayın) omuzlarınızı kare pozisyonuna getiriniz, omurganızı uzatın, ağırlığınızı da her iki ayağa eşit dağıtınız. omuzlarınızı, kalçalarınızı ve dizlerinizi tek hizada tutunuz.

10- adımlarınızı atarken yere ilk önce topuğunuz daha sonra ayakucunuz değmesini sağlayınız.

11- merdivenden inerken topuklarınız ve ayakuçlarınız aynı anda yere değecek şekilde ininiz, merdiven çıkarken de tüm ağırlığınızı ayakucunuza veriniz.

12- çalışmadığınız yada günlük yaşamınızda maksimum 5 cm'lik topuklu ayakkabı tercih ediniz.

13- önü geniş ya da spor ayakkabılar giyerek ayaklarınızı dinlendiriniz.

14- yürüyüş, koşma gibi egzersizler yapınız.

15- yapılan egzersizlerde bacak arkası kaslarının gerildiği hareketlere yer veriniz.

teşekkür ederim...

edit : sözlük kadınlarımız beni baya baya utandırdı ayakkabı kültürleri tahmin ettiğimden de fazlaymış. tebrikler hanımlar sizinle istemeden de olsa gurur duydum şuan *
  • 16. ahşap parke ya da çam lambri kaplama bir yere girdiğinizde bir zahmet o sivri topuklu ayakkabıları çıkartınız. seksapel gösterisi yapacağım diye elalemin gözü gibi baktığı evinin zemininde kalıcı izler bırakıp ömür boyu gıyapta küfür yemeyiniz.
  • 1- ayağınızın rahat etmediği ayakkabıyı giymeyin.
  • 1- benim ust katimda giymeyin.
  • benim nacizane tavsiyem evet bebek mezarı gibi ayaklarınız varsa stiletto sizin neyinize.bak bide şey var şüşko ve kalın bilekli ablalarda ince topuklu zarif ayakkabılar kayboluyor, adeta ayağa gömülüyor.komik olmayın azcık zevkli olun ve yakıştırmayı bilin.
  • tamam çok şık çok seksi ama bu, tüm yükü ayak parmaklarına vermekten kaynaklanan parmak rahatsızlıklarına engel olmuyor.
    “bebeyimmm çok seksiii” diyenler de sizinle ameliyata girmiyor.
    arada kullanın, sürekli değil.
    rahat ettiğiniz boyu geçmeyin
    gün içinde uzun süre kullanmayın
    arabayı topukluyla kullanmayın (çok riskli)
    topuklu giydiğinizde dizleriniz olması gerekenden çok kırılıyorsa veya yaylanıyorsanız giymeyin. ya da topuk boyunu kısa seçin.
    ince uzun ayakta stiletto şık duruyor kabul ama parmakların aynı şeyi düşünmüyor.
    araştırma konularını da vereyim.
    (bkz: hallux valgus)
    (bkz: hallux rigidus)
    40 yaşından sonra spor ayakkabıya talim etmek istemiyorsanız 30’larda ayaklarınızı mahvetmeyin.
  • eni geniş, taraklı ayağa sahip kadınların giymemesi ricasıyla başlamak- isterim. hiç estetik durmuyor ve ayakkabı deforme görünüyor.

gelelim ilk kurala. hangi yükseklikte yürüyebileceğinizi öğrenin lütfen. kimisi 4-5 punto yükseklikte ancak yürür, kimisi 18 puntoda koşar. zarif ve alımlı görüneceğim diye kepaze olmanın anlamı yok.

stiletto zarif kere zariftir ama tabanı pek rahat değildir. (pek çok markadan denedim, aldım. tecrübe ile sabit) çünkü; platform gibi ön kısımda ek bir yükselti yoktur. parmak bitimini rahatsız edişi bu sebepledir.

topukluları sıkça giyiyorsanız, artık platform topuklarla doğada trekking yapacak kıvama erişirsiniz. (yine tecrübe). yıllardır giye giye benim için nike air max'ten farksız hale geldi. fakat hatırlatmakta fayda var. en önemli konu topuk yüksekliği. platform ne kadar rahat olursa olsun, üzerinde yürüyebileceğiniz puntoyu tercih edin.

kedi topuklar, o gün üzerinizde ne olduğuna göre yakışma konusunda değişkenlik gösterir. kısa volanlı ya da kalem etekle sevimli olabilir. varla yok arası bir topuktur.

apartman topukluların biraz zğır olma ihtimali var(topuğu çok kalın)ancak; kaliteli markalar bunu göz önünde bulunduruyor. konforu düşünüyor.

kama topuk 50+ yaştakiler için uygun. 20'lerindeki kızlarda görünce üzülüyorum :)

pump ayakkabılar yine en sevimli seriler arasındadır. fakat stiletto minvalinde olup tabanının ayağınızı acıtma riski var. almadan önce üzerinde rahat durup duramayacağınızı kontrol edin.

tanım: 15 kurala gerek yok. en temel detaylar bilinse yeter.
  • on beşi bilmem tek kriteriniz o ayakkabıyı giyince hızlı yürüyebiliyor muyum olsun.

hızlı yürüyorsanız o ayakkabı;
    1- ayağınıza hitap eden, rahat
    2- sizi yeni doğmuş ceylan bacağına çevirmeyen
    3- topuk boyu ideal ayakkabıdır.
    4 ve en önemlisi iddalı durmayan bir modeldir.

topuklu ayakkabıda idda aranmaz. ne kadar idda o kadar rüküşlük demektir.
  • sahsima tum sulale kadinlarindan gectigi kadariyla sanirim ben fikir verebilirim:)
    1. maddi durumunuz olcusunde gerekirse az alin ama kaliteli alin.
    2. nerede giyeceginiz belli olsun, gerekirse duz ayakkabiyla gidin mekana girmeden ayaklariniza gecirin ( sacma sapan yollarda bileginizi sakatlamayin)
    3.yaninizda mutlaka topuk kismina koyabileceginiz pedlerden yada pamuk tasiyin (gun icinde duruma gore ihtiyaciniz olabilir.
    4. deriniz inceyse ve hemen yara oluyorsa mutlaka giymeden krem surun ( ozellikle sonbahar ve kis aylarinda)
    5.boyunuz 1.75 vs civariysa-daha ustuyse apartman topuk denilen modelleri tercih etmeyin, en ince ayak bileginde bile kaba duruyor. o modelleri 1.70 altindakiler tercih edebilir kisisel kanaatimce ( ki onlarda da goreceli)
    6.kiyafetiniz renkliyse, aksesuarlariniz fazlaysa ayakkabinizi sadece ten rengi secin, tamamlayici unsur olarak dusunun. tam tersiyse siyah ya da beyaz duz bir elbiseyi iddiali bir topukluyla patlatabilirsiniz.
    7. ince bilekleriniz varsa capraz baglamali -bilekten baglamali modeller cok zarif durur. ozellikle siyah olanlardan bir adet mutlaka edinin. tek basina zerafet demektir.
    8.topuklu ayakkabilarinizi ayakkabi posetleri icinde muhafaza edin ve eve geldiginizde mutlaka silip kaldirin, ust uste bindirmemeye dikkat edin.
    9. yaz aylarinda daha cok geceleri tercih etmeye calisin cunku gunduzleri sicaktan sagliginiz ve deriniz acisindan hos olmayabilir.
    10.her gun ve her an giymeyin, uzun vadede bileklerinizi fazla yorar ince bir kadin olsaniz dahi. ( kilo arttikca risk artar)
    11. kiyafetle zit renk topuklu giymek bacak boyunuzu oldugundan kisa gosterir. yani beyaz bir elbisenin altina siyah giyerseniz bacaginizi daha kisa gosterecektir, tonlara dikkat edin.
    12. 3-5 defa giydiginiz halde hala rahat degilseniz hangi marka olursa olsun birakin.
    13. numaranizdan asla kucuk giymeyin, elbiseye siğmaya benzemez, kendinizi sakatlarsiniz.
    14. bacak boyunuz uzunsa normal bir kot sortla bile giyip şık olabilirsiniz, bu nedenle elbisede fazla kacarsaniz "avam" gorunme ihtimali var bu nedenle, mutlaka ince cizgiye dikkat edin.
    15 . bacak boyunuz kisaysa ve minyon bir kadinsaniz daha ozgursunuz; fakat yine de ince topuk ve zarif ayakkabilar tercih edin, ayakkabi sizin onunuze gecmesin.yani ilk dikkat ceken sey o olmasin, yari kamufle edin.
    sevgiler:)