şükela:  tümü | bugün
  • zaatın topuklu ayakkabı kullanmasını bilmeyen kadınlar denk geldiğini gösteren tezi.

tıkırdasın diye topuklu ayakkabı tasarımlandığını düşünmek de ayrı bir fantezi imiş.

edit: (bkz: başlığın yazarın başına kalması)
  • flashback: 90lı yıllar. star 1 televizyonu. boş bir koridor ve gittikçe yaklaşan topuklu ayakkabı sesleri.

tak.... tak.... tak... tak.....

sonrasında bülent ersoy. ablanız kurban olsun size...
  • konuya sezen aksu'nun izmirin kızları adlı eserinden bir alıntı ile bakış
    "hiçbir topuk tıkırtısı bu kadar
    davetkar çalamaz"
  • --- spoiler ---

ayakkabılar tak tak tak etse bile sesin verdiği mesaj, bana bak, bana bak, bana baksana, cilvemden elektrik alsana, zevkini tatsana... demek oluyor.

--- spoiler ---

gece gördüğü abdest bozan rüya sonrası sabah yazı yazan bir amca. ama bambaşka bir hayal dünyası var, anlatımı şiirsel. kafa başka türlü çalışıyor, testosteron o yaşa rağmen tavanda. önerme zeka ötesi.

negzel bir ülkemiz var lan!!
  • gerçek olduğuna dair bir kanı yayılırsa kafamızı sikecek söylenti.
    lakin bunu söyleyen adamın şu sözleri çok hoşuma gitti, süper beste çıkar bundan:
    bana bak, bana bak, bana baksana/ cilvemden elektrik alsana/ zevkini tatsana
    kimdi şu o şimdi asker canı neler ister şarkısını söyleyen kız, o bundan güzel bi şey çıkarır yeminle
  • ilk defa duymadigim sey.
    bir sekilde muhattap oldugum bir erkek ki$isi, laf dokundurtma amaci falan olmaksizin bana icinde bulundugu, yetistigi "dogal ortami" anlatiyordu. bir erkek olarak o bunalmisti!!

"bizim oralarda, kadinlar pantolonun belini falan gösteremez, üzerine tunik gibi birsey giyerler mutlaka. tak takli ayakkabi` :tercüme`` :topuklu` da giyemez kadinlar, neden biliyor musun? ses yapiyor, dikkatleri üzerine cekiyor ya, bakilmasin diye kendilerine."

$imdi böyle bir durumda neye $a$irmali insan?
    a) kadinlarin erkekleri tahrik etmemek icin kendilerini örtmek, hareketlerine dikkat etmek zorunda birakilmalarina, istedikleri kiyafetleri giyememelerine mi?
    b) erkeklerin kendi nefislerine hakim olabilmek gibi bir opsiyonun varligini hic göz önünde bulundurmamalarina mi?
    c) bu yarim akilli gibi, kadinlarin orasina burasina bakamadigi icin bu durumu kendisine dert edip, bunalanina mi?
    d) toplumda bir zamanlar hastalikli beyinlerden yayilmis bir cesit kurallarin hala o toplumun fertlerinin davranislarina baskici bir yolla yön verdigi gercegine mi?
    e) fksnfksdnaa!!!
  • açıkçası islamcılarla ve islamla uzaktan yakından alakam yok ama dalga geçilmeden önce üzerinde düşünülmesi gereken bir fikirdir.

o tak tak sesi özünde çok rahatsız edici bir ses. ben mesela kadın olsam hayatta o ayakkabılardan giymem. çünkü nereye gidersem gideyim hani sanki üzerimde müzik çalıyormuş gibi insanların bakışlarına maruz kalacağımı bilirim. kadınlar neden bunu tercih ediyorlar ve nasıl mutlu olabiliyorlar onu da anlamış değilim.

neticede bu ayakkabıların yürürken ses çıkarmayan modelleri var mıdır, yoksa neden yoktur, varsa kadınlar neden ondan tercih etmezler bilemiyorum.

lakin bu tarz ayakkabıların ve çıkardıkları şu tak tak sesinin ilgi çekme aracı olarak kullanılmadığını söylemek bence mümkün değil. ha, her kıyafet ilgi çekme aracı olarak da değerlendirilebilir bu ayrı. ama bir sözü bir dinci vs söyledi diye sözün özünü bırakıp başka yerlere takılmamak lazım.
  • aslında çok ilginç bir durum. belli bir ritmi de olsa saat tik-takı gibi tak-tuk tak-tuk tekdüze giden sinir bozucu bir ses olması gerek.. gerçi bir çok kadın sesin çok çıkmaması için ayakkabının topuk kısmındaki lastikleri kalınlaştırır, ya da yenilleme zamanlarını takip eder. ya da bunu yapan tek kişi ben olabilirim. çünkü bence geldiğini haber vermenin daha hoş yöntemleri var tangur -tungur ses vermek değil. şu vampir, kötü adam, ya da süper kahraman olaylarına baktığımızda onların inanılmaz hızlarının ve bir sürü diğer faktörün yanında en hoş bulunan sessizce gelmeri ve yokolmaları değil mi?

öte yandan tabi topuklu ayakkabı beni tahrik edicek bir unsur-duygu içermez. ne de olsa erkeklerin ayakkabı seslerinin çıkması halk arasında gizli fısıldaşmalara ve söylentilere neden olacaktır. hatta kadınların kötü bir koku duymuşcasına kaçmalarına mahal verebilir. bu nedenle bizim buna anlam veremememiz pek normal.