şükela:  tümü | bugün
  • programı yükledikten sonra ip adresinin gizlendiğine ve çoğu gazetecinin bu programı kullandığına dair iddaları olan program.
  • portable olarak kurup internet kafe, işyeri gibi ortamlarda engele takılmadan hükümet engelli veya sitelerin belirli bölgeye koyduğu engelleri aşan program ayrıca bunun yanı sıra internet aleminin arka sokağı diye tanımlanan son derece illegal olan onion meta-url uzantılı sitelerine erişim imkanı sağlıyor.
  • iyi bir uygulama. cep telefonlarında da kullanılabilir.

--- spoiler ---

neyse ki, hem android’de hem de iphone’da kullanılabilen iki uygulama sayesinde bu kısıtlamayı aşabiliyoruz. android için orbot, iphone için onion browser adındaki bu iki uygulama, tor adındaki bir sistemi temel alıyor. tor, anonim, güvenli ve engellenemez bir internet erişimi sağlamak için tasarlanmış ortaklaşmacı bir ağ. sistem bağlanmak istediğiniz web sitesine başka bilgisayarlar aracılığıyla bağlanmanıza dayanıyor. sistemin güvenliği ise, bu bilgisayarların çok farklı kombinasyonlarda zincirler oluşturmalarına dayanıyor. bu gibi sistemlerin engellenmesi oldukça zor. öyle ki, çin hükümeti bu ağı engellemek için oldukça çaba sarf etmiş olmasına rağmen hâlâ bazı yöntemlerle kullanılabiliyor olması da bunun göstergesi.

bahsi geçen bu uygulamaları yükledikten sonra android’de orweb, iphone’da da doğrudan onion browser içinden twitter’a anonim ve güvenli bir şekilde erişmeniz mümkün. aynı altyapıyı kullanarak anlık mesajlaşma içinse android’de gibberbot, iphone’da chatsecure adlı yazılımı kullanabilirsiniz.

--- spoiler ---

http://haber.sol.org.tr/…gelleyemezler-haberi-75431
  • anonim şekilde sörf yapabilmene yarıyor ki bu yasaklarda iyi gider.
    içerisi o kadar doluymuş ki bağlantı yetmiyor.
  • tor kısmı tamam da browser'ına gerek olmayan hede.

herhangi bir gezginde ayarlar -> ağ -> vekil sunucu ayarlarında;
    socks4 veya 5 proxy'yi (tor kurulu makinada tabi) "127.0.0.1" ip adresi ve "9050" portuna yönlendirirseniz o gezgin de internette bu gezgin kadar anonim bir şekilde gezecektir.

anonimliği artırmak için firefox gezgini ve gizlilik modunda kullanmanızı öneririm. yoksa chrome'la tor kullan türkiye göremesin ama amerika kaydını kuydunu tutsun o da hoş değil.
  • oldukça yavaş kullanım imkanı sağlayan tor proxyleri insanı tordan soğutur.
  • spesifik exit node koyarsanız -görece- hızlı şekilde işinizi göreceğiniz browser.

göreceden kastım da çok acımasız değil aslında. normal hızın 3/4'üyle iş yaparsınız o kadar. aramaya inanın.
  • düzgün istatistik ve lokasyon bilgisi alamadıklarından olsa gerek sadece istihbaratçıların değil plaza coder'larının da çok korktuğu program.

bana bu programdan ilk bahsedenler de böyle birileri, programın nasıl çalıştığını, nasıl izlenemez olduğunu bir güzel anlatmalarının üzerinden daha bir kaç ay geçmeden yol açabileceği bilgi kirliliğini gördüklerinden olsa gerek program hakkında kara propaganda yapmaya başladılar. bu sefer ilk söylediklerinin tam tersini anlatmaya başladılar yok izlenebilirmiş, loglanıyomuş, anonimlik sağlamazmış, yarakmış kürekmiş falan... hey allaam.

neyse o bi kaç ay arada ben de programın nasıl çalıştığını araştırıp iyice öğrendim de bu son tartışmada ellerine verdim çok şükür.

1- hedef siteye bi kaç farklı bilgisayar üzerinden bağlanırsınız ve bu bilgisayarlar sürekli değişir.

2- bu bilgisayarlar arasında iletilen bilgi kriptoludur, öyle kolay kolay çözülemez. son node üzerinden en fazla hangi siteye girildiği görülebilir ama ne iletildiği görülemez. görülse bile nereye iletildiği takip edilemez.

3- siz istemezseniz kimse sizin üzerinizden sakat bi yere bağlanamaz. çok pimpirikliyseniz kurarsınız bi netlimiter, tor.exe'nin streamlarını izlersiniz.
  • kullanışlı, reklamsız bir erişim engeli aşma programı. birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde herkesin bilgisayarında hazır etmesi gereken bir web aracı.