şükela:  tümü | bugün
 • japonca kaplan.
 • toolkit for oracle yaziliminin kisaltilmis, urun haline getirilmis hali. oracle veri tabani yonetmek icin kullanilir. ticari toad urunu kullanicilari icin oldukca iyi bir alternatiftir, hatta toad dan iyidir, zira code degistirme sansina bile sahipsinizdir, toad sadece windows uyumlu olmakla birlikte tora linux uzerinde de pek bi super calismaktadir. mysql ve postgresql veritabanlarini desteklemesi ise ekmek kadayifi uzerine kaymak etkisi yaratmaktadir.
 • kabalistlere göre maneviyatta ilerleyen her bireyin, tıpkı hazreti musa gibi yazması gereken kitaptır. buradaki yazma eylemi, yaşamak/içselleştirmek ve edinim sahibi olmak anlamında kullanılıyor. zaten tora'da anlatılan olayların tamamı incil ve kuran'dan da hatırlanacağı üzere, alegorik anlatımla ifade edilmiştir.
 • rumca/yunanca, "simdi" ve "bugun" anlamindaki kelimenin telaffuzunun turkce yazilmis halidir..
 • peter randa'nın yazdığı, baskan bilim kurgu yayınlarının yayınladığı 'uzayda dehşet' ön isimli kitabın ismidir. (bkz: uzayda dehşet tora)
 • özellikle "mental magic" dalında yaptığı gösterilerle tanınan, izmir'li illüzyonisttir.
  iddia edildiği gibi (bkz: #4844354) iran'lı değildir tora. iran'lı illüzyonistin adı tura'dır aslında... bu tura düzenbazı, bizim tora'nın popülaritesinden sonra sahne adını tora'ya çevirmiştir. hakiki tora'nın elinde, iran'lı üçkağıtçıya ait "tura" adını kullandığı poster örnekleri bile mevcuttur.
  işine gelmediği zaman hakkındaki iddiaları reddedip, ingilizce bilmiyor gibi davranan iran'lı sahte tora'yla, bizim tora arasında şöyle bir diyalog geçtiği vaki:
  - mister tora ayem sori. you türkiş tora, ayem the iran tora. yu andırstend ? yes?
  bizim tora cevap verir:
  - ay andırstend no. ayem tora yu ar tura!..

  aslen izmir'li ve odtü mezunu endüstriyel tasarımcı* olan, bir aralar yeni tv'de telegiz ve telegezi gibi programların yapımcısı, şimdi çıkardığı illüzyon dergisi hokus pokus'la bu konudaki boşluğu dolduran dünyaca meşhur illüzyonistimiz hakiki tora'yı sevelim, sevdirelim.

  http://www.magictora.com/
  http://www.tora.com.tr.tc/
 • torbanın kırsal/köylük dildeki hafif bozulmuş, sadeleştirilmiş sesletimi. canlı örneğini çukur çeylen'den biliyorum. sesletimi biraz tarif edilirse to'ra, toğra gibi. cümle içinde: "takma kafana, saman torasından başka şey." örneğin açılımı ise tahmin edileceği gibi "eşeksin, eşekten başka şey değilsin." şakası veya laf sokmasıdır. zira gece boyunca beslensin, aç kalmasın diye bazen eşeklerin boynuna saman torbası geçirilir, pek ağır değildir, eşek torbalıyken ister başını kaldırır ortalığı gözler*, ister torbayı yere indirir içinden saman ayıklar ve gever.

  çobanların ise omuzlarında kaliteliyse turunç alalı, değilse daha basit ekmek to'rası asılı olur. askerin teçhizatı gibi seyyar demirbaş.

  benzer sesletimdeki bir sözcüğümüz, çorba yerine çora.

  (bkz: tuz torbası boynuna geçtiğinde)
  (bkz: eşek/@ibisile)
  (bkz: tevrat), torah, mişna tora
 • tevrat adı, ibranice torah sözcüğünün arapça biçiminin türkçeye uyarlanışıdır. ibranice "öğretme, gösterme, yönlendirme, öğreti, yasa" anlamına gelir.

  tora (tevrat)' ın tanrı tarafından musa'ya yazdırıldığına inanıldığı halde tora' nın sonunda musa'nın ölümünün anlatılıyor olması da ayrı bir ironidir.
 • yahudiliğin ortaya çıkmış öğretilerinin kapsamlı adıdır.

  seviyeleri şu şekildedir:

  pşat en basit anlatım şeklidir,
  remez mecazi anlamlar içerir,
  draş talmud seviyesi,
  sod alegorik seviyedir. anlamı gizli, saklıdır. metnin içindeki şifrelerden anlamlar çıkarılmaya çalışılır. kabala seviyesidir.

  baş harfleriyle meydana gelen "pardes" cennet bahçesi anlamına gelir.

  "tora'yı anlamak cennet bahçesinde gezinmek gibidir."
 • tora hakkında daha detaylı olanlar için (bkz: tora petrol)
  tora