şükela:  tümü | bugün
 • 1981 yılında cıkmısh dm sıngleı.
 • (bkz: tora)
 • pearl harbor baskınını her iki ülke bakışından anlatan 1970 yapımı film
 • pearl harbor saldırısının amerikalılar tarafından beklenmediğini japon komutasına bildirmek için ayrılmış kod.
 • depeche modeun speak and spell albümündeki en güzel iki şarkıdan biridir...

  sözleri:

  they were raining from the sky
  exploding in my heart
  is this a love in disguise
  or just a form of modern art

  from the skies you can almost hear their cry
  tora! tora! tora!
  in the town they were going down
  tora! tora! tora!

  i had a nightmare only yesterday
  you played a skeleton
  you took my love then died that day
  i played an american

  from the skies you can almost hear them cry
  tora! tora! tora!
  in the town they were going down
  tora! tora! tora!

  i played an american
  i played an american
 • martin l goreun depeche mode un ilk albumu icin yaptigi 2 besteden biridir."you played an american" bolumu ise kanimca gahan'ın en iyi vokal yaptugu kısımdır tum album icinde
 • 1970'de cekilmis pearl harbor vakasini anlatan amerikan/japon ortak yapimi film.. tarihi gerceklere sadik kalmaya calismislar, iki tarafa da esit zaman ayirmislar, iki taraf icin ayri yonetmenler var.. klasik amerikan filmlerindeki gibi japonlar rezil insanlar, geldiler vurdular bizi seklinde anlatmiyor, nedenlerini yine cok derin islememis olsalar da nasilini japonlar acisindan adam gibi anlatiyor en azindan.. birilerinin macerasini anlatmaktan ziyade de muharebeyi anlatiyor, bu yuzden cok fazla insan var ve bi kisi 10-15 dakikadan fazla gozukmuyo toplamda.. efektler gunumuzde cok goz doldurmayacak olsa da goruntuler guzel, adamlar kasip zerolari bastan yaratmislar en alasindan.. pearl harbor filmi (evet izledim onu da.. hey nereye kaciyon?) bunun kopyasi gibi duruyo baya, ama adamlarin atladigi bi suru noktaya burda deginmisler ve soru isareti olabilecek cogu seyi yanitlamislar.. gerceklere dayanan bir savas filmi olarak baya basarili yani..
  bu arada japon kisminin yonetmeni kinji fukasaku ayni zamanda battle royale'i de yoneten sahsiyetmis..
 • depeche mode'un çoğu parçalarının vince clarke tarafından çocuk şarkısı naifliğinde yazıldığı bir dönemde aradan süpernova parlaklığıyla sıyrılan ve hem grubun hem de new wave'in nerelere doğru gideceğinin çok kuvvetli işaretlerini veren müthiş parça. zannımca depeche mode tarihinde açtığı parlak dönemin finali de violator albümüdür, ardından arada çok iyi işler çıkarmaya devam etseler de düşüş başlamıştır.
 • izlenmesi gerek filmlerden biri. konuyu çok derinlemesine olmasa da iyi işlemiş, biraz daha hızlı ilerlese ama hiç bitmese bir film olmuş.
  (bkz: the longest day)
 • operations research ile kafayi yemis endustri muhendisligi ogrencisinin soylemesi muhtemel cumle.