şükela:  tümü | bugün
 • yuyuko takemiya'nın aynı adlı light novel dizisinden uyarlanan bir manga ve anime. japonyada lise ikinci sınıfa giden bir grup gencin hikayesini anlatır. toradora ismi baş karakterler olan aisaka taiga(taiga, ingilizce kaplan anlamına gelen tiger kelimesine benzetilerek, kaplanın japoncası olan tora) ve takasu ryuuji'nin(ismindeki ryu kelimesi ejder anlamına gelmekte olup ingilizce ejder anlamına gelen dragon kelimesinin japonca telaffuzu olan doragon'un dora kısmı) isimlerinden türetilmiştir.
  --- spoiler ---
  öğretim yılı başında aynı sınıfa düşen taiga ve ryuuji okulun ilk günü koridorda çarpışırlar. bütün öğrenciler korkuyla kenara çekilir, çünkü ryuuji korkutucu görünüm nedeniyle okulda belalı biri sanılmaktadır, taiga ise kısa boylu olmasına rağmen oldukça hırçın ve belalı biri olduğundan te nori taiga(avuç boyutlu kaplan veya avuç içi kaplanı) olarak anılmaktadır. ryuuji özür dilemeye çalışır ama taiga onu bir yumrukta yere serer. aynı gün okul çıkışı sınıf öğretmeni koigakubo yuri, ryuuji'yi çağırır ve ona kariyer belirleme formunu doldurup ertesi gün teslim etmesini hatırlatır. ryuuji çantasını sınıfta bıraktığını hatırlar ve almak için geri döner. ancak sınıfa girdiğinde büyük bir gürültü kopar. taiga dolaba saklanmaya çalışırken sıraları devirmiştir. dolap da devrilir ve taiga ortaya çıkar. ryuuji çantasını almaya kalkışınca taiga üzerine atılır ve çantayı çekiştirirler. taiga hapşırır ve çanta elinden kurtulur. ryuuji ise çantayla birlikte duvara uçar. taiga kaçıp gider, ryuuji ise nöbetçi öğrenci olduğundan sınıfı düzenler. akşam eve giden ryuuji, geceleri bir barda garsonluk yapan annesi işe gidince çantasını açar ve taiga'nın çantayı neden istediğini anlar. çünkü taiga, ryuuji'nin önceki sene de aynı sınıfta okuduğu yakın arkadaşı yuusaku kitamura'ya yazdığı aşk mektubunu yanlışlıkla ryuuji'nin çantasına koymuştur. zarfa bakınca ryuuji daha da şaşırır, çünkü zarfın içi boştur. sabah taiga'ya teslim etmek üzere zarfı kenara koyan ryuuji, yatıp uyur. gece saat 2'de evin içinden gelen gürültüyle uyandığında elinde uzun bir nesne taşıyan kısa boylu birinin içeri girmiş olduğunu görür. bu kişinin yaptığı ilk hamleden kurtulup ışığı yaktığında taiga'yı elinde tahta bir kılıçla görür. onu sakinleştirdikten sonra bir anlaşma yapmaya ikna eder. anlaşmaya göre ryuuji taiga ile kitamura'nın arasını yaparsa, taiga da ryuuji ile kendi arkadaşı olan minori kushieda'yı bir araya getirecektir. bu şekilde öykü başlar...
  --- spoiler ---
 • light novel'den uyarlanan animeler çok daha sağlam ve insancıl karakterlere sahip oluyor bunu anladım tekrardan. suzumiya haruhi no yuuutsu'ye benzettim bu açıdan toradora'yı, tabi o kalitede bir seri değil kesinlikle, anime klişelerine daha fazla bulaşmış durumda ama romantik açısı-karakterlerin tepkileri açısından ortalamanın üzerinde duruyor. bu tip serilerde romantik-dramatik anlar beni her zaman sıkarken enteresan biçimde toradora'da bu sahneler çok başarılı işlenmiş durumda, hani neredeyse serinin en güzel olduğu anlar bu "ciddileştiği" zamanlar bazen.
  güzel seri neticede.
 • genel olarak izlerken zevk alınabilecek güzel bir seri. aisaka taiga'sı da iyidir ayrıca. ilk başlarda klasik bir birbirimizin en yakın arkadaşlarımızdan hoşlanıyoruz, hadi birbirimize ayarlayalım durumu gözlense de bununla kalmamıştır bana göre. en baştan belliydi ryuuji'yle taiga'nın birlikte olacağı ama arada "lan?" dedirtmeyi de borç sayıyorsunuz. diğer karakterler de bir hayli ilginçtir. minori'den bahsedecek olursak normal hali uçuk kaçık, sürekli sırıtan biriyken ciddi olduğu nadir vakitlerde hafif tırsınç bir insan haline gelir. olgunluğu korkutur. ami de başlarda ümüğüne çökesinizin geldiği narsist, şımarık ve saf rolü yapan şirret kız olsa da o da sonradan göze girer efem. diğer gözlüklü eleman ise tam kopuk zaten, hiç girmeyeceğim.

  taiga-ryuuji ilişkisi de oldukça iyidir ve son bölümlere kadar da netliğe kavuşmamıştır zaten ama bu kaplan-ejderha ilişkisinin iyi işlendiğini düşünüyorum.

  --- spoiler ---

  tabi en sonuna kadar hiçbir şey belli olmayıp sonra "hadi evlenelim" deyip evden kaçmaları biraz dumura uğratmış, "la noliy" dedirtmiştir amma velakin onu da iyi bağladılar diyelim ve entrymizin sonuna gelelim.

  --- spoiler ---
 • ova olarak devamı gelecekmiş.
 • güzel bir anime idi.bir kere en komik yanı taiga denen hatun kızımızın minnacık boyu ile herkesi dayaktan geçirmesi iken yakuza bakışlı ryuuji adlı çocuğumuzun gayetten mülayim bir yapıya sahip oluşu idi.erkek kişi olan ryuuji dikiş diker , yemek yapar ,temizlik yapar hatta temizlik hastasıdır ,titizdir.taiga adlı kız pislikten ve dağınıklıktan kesinlikle rahatsız olmayan bir hatudur.animenin konusu aşık oldukları kişiye ulşmalarında birbirlerine yardım etmeleri için anlaşmaları ile başlar.çok çok komik bir animedir diyemeyeceğim ama yer yer güldürdüğü kesin.özellikle 10. bölümden sonra animenin içerisinde bulunan komedi unsurunun arttığını düşünüyorum.ama yine de bu onu klasikleşmiş kalıplardan kurtaramamış.biraz bu klasik romantizim sıktı beni.türünün içerisinde sönük kaldı benim gözümde.lakin izlemem için çok övmüşlerdi , beklentim çoktu belki de bundan olmuştur.
 • bu tur tsundere dizilerinde her sey kizin ana karaktere soguk kaba ya da umursamaz davranmasinin yaninda onu icten ice sevdigini gosterdigi anlara baglidir. bu kisa anlarin oncesindeki tum olaylar bir hazirliktir. bu yuzden de sevdigini belli etme ani ne kadar guclu olursa o kadar tatmin edici olur. toradora da bu formule uymus hatta cok guzel uymus. ustu kapali anlarin disinda 26 bolumde topu topu 3 - 4 tane kirilma noktasi var ama muziklerin de tam gerektigi yerde girmesiyle gayet etkileyici olmus. tek oturusta izlenirse frontal lobda birakacagi tat daha hos olabilir.
 • "hiçbir zaman istediğin şeyi alamazsın." ya da bunun gibi bir söz geçiyordu bir bölümünde. en çok o kısma takıldım. bir de kariyer belirlemeyle ilgili öğretmenin söylediği "hayatının geri kalanını hataların için başkalarını suçlayarak geçiremezsin" benzeri bir sözüne çok takıldım. karakterler her ne kadar çocuksu olsalarda içlerinde farklı derin bir şeyler taşıyorlar hep. taiga ve ryuji den çok diğer yan karakterleri sevdim.
 • son 10 bölümde duygusal havanın artmasıyla vasat komedisine denge getiren animedir efendim. açıkçası ilk bölümlerde yer yer gülsem de ben taiga'ya son 10 bölüme kadar alışamadım bir türlü. ayrıca kawashima'nın olmadık yerlerde söylediği şeylerle karakterlerin bazı şeyleri dank ettirmesi, minori'nin hayalet-aşk benzetmesi ve elbetteki düşmek ve ağlamak ile ilgili söyledikleri çok başarılıydı. bu tarz replikleri en azından 3-4 bölüm sonralardan söylemeye başlasalardı çok daha keyifli olurdu anime. boş beleş 15 bölüm izledim desem yeridir. ha tekrar ediyorum, gülmedim mi güldüm, eğlenmedim mi eğlendim, ama daha sonra nasıl güzel bir seri olduğunu görünce o bölümlerde geçirdiğim zamana canım acıdı doğrusu.
 • 25 bölümden oluşan, çizimleri oldukça güzel, izleyene tam bir anime havası vermeyi başaran komedi türünde anime.

  ryuuji takasu nazik ve becerekli bir lise öğrencisi iken okulda korkulan bir serseri olarak bilinir. taiga aisaka adlı kız karakterde ufak görüntüsüne rağmen yırtıcı kişiliği ile minik kaplan olarak tanınmıştır. bu iki karakterin öfke ile başlayan tanışma hikayelerinin içten içe sevgiye dönüşmesini gülünç bir şekilde konuya yansıtır.

  en anlamadığım olay da burada takasu gibi yakışıklı bir karakter varken bütün kızların yuusaku kitamura adlı karaktere hayran olması. adamı resmen harcamışlar. onun dışında gayet eğlendiren bir anime.