şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akciğer tomografisi..bazı durumlarda film çekilirken birde ilaç verirler damardan ,hemşire işi bilmiyorsa delik deşik olur elinizin üstü.
 • 800 defa da gitseniz görevli kişinin brokrasik olarak ;"yeşil ışık,nefes al-kırmızı ışık,nefes tut" diye 800 kere tekrarlayıp size salak muhamelesi yapacağı makineye sahip film çeşidi.
 • toplamda 15-20 dk sürmesine rağmen hayatımda tecrube ettiğim en bi berbat teşhis yöntemi. kadın doğum uzmanı aktiviteleri bile tercih edilebilir o derece yani. ilaçlısını düşmanıma bile vermesin rabbim. once bir damar yolu açılararak tomografiye bi giriş yapıyosunuz. ilaçsız bir görüntü alınıyor. akabinde bir süre bekliyorsunuz. bir anda pıskkk sesi sonrası damar yolundan bir sıvının giris yapmasıyla butun vucudunuz bir ateş topuna donuyo. bi de en bi beter, ilginc ve de beni aglatan bolumu bu ilaç damarda nasıl dolanıyosa anne altima kacirdim hissi uyanıyor insanda. tekrar allah düşürmesin diyor sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.
 • muhtelif görünteleme tetkiklerini tecrübe etmiştim ama bu içlerinde en fecisi. aslında salı günü çekilecekti ama sabah kargalar kahvaltısını yapmadan telefon açtılar "iptal edilen randevu var, 13.30'da bekliyoruz" diye, ben de gittim. standart hazırlıklar yapılıyor önce. kontrast madde cihaza yerleştiriliyor. kolunuza damar yolu açılıyor. cihazdaki kontrast maddenin damar yoluna gelmesini sağlayan bağlantılar yapılıyor. sonra çekim başlıyor. önce kontrast madde verilmeden bir çekim yapılıyor, daha sonra kontrast madde veriliyor. kontrast madde verildiğinde bir anda bütün vücudunuzu ateş basıyor ve o an "laan laaan laaan noluyor?!" diye yüreğinizi ağzınıza getirecek bir his kaplıyor bedeninizi: "sanırım altıma kaçırdım, rezalet!" hissi. panik yapmayın, öyle bir şey yok. bunlar herkeste görülen sıkıntıları. bir de herkeste görülmeyen, benim gibi cinslerde görülen sıkıntıları var. nefes almakta güçlük yaşadım. (ki alerjik astımım da var, topun ağzındaydım yani alerjik reaksiyon bakımından) sakin olmaya çalışıp kontrollü nefes almaya çalıştım ama tomografi cihazı beni sabote etti. çünkü arada "nefesini tutunuz" "rahat nefes alınız" gibi talimatlarla solunumunuzu yönlendiriyor. yine de şok geçirmediğim için mutluyum. alerjik astımınız varsa, buna hazırlıklı olun. alerjik astımlılar için ucuz atlatmak gibi, şoka girmek de bir ihtimal toraks bt de. bir de o kontrast madde berbat bir mide bulantısı yaptı bende. daha cihazın içinden çıkamadan "poşeeeet" diye bağırdım. neyse ki anlayışlı bir hemşire vardı odada, apar topar beni çıkarıp hemen poşeti tutuşturdu elime. normal kusma gibi değil. sadece sarı-yeşilimsi gibi iğrenç bir sıvı geliyor midenizden. bu herkeste olmuyormuş ama. toraks bt çektirmeden önce burayı okuyan olursa, huzursuz etmeyeyim şimdi.

  bir de inşallah becerikli bir hemşireye düşersiniz. damara tek seferde girdi de, o damar yolu bağlantılarını önce ayarlayana kadar, çekim bittikten sonra da onları çıkarana kadar kolum dirsekten bileğe kadar kan oldu. (elimin üstündeki damar patladığı için dirseğin iç kısmından, şu her zaman kan alınan yerden açtılar damar yolunu) o da önemli değildi ama o kanı fışkırtmayı nasıl becerdi, hala merak ediyorum; caanım beyaz tişörtüm kan lekesi oldu. :(
 • doktorun tanısına göre kontrastlı veya kontrastsız çekilen tomografi.
  belden üstte metal olmaması önemlidir.
  kontrastsız çekimde cihazın komutuna göre nefes alınıp tutulması cihazın komutu ile geri bırakılması yeterlidir.
  kontrastlı çekimde belirlenen saniyede damardan otomatik enjektör ile ilaç verilir.
  ılaç damardan giderken vücutta sıcaklık yürümesi , ağıza demir tadı gelebilir.