şükela:  tümü | bugün
  • linkten sayfasına ulaşabileceğiniz, 160.000 nüfuslu ilçenin, 1 milyar dolara yakın ihracatına ve bölgedeki 2500 işletmeye, 2 organize sanayi bölgesine ticari noterlik yapan, 1978 yılında kurulan ve şu anda yönetim kurulu başkanlığını abdulvahap olgun'un yapmakta olduğu, ticaret odası.

çok merak edilen bir konuya açıklık getireyim istedim aslında.

genelde odalar ne işe yarar sorusu hep gündemde oluyor.

bu adamlar ve kadınlar oraya toplaşıp bütün gün ne yapıyorlar?

odalar pasta börek yiyip, goygoy yapıp, maaş alıp eve giden torpilli tipleri mi bünyesinde barındırıyor?

sorunun cevabı kocaman bir hayır dostlarım.

izninizle bu durumu birinci elden bir oda personeli olarak, kendi odam vasıtası ile açıklayayım.

bünyemizde;

teşvikler ve girişimci adayları için kosgeb birimini,

iş arayanları kayıtlı şirketlere yönlendiren ve merkez ile bağlantılı çalışan işkur birimini,

şirketlerin ihtiyacı olan sosyal ve teknik eğitimleri alması için aracı olan ve eğitimin bir kısmını kendisi veren eğitim birimini,

dış ticaret ile alakalı devlet destekleri, giriş yöntemleri ve regülasyonlar konususunda yol gösteren dış ticaret birimini,

odanın sosyal sorumluluk, halka ilişkiler ve basın enformasyon çalışmalarını kapsayan, kurumsal iletişim birimini,

ve kocaman bir kata yayılan, şirketlerin dış ticaret, şirket kurulumu/kapanış, oda tescil, ticari sicil ve kapasite raporları dahil olmak üzere tüm ticari noter işlemlerini yapan bir idari birimi barındırmaktayız.

tabii ki yetmez. aynı zamanda kanaat önderi ve arabulucuyuz. evet, belki bir hukuki yaptırım gücümüz yok ama, kararlı ve vizyoner bir başkan arkasında örgütlenmiş, kocaman bir ailemiz var.

nasıl mı?

yeri geldiğinde beton kartellerine kafa tutuyoruz

yeri geldiğinde akademi ile işbirliğine giriyoruz

yeri geldiğinde dünyayı torbalı'ya getiriyoruz

yeri geldiğinde ilçe için sivil cephe oluşturuyoruz.

ve bunları sizin tahmin ettiğiniz gibi, torpille içeri doldurulmuş 100 kişiyle değil, 10 tane maaşını aslanlar gibi hak eden, çok yetenekli ve kalifiye personelle, çalışarak didinerek yapıyoruz.

saat 16.51 itibariyle;

ben üyelerimizden birinin tüm dış pazara giriş işlemlerini tamamlayıp azıcık kafamı kaldırıp bu yazıyı yazarken başkanımız firma ziyaretinde üyelerin derdini dinlemekte, özel kalem müdürü yarının programını ve kabul listesini hazırlamakla meşgul, idari birim hala kalabalık, genel sekreterimiz millete dert anlatmaya çalışıyor.

kısacası yatmıyoruz agalar. bizi başkaları ile karıştırmayın.

bence odalar ne işe yarar sorusunun cevabını aldınız gibi.

daha almadıysanız 28 mart'ta ege üniversitesi sürekli eğitim merkezi ile ortaklaşa, torbalı'nın ilk akademik çalıştayına ev sahipliği yapacağız. buyrun, bekleriz.

kapımız herkese açık ...

edit: odaların işleyişi, yapısı, işe alım süreçleri dahil olmak üzere aklınıza gelen her soru için tarafımı yeşillendirebilirsiniz.

esenlikle kalın.
  • mesai saatleri nedir hocam?

edit :yazar arkadaştan öğrendim mesai saatleri 08.30- 17.30 'muş.
  • söylenenlerin aksine yerleşik nüfusunun 180 bin olduğu, gün içinde transit geçişler ve diğer ilçelerden mevcut fabrikalarda çalışmaya gelenlerle birlikte günlük ortalama nüfusunun 350 binlere çıktığı izmir'in sanayi kenti olan torbalı'nın güzide odasıdır.

çalışmaları gerçekten mükemmel. görüyorsunuz, anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz. türkiye'de iller bazında en çok vergi veren izmir'in tüm ekonomik yükünü taşıyan torbalı'da gerçekten daha fazla bir şeyler yapmaya çalışan ve çalışanları ile birlikte farkılık yaratan torbalı ticaret odası anlatılmaz yaşanır.

yalnızca ticari anlamda değil torbalı ve izmir'in sosyal çevresini de olumlu anlamda değiştirip katkıda bulunmaya çalışan bir oda. bunları içerisine girip gördükten sonra söylüyorum. biri bana anlatsa inanmazdım. bizzat şahit olduğum insani duyarlılıkları ise bambaşka bir mesele. mevcut başkanın herkese karşı ılımlı ve anlayışlı yaklaşımı ile egodan uzak yönetimi.

bir ticaret odası düşünün bulunduğu ilin üniversiteleri ile içli dışlı olsun, onlardan fikir alıp bir çok faydalı çalıştay düzenlesin. bunda çalışanlarının içerisinde bulunan ve yakinen tanıdığım bir şahsın faydası da yadsınamaz bir gerçektir. başkan ve çalışanlar arasındaki sinerji oda'ya daha girer girmez anlaşılıyor.

özetle; torbalı gibi izmir'in sanayi yükünü çeken bir yerde hakkıyla yönetilen odadır...
  • (bkz: torbacı)
  • dünden beri entry ve başlıkla alakalı birçok soru aldığım kamu iktisadi teşkilatlanması.

derlediğim soruları dilim döndüğünce cevaplamaya çalışacağım.

el- soru: siz devlet dairesi misiniz? sen memur musun gardaş?

el-cevap: hem evet, hem hayır. ticaret odaları, ticaret borsaları, sanayi odaları ve birlikler yarı resmi, kendi hukuki regülasyonlarına sahip, kamu iktisadi teşkilatlanmalarıdır.

siyah plakalı araçlara sahiptirler, personelleri arasında 657/399'a tabi memurda bulunur, idare hukukuna tabi sözleşmeli bürokratta, direk iş hukukuna bağlı personelde.

örnek vermek gerekirse; ticaret sicil müdürümüz bakanlık personeli, ticaret sicil müdür yardımcımız oda sözleşmeli personeli. biri devlet memuru, diğeri değil.

el-soru: odalarda işe nasıl giriliyor? prosedür nasıl işlemekte? hangi bölümlerden mezunlar tercih edilmekte?

el-cevap: öncelikle odalarda birden fazla işe alım metodu olduğunu belirtelim. kpss p3 puanı ile alım yok bununla başlayalım. bazı odalar istenen şartlara böyle bir eklemede bulunabilir elbette. buna karışamıyoruz.

bazı odalar personel alımlarını, oda sayfasına verilen ilan yoluyla gerçekleştirmekte. bazı odalar kariyer sitelerini kullanabiliyor. bazı odalar ise kendi cv bankaları vasıtası ile alım gerçekleştirebiliyorlar. ancak oda alımlarında esas genelde, odanın bulunduğu ilçeden alımı gerçekleştirmek oluyor. bu duruma dikkat etmekte fayda var.

ayrıca ben 5 günlük ağır bir mülakattan sonra işe alındım. öyle laylaylom bir mülakat süreci ve işe alım beklememenizde fayda var.

bu ne demektir? aliağa ticaret ve sanayi odası, bir personel alacağı sırada öncelikle aliağa'da ikamet eden birini tercih eder.

bizde 10 kişilik personelden 9'u torbalı'da ikamet diyor mesela.

elbette mezuniyet olarak iibf bölümleri öncelikli olarak geliyor. sonuçta idari birim odanın kalbi ve muhasebe olgusu üzerine dönmekte. maliye bölümü mezunları diğer iibf bölümlerine göre bir tık daha avantajlılar.

iletişim fakültesi mezunları bir başka avantajlı grup olarak göze çarpmakta. basın enformasyon, halkla ilişkiler ve kurumsal iletişim birimlerinde görev alabilen bu fakülte mezunları özellikle büyük ve medyayı aktif olarak kullanan odalarda rahat bir biçimde kendilerine yer bulacaklardır. bu birimlere odaların beyni diyebiliriz. bazı odalarda diğerlerine göre daha fazla şansınız var elbette. mesela bizim başkanımız gazeteci kökenli, dolayısıyla iletişimcileri el üstünde tutuyor.

son olarak kapasite raporlarının yazımı için odaların çoğu bünyesinde bir mühendis istihdam ediyor. makine mühendisleri elbette bu konuda tercih sebebidir.

el-soru: mesai saatleri ? ücretler ? yan haklar ? siz ne yiyip, ne içiyorsunuz acaba?

el-cevap: pazartesi - cuma 8.30/17.30 arası çalışıyoruz. resmi ve dini tatillerde çalışmıyoruz.

maaşlar sizin tahmin ettiğiniz gibi 6000-7000'lerde gezmiyor. evet asgari ücret alanımız yok ama uçmamakta fayda var. piyasanın üstünde alıyoruz diyebiliriz.

sosyal güvenlik olarak, odaların ayrı bir sandığı var ve kesintiler oraya yapılıyor. havuzda toplanan para ile sağlık harcamaları gideriliyor.

ikramiye, gıda yardımı gibi yan haklar mevcut. yemeği catering şirketlerinden temin ediyoruz. sodexo'ya geçme niyetimiz var.

şimdilik burada bitiriyorum. sourlarınız oldukça bu başlık altında ve mesaj yoluyla cevaplamaya devam edeceğim. esenlikle kalınız ...
  • verdiği kurslar ve çalışmalardan turgutlu'da dahi bahsi geçen odadır.

torbalıda çalışıp turgutluda yaşayan çok insan olduğundan mıdır bilmem ama adı çok fazla kulağıma çalınıyor. demek ki adamlar çalışıyor.
  • girişimcilik belgemi aldığım kurumdur. güler yüzlü çalışanları var.
  • türkiye odalar ve borsalar birliği'nin kararı ve bakanlık onayıyla alınan oda seçimleri kararına göre, 3 nisan 2018 tarihinde sandığa gidecek kamu iktisadi teşkilatlanması.

22 mart tarihi ile tek rakibi ahmet dalgıç'ın seçimlerden çekilmesi ile hali hazırda favori olan şu anki başkan abdulvahap olgun'un seçilmesi kesinleşmiştir.

oldukça dolu ve verimli bir 4 yıllık dönem geçiren başkan olgun'un gelecek dönemde de, kendi koyduğu çıtayı daha ileriye taşıyacağından hiç bir torbalı'nın şüphesi yok.

torbalı ve izmir'e hayırlı olsun dilekleriyle entry'mi bitireyim, malum daha çalıştay düzenleyeceğiz gelecek hafta, sonra endüstri 4.0 konferansı var, ondan sonra yurtdışı ortak iş ağı çalışmaları ...

çok iş var çok;

kutlamaya vaktimiz yok yahu!

not: karayollarını darlayacaktım onu unutmuşum, o asfalt dökülecek !