• youtube'da videolarını severek izlediğim isveçli demirci * ve yotuber kendisi. kaliteli videoları var. bir de bu işlere merakınız varsa kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. baltalar, çekiçler, bıçaklar, demirden çeşitli eşyalar vb şeyler yapıyor. hem de videolarında nasıl bir hayatı olduğunu bizlere gösteriyor. hayalimizdeki ya da benim hayalimdeki* gibi diyeyim yaşam tarzını yaşıyor bu viking abimiz. bağ bahçe atölye işleri falan filan.

youtube kanalı

bu da web sitesi

burada da bu işlere nasıl başladığını ve kendisini anlatmış. yaptığı ürünlerin resimleri var ve bazı ürünlerin satışını yapıyor.
  • üniversite yıllarında, bu zaanatkar abinin ilk takipçilerindendim. yaptığı işe zanaat demek aslında uygunsuz gelebilir, bildiğin sanat yapıyor, zira bu abiyi izlerken ki aldığım keyfi çoğu filmi seyrederken alamıyorum.*

bir ara çok gaza gelip atölyeme çıkma torna tezgahı, power hammer, forge fırın falan almayı düşünmüştüm. sonra sakinleştim ve bilgisayarı yavaşça kapattım.*

videolarında fazla konuşmaz, durum anlatım tekniğini kullanır ve bence bu sayede evrenselliği yakalar. tertip, düzen, mükemmeliyetçilik, doğa, sakin ve huzurlu yaşamın küçük örneklerini görürsünüz ve iskandinav halkının neden geliştiğini anlarsınız.
  • iskandinav yaşantısıyla türk yaşantısı arasındaki farkı net olarak anlamamı sağlamış mükemmeliyetçi abi. teknik işlere yatkınlığı ve merakı olan herkese bu abinin youtube kanalını öneririm. çok video paylaşmaz ama paylaştıkları tekrar tekrar izlenebilir.
  • zannımca demircilik ve marangozluk gibi uğraşları zevk için icra eden iskandinav abi.

bu kafada bir tane daha maker var mıdır bilinmez. adamın yaptığı işler iliklerine kadar kalite kokuyor. eserlerinden efil efil alamanlık esiyor.
  • beni gaza getirip şahmerdan aldırma gücüne sahip herifçioğlu.

ama benim alım gücüm nanay, o yüzden içim rahat. köydeki kabaca 100 yıllık örsle idare edecez gayrı.
hesabın var mı? giriş yap