şükela:  tümü | bugün soru sor
 • özellikle doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerimizde hala devam ettirilen, kan davası ile karde$, insanlıkla yakından uzaktan ilgisi olmayan gelenek. öyle bir$ey ki, kararmı$ gözler kundaktaki bebeleri bile görmüyor, hısımla ilgili herkes öldürülüyor.

  yakın tarihimiz örnekleriyle doludur, hatırlamak istemeyiz bunları, kimi zaman ye$ilçam ürünleriyle kara yüzünü izleriz, gülerek, ama gerçekliğini hiçbir zaman farkedemeyiz. sıkça ya$anır üstelik bu cinayetler, unutmamıza da fırsat verilmez.

  örneğin, bir kaç gün önce adana'da i$lenen, 2si çocuk 5 ki$inin ölümüyle sonuçlanan cinayet. 3 yeti$kin elleri arkadan bağlanıp kur$una dizilmi$ ve 2 çocuk öylece ormanda bırakılmı$, açlıktan ölmeleri için. cinayetin sebebi olarak kadının yasak ili$ki ya$amı$ olma olasılığı ve sorumluları olarak aile ya da aileler dü$ünülüyormu$.

  yasak ili$ki ya$ayan birinin, bir ba$kası tarafından ölümle cezalandırılmasının ilkelliğini bir kenara bırakırsak, 2 ya$ındaki çocukları ölüme terketmenin arkasındaki nefreti, hıncı anlamakta zorluk çekiyorum.
 • (bkz: namus belası)
 • örneklerini ülkemizde fazlaca yaşamaya başladığımız yada önceden olduğunda fazla haberimizin olmadığı, daha da kötüsü bunların hiç ortaya çıkmayanların mevcut olduğunu düşünülen, vahşilik olarak çok rahat tabir edilebilecek, bir babanın kızını yada bir abinin kardeşini öldürmesini ifade eden ve bunların * * * bir inanç sonucu ortaya çıkması durumu dahada kötüleştiren, kelime grubu.
 • bu tip suçların genelde siyah sayı olarak kalmasındandır ki pek ortada dildi bunca zamandır. ancak töre indiriminin kalkmasıyla cezaları çok artacaktır.
 • bu işi yapanlara karşı insanda orta menzilli tank savar füzelerinin canlılar* üzerinde etkilerini test etmek gibi gayet bilimsel bazı denemeler yapma arzusu uyandıran ilkel zihniyet sahiplerinin ve kadını mal olarak gören bazı geleneklerin getirisi olan olgu.

  tecavüze uğramış ve örümcek beyinlerinde ürünün*kalitesini belirleyen kızlık zarı denilen çok önemli ve onu ilk kullanıcısına sunarken "açılmamış ilk siz açın" yazısı görevi gören olguyu kaybettiği için artık kar getirmeyecek fireli mal haline geldiği için aile meclisi denilen kana susamış ölüm çığırtkanları kararı ile mezara atarak bir de "namusumu temizledim" açıklama yapan zihniyetin hayatta ki dayanak noktası, namus ismini verdikleri safsata ile masum canları yakmak olarak açıklanabilecek hayvanlık.

  kadını mal olarak gören ortaçağ zihniyetinden kaynaklanan bir durumdur, ortalıkta namus yada intikam gibi güdü yoktur aslında zira kaynağı gerçekten namus yada intikam olsaydı herşeyin adelete bırakılması ve hukuk devleti ve kurumları bir an için göz ardı edilirse aslında öldürmesi gereken tecavüzcüyken kızını/kardeşini öldüren bu zihniyetin mantığı bacağı kırılmış koyununa kızıp kesen çobanın mantığıdır, tek çektikleri acı ise artık satamayacakları malları için harcadıklarına duyduklarıdır*.

  kısacası bunu yapanda yaptıranda insan olamaz, tükettiği oksijene yazık.

  (bkz: idam cezasını gerektiren durumlar)

  ayrıca bunu yapanlar bunları da yaptı

  (bkz: kan davası)
  (bkz: ensest)*
 • (bkz: güldünya)
 • bu ulkenin egitimsiz kesiminin isledigi hayvanliga en yakin hareket tarzidir. duzelmesi icin simdiye kadar hicbir sey yapilmamis, bundan sonra da engellenmesi icin dogru durust bir adim atilmamistir.

  cahilligin, egitimsizligin en guzel ornegi, ihmal edilmisligin muhtesem cevabidir bu cinayetler.

  ve malesef bu noktaya 2000li yillarda geldikten sonra gercek anlamda onlenmesi icin en azindan 30 yil gecmesi gereken davranis seklidir. ulke dahilinde iktidarda bulunan partilerin en buyuk, en utanilmasi gereken, en yerin dibini gecirecek sorunudur bu.

  ayni zamanda turkiye insaninin utanc kaynagi, gelismemislik gostergesi, vurdumduymazligi ve aymazligidir. cok gec kalinmis, medeni dunyadan 100 sene geri kalmisligimizin da gostergesidir.