*

şükela:  tümü | bugün
 • askeri birliğin uzun boylu yağız gençlerinden ve kavak, çam gibi uzun ömürlü ağaçlarından seçilir.

  pazartesi sabahları, cuma ak$amları ve belirli günler ve haftalardaki (30 ağustos, 19 mayıs, 1 aralık dünya aids günü, dünya orangutanları sevelim günü) törenlerde hazır bulunurlar.
  tören giysileri cumhurbaskanligi muhafiz alayı'nınkiler kadar havalı olmasa da pek güzeldirler. son zamanlarda dışı armani, içi calvin klein'dan tedarik ediliyor.
  (bkz: tören kitasi)
 • askerdeyken dönemin genel kurmay komutanı, yabancı genel kurmay komutanları ve bir dolu generali karşılayıp, uğurladığım manga. kıyafetler her askere özel olarak dikilir ve düzeltilir, botlar her daim sıfırdır. tüfekler standart g3 olup yeni olmasının dışında tek farkları beyaz taşıma kayışlarıdır. çalışmalar sonucu 9 kişi aynı hareketleri tek kişiymişçesine yapabilir, sanki bir bölük varmışçasına "sol" (sağol) diyebilir.

  bir de bunun saygı atış mangası olan versiyonu vardır. şehit veya anma törenlerinde bulunur. manga bu sefer 8 kişidir eksik olan asker sembolik olarak şehit veya şehitleri temsil eder. her askerde 3 kurusıkı mermi vardır. emir ile atış pozisyou alınıp ateş edilir. kurusıkıların tepme gücü az olduğu için yeni mermi sürme elle yapılır yani kurma kolu çekilir ve bunu da 8 kişi 3 kere aynı anda yapmalıdır.

  bu manganın zorluğu fazla olmakla beraber esas kötü olan tarafı törende olan şehit yakınlarının durumudur. annelerin, yaşlı ninelerin yanınıza gelerek size sarılıp ağlarken esas duruşta durmak insana zor gelir.
 • dandik hikayedir.
  full tehcizat giyinir, pazartesi ve cuma günleri bölük komutanına direkt olarak muhatap olursunuz.

  manga komutanı komut verir:
  -manga rahat
  -hazrooll
  -tüfeaaaak omza (senkronize bir şekilde)
  -selam durrrrr
  -dikkaattyttt (kafalar oynar başlık gibi bölük komutanını izler)
  komutan gelir akabinde:
  -manga günaydın
  -sooooll
  -nasılsınız
  -soooolll

  manga komutanı:
  -tüfeek omzaa
  -sas duruş *
  -sola dön, bölüğün sonuna marş marş!

  -rap rap rap rap

  böyle bir karın ağrısıdır işte.
 • istanbul'da bu görevleri 1.merasim bölüğü / beşiktaş ve 2.merasim bölüğü / selimiye üstlenir.
 • ya saygı atışı ya da karşılama yapması gereken mangadır. bu mangaya hem saygı atışı hem de karşılama işlerini yüklerseniz zorluk çıkabilir. hele mangadan birisi kısa dönemse. çıktı da netekim ama kısa dönemden dolayı değil.
 • dışarıdan bakıldığında güzel görünse de içinde olmak belanın tam tanımıdır. askerde iken pazartesi sabahları bölge komutanını karşılamak için toplanan manganın bir süre komutanlığını yapmıştım. ne askerin eğitimi ne kıyafetlerin bakımı biter, lanettir. allahtan bir süre sonra bölge komutanı tarafından beğenilmeyip görevime son verilmişti, çok üzülmüştüm.
 • her celp döneminde terhis olanların yerine yeni celpten birilerinin monte edilip törenlerde ufak falsolar bile göze battığından bazen arada mola verilse de 4-5 saat süren yürüyüş çalışmaları yapabilen manga. kıyafetleri ise kendilerine has renkte ve ölçülerde olsa da ne hikmetse arada bir renk tonu farklı pantolon, astarı sökülmüş gömlek filan çıkar ortaya. diğer yandan kıyafetlerin paçalarını iç taraftan büzdürüp şekillendirmek için bileklere takılan lastiklerden tut fulara kadar bir sürü aksesuar durmadan bir başka arkadaşınız tarafından yedek amaçlı yürütülür, sorumlu subaylar ise sadece işin olup olmadığıyla ilgilendiklerinden o hay huy arasında herkes bir şekilde birbirinin malzemesini kullanıp donanarak hazır olur. öte yandan angarya bir sürü işten kurtulup arada bir şehire inme vesilesi olduğundan çoğu asker çalışmaları az biraz yorucu da olsa tören mangasına pek hayır demez. ha gözü kesmiyorsa denenmek için mangaya katıldığında leylekler gibi absürd bir şekilde yürüyüp kendisini refüze ettirebilir mangadan. herşeyin oluru var sonuçta..
 • karşılama günleri 1,5 saat kıyafet giyip düzeltme, parlatma vs., yaklaşık 1 saat komutan bekleme ve komutanın gelişiyle 30sn hünerlerinizi göstermekle geçer. hüner dediğimiz olay ise, komutan, meraba-nasılsın dediğinde aynı anda mümkün olan en yüksek sesle "solll!" demek ve selam durma anında tüfeklerin aynı hizada olmasıdır.