şükela:  tümü | bugün
 • ilk bölümüyle aynı gün yayınlanan one piece crossover'ı sayesinde hızlı başlayan bir anime. geçen yıl start alan manga serisi, anketlerde one piece, bleach ve naruto'nun hemen ardından ilk 5'te yer alıyormuş.

  bir iki seri hariç başarılı örneğini göremediğimiz aşçı-yemek temalı bir hikayesi, şimdiden oldukça genişlemiş bir dünyası var. toriko adlı gurmenin maceralarını anlatıyor.
 • ilk bölümdeki etten ağaçları, kek yeleli aslanı, krema nehirleri, pastadan adası ve karakter bolluğuyla yeni bir bağımlılık doğuyor hissi veren anime.
 • şimdi ramazan ayı geliyor ve benim asıl merak ettiğim bu ramazan ayında, bu seriyi seven anime ve manga severlerin, niyetli bir biçimde bu seriyi nasıl izleyecekleri? efendim her serinin başında gösterilen leziz ve insanın hayallerini zorlayan o doğal ve güzel yemekleri gösterildiği zaman o niyetli olan anime severin niyeti bozulmaz mı? insanın karnı tok olsa bile mangasını okurken, insanın ister istemez ağzının suyu akıyor yahu. valla şimdiden ramazan ayında niyetli olucak toriko sever arkadaşlara allah sabır versin diyorum. aman sakata gelipte niyetinizi sakın bozmayın bir anlık galeyana gelip, seride önünüze sunulan o fantastik müthiş yemekleri görünce.

  şu aralar mangası gayet süper gitmekte olan seridir toriko. http://i.imgur.com/2nwcv.jpg öncelikle şu resme baktığımız zaman hemen ilk sırada gözümüze naruto ve one piece çarpıyor. shounen jump dergisinde yıllardır bu ilk üç sırayı naruto, one piece ve bleach alırdı. ama lakin son zamanlarda artan popüleritesi nedeniyle toriko artık ilk üç büyük arasında ve bleach artık eskisi gibi olmadığından ve mangakasının severlerini çileden çıkardığından dolayı popülerlik seviyesinde baya bir düşüş var bu da onu arka sıralara attı doğal olarak. ama çoğu shounen sever artık ilk üç büyük değil de bu dört seriye dört büyük seri diyor. yani shounen jump dergisine son zamanlarda en populer seriler toriko, one piece, bleach (ki sonuçlara bakmak lazım baya geriledi diyebiliyorum) ve naruto. toriko'nun, beelzebub ile aynı an da seri halinde yayınlanmaya başladığından beri, bu denli popüler olması beni şaşırtmadı. umarım beelzebub'ta her ne kadar konu yavaş gelişse de ileride bu büyükler arasında hak ettiği yeri bulur.

  bu arada toriko ile ilgili ilginç bir ayrıntı belirtmek gerekirse; bu serinin mangakası ile one piece'nin mangakası çok yakın arkadaşlar yani bir nevi kankalar. zaten toriko animeye adapte edildiğinde bunu kutlama şerefine iki mangaka bir special yani crossover chapteri yayınladılar ve bu da toriko'nun ilk bölümü olarak yayınlandı. beni en çok sevinderen şey, bu iki yakın meslektaşın şimdiler de, en yüksek seviyelerde rakip olması ve birbirleri ile rekabet içinde olması gerçekten çok güzel bir şey. umarım bu rekabet ortamı içinde birbirinin yakın arkadaşı olan bu kişiler hikayelerini daha epik bir seviyede yön vererek biz fanlarını daha çok sevindirirler. bleach'ı her ne kadar çok sevsem de artık benim yeni göz ağrım toriko ve beelzebub'tur. one piece birinci yerini her zaman ki gibi korumasına rağmen, naruto ise toriko ve beelzebub'tan sonra gelmektedir. ah bir de gintama da var. neyse böyle sıralama yaparak her seriye haksızlık ediyorum ama burada asıl haksız olan, gözlemlediğim kadarı ile kimsenin şu başlık altında bu seri hakkında hiç bir entryi girmemesi. buradan shounen seven arkadaşlara sesleniyorum, eğer boş vaktiniz var ise bu seriye bir şans verin. her ne kadar ilk sayılar sizi sarmasa da en az yirmi yirmi beşinci bölümden sonra, yani manga da, konu oldukça ilginç hale geliyor. mangaka konuyu çok iyi sunuyor bizlere. burada demek istediğim hikayenin durulduğu zamanlarda mangaka, okurlarını aksiyon dolu sahneler ile aynen one piece'de olduğu gibi, çok güzel bir şekilde gaza getirmesini biliyor. bu yüzden vay efendim, yemekler üzerineymiş yok pek ilginç görünmüyormuş demeyin. şu ana kadar çıkmış bölümleri bir okuyun ondan sonra seri hakkında kesin hükmünüzü verin ve ondan sonra söyleyin beğenip beğenmediğinizi, veya ilginizi çekmediğinizi. kısaca bir gürme'nin maceralarının nasıl epik olduğunu ve yemek yemenin ve bu dünyanın ne kadar eğlenceli olduğunu toriko bize çok güzel bir biçimde sunuyor. shounen severlerinin mutlaka kaçırmaması gereken seri.
 • japonya'da baya popüler olan bu shounen serisi neden sözlük cemati tarafından halen ilgi görmemiş anlamış değilim. bleach'ı tahtından eden bu seri yer yeni bir bölüm ilke daha bir gözümde büyüyor ve ilginçleşiyor. shounen jump dergisindeki tüm shounen serileri takip etmeme rağmen bu serinin içinde barındırdığı o eşsiz ve kendisine has atmosferi kendisini benim için vazgeçilmezler arasına aldırttı bile. eğer bu temposunu korur ise ilerleyen yıllarda en çok sevilen shounen serisi olacak naruto ve one piece'den sonra (bak bleach demedim).
 • tuvalet espirileri animesinde yer almayan gürme serisi. örneğin toriko ve arkadaşları jewel meat'ı yerken mangasında şöyle bir muhabbet geçiyordu ama animesinde bu muhabbet yer almıyor. ayrıca yine böyle tuvalet espirisi eski bölümlerde, toriko tom ile konusurken de geçiyordu. açıkcası bizim kültürümüzde bu tarz espiriler pek yaygın olduğundan seriyi daha güzel bir hale getiriyor komedi etmeni bakımından.

  --- manga 54 - spoiler ---

  http://i.imgur.com/ulxpo.png

  --- manga 54 - spoiler ---
 • animesini acayip kanlı bölümler bekliyor. spoiler vermeyeceğim ama bakalım toei animation bu kolların, bacakların ve bedenlerin parçalandığı bu arc'ta nasıl bir sansürlemeye gidecek çok merak ediyorum. o yüzden bu gibi serilerin, her zaman mangasını yani orjinalini okumak iyidir. umarım ileride cilt versiyonlarını da scanler de scanalation grupları daha kaliteli bir versiyonunu okuma şansına erişiriz. ayrıca otu boku çeviren türk manga grupları nasıl olmuşta bu seriyi çevirmemişler çok merak ettim şimdi. türkçe'yi bir güzel konuşabilsem ben çevireceğim ama tabii çeviri yapmak göt isteyen bir şey. her neyse yeni arc'ı sabırsızlıkla bekliyoruz izlemek için.

  edit: saolsun impuberes infantia maiores uyardı, mangasını türkçeye kusanagi adında bir manga grubu çeviriyormuş.
 • animesinde tina diye bir muhabir var ve toriko nereye giderse peşinden koşturuyor. her ne kadar kendisini sevsem de kendisinin mangasında olmaması üzücü. yanılmıyorsam mangasının 145. bölümünde ilk sayfalarda bir karede gözüküyordu kendisi. ondan başka karede de tüm manga boyuca kendisini göremedim.
 • mangasında kollar bacaklar kopup, kan gövdeyi götürüyor iken animesinde böyle sahneler aşırı derece sansürlenmiş shounen jump serisidir. sanırım sabah yayınlanmasının yanında, çocukların aklını bozmasın diye yine böyle bir sansürlemeye gidilmiş olabilir. o yüzden manga candır, her zaman orjinalini okumakta fayda var böyle serilerin.
 • satışları 11 milyonu geçen popüler shounen serisi. eğer bu hızla devam ederse geleceği çok parlak bu serinin. bu durum beni gayet mutlu ediyor. ayrıca toriko'yu son zamanlarda one piece'den daha çok sevmeye başladım. bunun en büyük nedeni gürme dünyasının, one piece'deki yeni dünyaya nazaran daha çok geniş çapta olması. bu da demek oluyor ki dünyanın her yeri macera yeri olucak ileride. daha nitro konusuna da değinilmedi. görünüşe göre bu seride one piece gibi otuz kırk yıl daha gider.
 • esaslı seridir. istenildiği kadar uzatılabilecek bir konusu vardır. karakter dizaynları çok iyidir, kısa süre görünen karakterler bile üstünkörü geçilmez. ayrıca baş kahramanı klasik shounen karakterleri gibi salak ve çocuk yaşta değildir. torpil almaz ve çoğunlukla dayak yer. açıklamalar uzun tutulur ve bir konu hakkında kafanızda soru işareti kalmaz.