şükela:  tümü | bugün soru sor
 • araba alırken bakılan, bakılması gereken iki temel özelliğin karşılaştırılması durumu.

  otomobilden beklentinize göre yeni bir araba ararken donanıma, sunduğu ekipmanlara, güvenlik seçeneklerine ve size sağladığı prestije bakılır. ya da derdiniz "sürüş zevki" ise işin içine başka faktörler girer. tork ve beygir gücü de bunlardan ikisidir.

  adamın biri zamanında "arabayı veya motoru sattıran beygir gücüdür ama arabayı asıl yürüten torktur" demiş.

  başka biri de "hızlı gitmek isterseniz beygir gücü yeter. ama tork ne kadar yüksek olursa beygir gücü de o kadar yüksek olur" demiş.

  ikisi de haklı aslında. birbirinden ayıramayacağımız bu iki kavram, aracı hangi amaçla kullanacağınıza göre tercih sebebi haline gelebilir.

  mesela tır veya traktör alacaksanız hayvan gibi torka ihtiyaç duyarsınız. çünkü tork "insanın kendine...", pardon tork kısaca "bir yükü çekme kuvvetidir". bir aracın torku ne kadar yüksekse o kadar ağır yükleri çekebilir.

  bu yükü hızlı çekmek istediğinizde ise beygir gücü devreye giriyor.

  binek otomobillerde ise işin içine bir de devir giriyor. yani arabanın dakikada kaç devir çevirdiği ve tork ve beygire hangi devir aralıklarında ulaştığı konusu.

  normal, şehir içi kullanımda 2000-4000 devir aralığı ideal kullanımdır, bu nedenle torku bu devir aralığında sunan araçlar çok rağbet görmektedir. nedeni ise daha düşük devirlerde gereken güce ulaştığınızda harcamanız gereken yakıt miktarının daha düşük olmasıdır. yine bu nedenledir ki küçük hacimli, özellikle dizel otomatik arabadan geçilmez oldu ortalık. anlaşılır da bir durum. hem yakıt ekonomisi, hem de düşük devirde yüksek tork nedeniyle ataklık hissi vs. söz konusu. hatta aynı motor hacmine sahip bir dizel ve bir benzinli motor eşit şartlarda bir drag yarışına katılsa dizel motora sahip araç yüksek ihtimal yarışı kazanır. iş daha uzun süreli yarışlara geldiğinde ise dizelin şansı kalmaz.

  özetle tork ve beygir gücü değerleri kullanım amacına bağlı olarak tercih edilirken başvurulacak değerlerdir. dizel araç daha yüksek tork üretir ama ciğeri küçüktür, benzinli motor daha yüksek güç üretir ama daha yüksek devir çevirdiği için yakıt ekonomisinde dezavantajlıdır.

  tabi işin içinde aktarma organları, lastik ebatları, motorun atmosferik ya da turbolu olması gibi konular da var ama oraya girersek uzar gider. onlara ayrıca bakarız.
 • donanimhaber forumları otomobil bölümünün eskimeyen tartışma konusudur.
 • torksuz, beygir
  beygirsiz, tork

  =

  camsız araba kapısı,
  kapısız araba camı.

  tork daha çok yük çekmek için diye bilinir halk arasında. sebebiyse tır, traktör, kamyon vb. araçların tork rakamlarının yüksekliğiyle anılmasıdır.

  beygir daha çok performans yönüyle bilinir. yine bu da bir algıdan dolayıdır. yarış araçlarından bahsederken ''oo 500 hp'' falan denilmesindendir.

  işin özünde bir aracın ikisine de ihtiyacı vardır. belki bu yüzden subaru impreza wrx sti yıllarca piyasada performansın en başında kalmayı başarmıştır bir düşün? çünkü bu araç hayvan gibi tork üretir. geliştirilebilirdir. forged yemiş motorun getirisiyle performans arttırımına yani ''beygir-hp(horse power)'' dayanır ve başarılı tepki verir. bu durumda tork ve beygir birlikte kullanılır ve ortaya efsane bir güç doğar. öyle bir güç doğar ki ''süper car'' kategorisindeki porsche, audi r8 gibi araçları bile geçebilirsiniz. tabi bu sağlanırken türkiye'deki bir araç sahibi cebinde eriyen benzin parasını düşünmek zorundadır. dış ülkeler'de böyle bir benzin fiyatı sorunu olmadığı için imprezalar buraya göre hala sık kullanılır mesela.
 • beygir araba aldırır, tork yarış kazandırır.

  ne varsa eskilerde var.*
 • 0-100 km/s arası hızlanma torkun; 100+ km/s beygir gücünün işidir.

  torkun yüksek diye yoğun akıcı trafikte bam bam geçtiğin yüksek beygir güçlü arabalar, yol boşken 4. viteste geçer.

  apaçi kullanım tarzımla ben yine torku seçerim o ayrı.
 • ikisi birbirinden ayrılmaz bütünlerdir.

  tork aracın devirlenebilme yeteneğidir. aracın devirlenebilmesi de yüksek güç üretebilmesini sağlar.

  eşit güçte iki araçtan torku yüksek olan daha çabuk hızlanır.

  eşit torkta iki araçtan gücü yüksek olan daha yüksek sürat yapar.

  tabi ağırlık, lastikler, aerodinamik, şanzuman gibi faktörleri de düşünürsek denklemdeki bilinmeyen sayısı çok fazladır.
 • olmayan versustur.

  biri eksik olursa o araçtan zevk almak güçleşecektir.

  beygir, gösterge tablosunda yazan hızlara ulaşabilmenizi sağlar, tork ise o hızlara ne kadar sürede ulaşabileceğinizi belirler.
 • biraz iğrençleşelim,

  tork: yarrağan kalkma performansı.
  beygir gücü: partnerinizi mutlu etme performansınız.

  ortada versusluk bir durum yok, biri olmadan diğeri olmaz.
 • beygir = katsayı x tork x devir. katsayı da kullandığınız birime göre değişiyor.

  tork bir güç değil kuvvet birimidir. beygir ise bir güç birimidir. güç de fizikte birim zamanda yapılan işe denir.

  mühendislik bilgilerimizi de verdiğimize göre, ortalama bir zekadaki insan da bu ikisi arasındaki bağlantıyı görebilir.

  beygir, torka da bağımlı olan bir fonksiyondur. dolayısıyla ondan bağımsız düşünülemez. ama tork, beygiri etkileyen tek değişken değildir, dolayısıyla bir aracın torku yüksek diye araç güçlü olacak diye bir kaide yok.

  düşük devirde yüksek tork, dizel çevriminin bir avantajıdır. fakat yanma değil patlama sonucu ateşleme gerçekleştiği için dizel ünitelerde birim zamandaki patlama sayısının getirdiği kısıtlamadan ötürü bir devir sınırlaması olmaktadır. devir arttıkça verim çok düşer ve atalet ve sürtünmeden kaynaklanan kayıp artışı, kazanılan güç artışının önüne geçer. dolayısı ile ihtiyaçlara göre optimum bir ünite tasarlanabilir.
 • kimi zaman ikisinin yüksek olmasından da önemlisi, motorun bu maksimum değerlere ne kadar çabuk ulaşıp ne kadar uzun süre bu rakamları koruyabildiğidir.

  https://www.dynocomp.com/…ds/2013/07/2012_dbs_v.jpg

  şurada aynı aracın tuning öncesi ve sonrası grafikleri var.

  http://elementtuning.com/…ment gt65b 512whp web.jpg

  bu da bir başka araç. ikisinin arasındaki fark silindir sayısı ve alttakinin turbo sisteminin olması. normal şartlarda kağıt üzerinde alttaki araç daha yüksek güç ve tork değerlerine sahip. ancak bu güce anlık olarak ulaşabiliyor. üstteki araç ise daha düşük güce ve kuvvete sahipken bunu çok uzun bir devir aralığında koruyor. işte gerçek şartlarda üstteki araç daha ağır olmasına rağmen daha yüksek performanslı olacaktır. bunun içindir ki çeşitli modifikasyonlar geçirmiş düşük sınıf araçların kolaylıkla ulaştığı beygir gücü ve tork değerlerinin altında lüks ve supercar sınıfı araçlar üretiliyor. bunun içindir ki 310hp/400nm limitli (bu sene değişti) ralli araçları çok üstün performansa ulaşabilmektedir (diğer etkenlerin de etkisiyle).