şükela:  tümü | bugün
13 entry daha
  • bu havalimanında genelde güleryüzlü olan pasaport kontrol memurları (polis) olabildiği gibi, oç polislere de denk gelebilirsiniz.
    sizlere uçakta ya kontrol noktasında nerede kalacağınıza, amacınıza yönelik sorular içeren bir varak (yaprak) verirler. kontrol noktaları iki kısma ayrılmıştır. kanada ve u. s. vatandaşları ve diğerleri.
    memur doldurmuş olduğunuz kağıdı inceler ve birtakım sorular sorar. ilk noktadan (kabin/ofis) geçerseniz doldurmuş olduğunuz yaprak ve pasaportunuz damgalanmıştır(onaylanmış) ve onu ilerde bekleyen diğer memura verirsiniz (kalabalığı izleyin) artık, bavulunuzu /bagajınızı almaya gidebilirsiniz. yok eğer sizden şüphelinmişse (ilk kabindeki oç) ilerderdeki memurlar sizi başka bir sorgu ofisine yönlendirir. burda karşılaşabileceğiniz birtakım sorular şöyledir :
    -1 ay sonra nerde kalacaksın? *
    *6 aylık vizem vardı, ilk ay homestay bir ev ayarladım.
    - çalışmaya mı geldin?
    -ilk kez mi yurtdışına çıktın?
    -u. s. gittin mi, gidecek misin?
    yeterli ingilizcem olmadığı ve yolculuktan dolayı (yaklaşık 12 saat) tam cevap veremedim.
    evet yukarıdaki sorular sorulabilir bişey demiyorum ama oç polis benden telefonumu (nasıl oluyo lan nasııııl?bildiğin beyaz türküm ben, athırsızı değilim) ve şifresini istedi. ben itiraz ettim ama sonra vermek zorunda kaldım. kafayı gişeden uzattım rehberi açmış oç. öyle yapınca sinirlendi. sonra beni oturmam için köşede biryere gönderdi. 30-40 dk bekledikten sonra o oç polis tekrar çağırdı, pasaportu onaylamış.ve hiçbişey demeden
    -" no study" dedi. tam ayrılırken yaprağı onaylamamış onun için seslendi, onaylayıp verdi. ismini sordum ve yazmasını istedim, söylemedi. yakasından soyismini, okudum. elimde homestay evin, okulun, ajentanın vs bilgilerinin olduğu herhangi bir kağıda "grama" soyismini yazdım. seni bulacam genç, artiz, oç mr. grama.
    edit:imlâ