şükela:  tümü | bugün
  • kanada'nın en önemli yaşam merkezlerini oluşturan iki şehrin -daha büyük ve adeta urban yaşam tarzına sahip toronto ile doğası ve sakinliğiyle meşhur vancouver- kıyaslanması.

her ne kadar farklı özelliklere sahip şehirler de olsalar,kanada'nın her hangi bir yerinde yaşayan insanların daha özgür ve güvende hissetmeleri de su götürmez bir gerçek.

ayrıca yardımcı olması açısından istanbul'u toronto'yla,izmir'i ise vancouver'la özleştirebiliriz.
  • kanada’nin iki sehrini kiyaslayan versus.

vancouver’da 3 ay bulunma firsatim oldu, toronto’da daha once bulunmadim.

vancouver hakkinda (bkz: #72328168) soyle bir entry girmistim. toronto icin de kendi fikirlerimi soylemem dogru olmaz ancak vancouver’da tanismis oldugum toronto’ya da gidip gelen arkadaslarimin soyledikleri kadariyla vancouver toronto’ya gore daha yasanilabilir bir yermis.

secim hakkin olsa hangisini secersin diye sorduklarimda istisnasiz hepsi vancouver dedi.

yalnizca biri toronto’nun vancouver’dan onde gelen tek yaninin gece hayati oldugunu soylemisti. bunu soyleyen kisi brezilyali oldugu icin gece hayatina karsi olan beklentisinin yuksekligini tahmin edebilirsiniz. bu yuzden vancouver da turkiye’de yasayan birinin bu konudaki beklentilerini karsilayabilir diye dusunuyorum.

ustteki yazar arkadasim dedigi gibi toronto istanbul, vancouver ise izmir’e benzetilebilir.

turk nufusuna bakacak olursak da toronto’ya oranla cok daha az turk bulunuyor vancouver’da.