şükela:  tümü | bugün
 • "kürt ne amk" diyerek tanımlama yapılan başlık.
  sen nesin ki amk.

  edit1: ben bir laz'ım. bunu açıklamak zorunda olmak bile ne kadar patinaj yaptığımızı gösteriyor. kendinden olanı sevmek demek diğerlerini yoksaymak anlamına gelmez. saygı göster...

  edit2: bir üstte "kürt ne amk" entry gitmiş, sözüm havada kalmış bilginize...
 • "kürt ne amk" diye entry giren mahlukatın olduğu bir yer haline geldi burası.. bir başka entry'sinde de "ırkçı falan değilim, sen amk kürdüsün" diye cevap yazmış birine.. ve hala yazmaya devam ediyor sözlükte.. bu lavuğa söyleyecek bir lafım yok ama kanzuk sen mutlu musun bu durumdan, belli ki mutlusun, parana bakıyorsun.. aferin devam..

  edit: imla
 • arkadaslar mevzuyu neden büyütüyorsunuz. dünya üzerinde konusulan onlarca etnik dil var. bunlari bazilari unutulmaya yüz tutmus durumda. bu topraklarda konusulan bir dildir unutulmasin yasasin. bu topraklarin degeridir.

  küfrederek, asagilayarak degil bir arada yasamayi ögrenerek bulundugunuz toplumda huzuru saglayabilirsiniz.
 • elalemin faşisti kendi dilini, kendi kültürünü, kendi karakterini yüceltir, değerli görür, bunun için çalışır, bunun için uğraşır. dünyadaki en iyileri kendine rakip görür, onunla en azindan eşit olmak için uğraşır. kendine böyle anlam verir.

  peki ya bizim muhattap olduğumuz faşist? o başka alemde işte. dilleri, kültürleri, hor görür, değersiz görür, anlamsızlaştırmaya çalışır, kendince en gelişmemiş halkları sıralayıp onlardan ne kadar üstün olduğunu hatırlayıp orgazm olur. kendinden üstünlere kul köle köpek, kendinden aşağı gördüklerine nemrut... arap, kürt, afrikalı, alevi vb bulup sonuna amk koydukları bayat ve adi cümlelerle beyine ( insanlığa) savaş açıyorlar.
  çünkü kendinde övebileceği bir şey yok. böyle var edecek kendini aklınca. tam olarak ortadoğu köylülüğü, şark kurnazlığı, eziklik kompleksi, zavallılık bu. yani komşusunun evine bakıp kendi evini güzelleştirmek yerine, onun evini yıkmaya çalışan bozkır ve çöl kültürü alaşımı bir şey çıkmış ortaya.
  faşizmin bile kalitesizine denk geldik. rahmetli dedem "bla mirov gûxwir be lê belê gûyê gûxwiran nexwe" derdi. yani "bok yiyeceksen de, bok yemişin bokunu yeme"

  ülke faşisti tam olarak boku yemişlerin bokunu yiyor.

  bunu söylerken türk arkadaşlar beni doğru anlasın. faşist kafadaki türkler için söylüyorum. yani övünecek bir şeyiniz yok demek istemiyorum, onu övemeyecek kadar bilgisiz, kendinden habersiz, aciz, zavallı bir kitleye diyorum bunları. bunu söylerken de kendi dili, kültürü, tarihi hakkında iki cümle mantıklı bir şeyler yazabilen (milliyetçi bile olsa) insanları tenzih ediyorum *

  yani gerçekten sözlükteki aklı başında, araştıran, bilen, okuyan türk yazarlar şu tabloya bakıp utanmalı ciddi anlamda. utanmalı ve korkmalılar.
  ciddi anlamda bu insanların varlığı, kürt olan bana fayda sağlıyor. çünkü aramızdaki o güvenli mesafeyi korumamı sağlıyor. ama siz? aklı başında, beyin sahibi türkler ciddi anlamda korkun bu düzeyden arkadaşım. bunlar sizinle komşu, sizin kızınız/oğlunuzla sevgili, arkadaş, damat, ortak, devre vs vs.
  bu platformu okuyan sayısız kürd'ün insani ve doğal hislerini umursamadan her değerine aşağılıkça dil uzatan bu insanlar, size neden saygı göstersin, sizi neden insan yerine koysun? gerçekten türk olmanız sizi kurtarıyor mu bu durumda? şimdiye kadar kurtardı mı etnik ortaklığınız? 15 temmuz'da, gezi'de, çorum'da, sivas'ta, madımak'ta, 68lerde, 80de bunlarla ortak etnik aidiyetinizin olması sizi kurtardı mı cidden?

  ciddi söylüyorum, ben kürt biri olarak şuan türklerin yüzde 90ı ile türk kültürü, dili, edebiyatı üzerine tartışıp onu rezil edebilirim. hakeza aynı derecede kendi dilim ve kültürüme de hakimim. bu düzeyi engeller geçerim ki çoğu arkadaşım tenezzül etmez bu tiplerle iki kelam etmeye. ama siz?

  yani gönül "hehe düzeye bak, yiyin birbirinizi avzını sildiklerim hehehe" demek istiyor ama cidden bu platformda türk olduğunu söyleyip değerli şeyler yazan insanları düşünüyor insan. fikir olarak demiyorum bak, herhangi bir konuda konuşabilen tipleri diyorum. mesela anglachelm , immanuel tostoyevski , guru
  hidrofobik suaygiri gibi insanlara yazık cidden bak hiçbiri ile fikren ortak bir yönümüz yok.

  herif türkçe yazamıyor, okuduğunu anlayamıyor, kendi tarihi hakkında iki kelam edemiyor, tek bildiği yeşilçam tarkan filmlerinden kalan sahneler ve facebook sayfa capsleri ve burada ciddi ciddi birkaç kayda değer yazı yazan türk varsa da onları da kendisi ile beraber aşağı çekiyor.

  yoksa farkındayım, cidden henüz karşıma çıkıp da "seninki dil mi la hehe" diyebilen bir yürek yemiş (deli) tanımadım. genelde kardeşiz diyorlar. ciddiye alınacak iş değil yani!
 • türkiye'deki üniversitelerde yunan dili okutulması kadar normal bir durum. kürtçe bir dildir. adamlar klingon dili öğretmiyor ya bu kadar şaşırmak neden?
 • normal bir durum. neyine şaşırdınız amk?

  al bak bizdekiler de bunlar:
  http://www.artuklu.edu.tr/kurt-dili-ve-edebiyati

  http://yde.bingol.edu.tr/…_/kurt-dili-ve-edebiyati/

  muş'ta da vardı bir tane. ama tabii bir toronto değiller.

  bu arada bir şeyi merak ettim. kumançi mi soraniçe mi? alfabe arapça mı (soranice arapça yazılıyor) yoksa latince (kumançi) mi? yoksa hepsi birden mi?

  ekleme: kürtçeye bok atanlara cevap verirken türkçeye bok atanları göstermiştir. üstelik karşı tarafı ırkçılık ve faşistlikle suçluyor bu tipler.

  bir dilin diğer dillerle etkileşime geçmesi onun köklü olmadığı veya toplama olduğu anlamına gelmez. öyle olsa ingilizce adi bir dil olurdu. türkçeye ve kürtçeye toplama diyenlere duyurulur. kendinizi savunurken aşağılık kompleksine girmenize gerek yok. karşıyı aşağılamadan da argümanlarınızı savunabilirsiniz.
 • türk dili ve edebiyatından farkı olmadığını düşündüğüm bir bölümle ilgili olarak yerinde alınmış karardır.

  insanları etnik ve kültürel değerleri üzerinden ayrıştıracak ve aşağılayacak kadar kötü kalpli iseniz, dert etmeniz gereken daha büyük sorunlarınız var demektir.

  benim inancıma göre allah katında sizi değerli kılan tek şey, takvanızdır.

  takva ise allah'tan çekinerek iyiliği yaymaya çalışmak ve insanları kötülükten men etmektir.
 • "kürt" kelimesini gördüğü her başlıkta eşek, kaçak elektrik ve "farsça'nın lehçesi khanka zaaa" üçlemesini tekrarlayan arkadaşları rahatsız eden gelişmedir. evet arkadaşlar kürtçe diye bir dil yoktur. kürtler eşek siker ve kaçak elektrik kullanır. sağolun mükemmel bilgiler için. vasatlıktan ölelim hep beraber.

  edit: makinaelemani adlı suser sağolsun hatırlattı kuzen de sikiyormuş kürtler onu yazmamışım. (bkz: vasat)
 • vatanseveriz, bölücülüğe biz de karşıyız tamam da. ''olmayan dil'' nedir ya? hangi dünyada yaşıyorsunuz?

  gayet normal, sıradan ve kimseye zararı olmayan bir gelişmedir.
 • kürt kelimesi bazılarını kırmızı gören boğa gibi çıldırtır. hayır aslında bunlar renk körü, herkesi türk sanırlar, onu anladık da neden bu kadar saldırgan ve küfürbaz olurlar o tam bir araştırma konusu olmalı.

  isviçreli bilim insanlarını göreve çağırıyorum.

  tanım: bir üniversite için gayet normal bir şeydir.