şükela:  tümü | bugün
  • torpil ile işe giren kişilerce olduğu iddia edilen durum, çelişki, kılıf uydurma sanrısı.

özel sektörü hariç tutmak lazım ama kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar için kesinlikle geçerlidir bu yanılgı. işe girerken başvuran binlerce kişinin hakkını yersin, araya adam sokarsın, listelere ismini yazdırırsın ve o kadar insan arasından seçilirsin. bunun ahlaki boyutunu geçiyorum fakat dinen bu yapılan tamamen kul hakkına girmektir. kul hakkı yiyerek sahip olduğun bir işte çalışarak kazandığın para nasıl helal olabilir? düpedüz haram paradır o.

bu tip insanlar tanıyorum işe girerken torpil kullanan, bunlardan bir tanesi geçen gün kurban kesmekten bahsediyordu, kendisine kazandığı paranın haram olduğunu ve haram para ile ibadet yapmamasını söyledim diye gönül koydu. o parada kul hakkı var, kul hakkı ile allah'a ibadet mi olur.

bir kaç tanesi ise cuma namazına gidiyor, ısrarla kul hakkı yiyen insanlarsınız, sizin namazla ilişkiniz ne diye soruyorum, ''o ayrı o ayrı'' diyorlar. kardeşim kul hakkı yediniz sizin allah katında hiç bir şekilde affınız yok deyince sinirleniyorlar. ''biz çalışıp kazanıyoruz ama kem küm'' diyorlar. hak etmediğiniz yere kul hakkı yiyerek gelmediniz mi diye sorunca bozuk atıyorlar.

müslümanlığı çok yanlış anlayan insanlar var, kendi işine geldiği gibi yorumlayan insanlar var. üstelik bu insanlar koyu inançlı kişiler ve içten içe allah'ın kul hakkını affedeceğini düşünüp vicdanlarını temizlemek için ibadet ve hayır işlerine girişiyorlar.

benim bildiğime göre kul hakkı affolmaz. kul hakkı yiyerek kazandığın para ne olursa olsun haramdır. haram ile ibadet olmaz. kul hakkı yiyerek girdiğin işin parasını devlet ödüyorsa, her bir vatandaş senden razı olmadıkça cehennemde sonsuza kadar yanarsın. aldığın her nefes bile haram iken birde kazandığın paraya helal demek nasıl bir kafa yapısıdır, nasıl bir aymazlıktır.