şükela:  tümü | bugün
  • türkiye cumhuriyeti'de yaşıyorsa aç kalmaya mahkumdur.
    şu an belediye çalışanları, afedersiniz belediyemin partisi değişmesin diye götünü yırtıyorsa sebebi torpille yerleşmiş vasıfsız olmalarından başka bir şey değildir.
    umarım hepsi saf dışı bırakıp hakkına girdikleri insanların ahında boğulur. çoluğunda çocuğunda bulur.
  • aç kaliyosa gerizekali da olabilir. salakliginizi torpilim yok diye ortmeye calismayin amk.
  • bir insanın aç kalmasının gerizekalılık ile alakası yoktur. işsizlik ise yine zeka ile bağlantılı bir olay değildir. özellikle günümüz türkiye'sinde. ayrıca liyakatın değil riyakarlığın esas alındığı, yalakalık ve yandaşlığın kol gezdiği toplum ve yönetimlerde kafası çalışan insanların hak ettiği yerlere gelmek için çırpındığı ve bu süreç içerisinde aç kalmamak için yırtındığı da su götürmez bir gerçektir.
    özel sektör için ilanlarında referans diye bir bölüm vardır ve istisnai durumlar dışında bu bölüm resmen torpil anlamına gelir. daha doğrusu "kimden torpillisin?" anlamı taşır. "itin değeri yoksa bile sahibinin hatırı var" denilen en baba ve yüz karası yerdir orası. yükselme sınavlarında ise yine mülakat aynı işi yapmaktadır. ayrıca "açıktan atama" konu başlığında dile getirdiğim bir olay ile yıllardır bu ülkede insanlar belediye ve kamu kurumlarına girebilmek için mecburen birilerine tonla paralar akıtmakta ve durum hız kesmeden günümüzde de yapılmaktadır. sen hak, hukuk, kanun diye kıçını yırtarken birileri çıkıp bugün 50 ile 60.000 liraya varan paraları ilgili kişilere vermekte, iş güç sahibi olmakta ve "1 yıl bunlara çalışırım ne olacak ki" deyip keyfine bakmaktadır. arkasında kocaman bir mahalle var "bunlardan iyi oy gelir" diye at hırsızı gibi tiplerin belediye kadrolarına sokulması ise yine liyakat ile ilgili değil, siyasi rant için yapılan bir garabettir.
    sonuç olarak salaklığı bilmem ama eğer torpilin, tanıdığın veya en nihayetinde cebinde istenilen rüşvet miktarını verecek paran yoksa ne yaparsan yap, kim olursan ol para etmez. kimseyi kara kaşının kara gözünün hatırına bir yere almazlar.
    yaşanılan ülke dinamikleri ve gerçekleri doğrultusunda işsiz kalmak, elinden tutan olmadığı için açıkta kalmak ve en nihayetinde intiharlara varan bunalımlar geçirmek salaklık değil ekonomik "çaresizlik"tir.
  • benim.

bugüne kadar ne yaptıysam, ne başardıysam; yalnız ve yalnız kendi çalışmamın sonucu.

torpile ihtiyacım oldu mu? hiç olmadı.yaşadığım şehirde bulunan en iyi özel okullarda tam burslu okudum, en iyi devlet üniversitelerinden birinden mezun oldum. daha üniversitedeyken başladım çalışmaya. bittiğinde işim hazırdı.

milletvekili aile dostu da var, ailemin torpiliyle bana iş verecek birçok iyi firma da.

defalarca sordular, gel seni şuraya alalım, şunu yapalım diye. gerek yok.

bu hayatta birilerine eyvallahı olan bir insan, hiçbir zaman özgür olamaz.

kendi ailem dahil, hiç kimseden en ufak bir beklentiye sahip olmadan, hiçkimseye maddi/manevi borcum olmadan özgürce yaşayabilmek; benim için hayattaki en değerli şey.

torpille sahip olabileceklerim kesinlikle bundan değerli değil.
  • herkes yüzde elli zam alırken yüzde yedi zam alandır.
  • "işsizdir..."
  • bu benim. bu eşimdir.
    hayatımda hiçkimsenin referansı ile iş kapmadım. öss’de üniversitede askerde iş hayatımda hep sıfırdan başlayarak bu günlere geldim.

allah kul hakkı yemekten, torpille başkasının hakkı olan işi alıp oradan evime çocuklarıma rızık götürmekten uzak etsin. aç kalırım ama kuruş haram para istemem.
  • burada yazanlara bakmayın, yok imkanım vardı istemedim yok bilmemne. aslanım, torpilci amca sana şöyle kendin bulamayacağın doğru düzgün bir iş ayarlayayım dese ayakların götüne vura vura koşar kabul ederdin, palavra sıkmayın.

bu torpil işinden şikayet edenler kazara iyi torpil bulsa dümenini yürütmeye başlasa bir daha sesi çıkmaz, çok örneği var bunun.

iki yüzlülüğü gözler önüne seren başlık.
  • koca linkedın bile maillerde önemli olan neyi bildiğiniz değil kimi tanıdığınız derse pek bir şey yapamayacak insandır.

iki sene önce yaz stajı için yer arıyordum. malumunuz; değil iş için, staj için bile torpil lazım.
    kendime dedim ki benim kimseye ihtiyacım yok, iyi bir üniversitenin iyi bir bölümünde öğrenciyim kendi işimi kendim hallederim. kapı kapı şantiye gezdim. ben şu okul şu bölümde öğrenciyim, yaz stajı yapmam gerekiyor. sigortayı okul yapıyor zaten, para yemek vs hiçbir isteğim yok sizden, burada stajımı yapabilir miyim dedim. kabul eden olmadı.
    sadece bir şantiyedeki mühendisin eşi de odtülüymüş o olumlu baktı onda da tarihler uyuşmadı. sonra paşa paşa birinden referans olmasını istemek zorunda kaldım.

ne yazık ki bu ülkede işler böyle yürüyor, oturup üzerine düşünmek lazım. basit bir staj için bile referans istemek bence hiç adil değil.