• torpilin adı “referans” olmuş o yüzden vicdanlar rahat.
  • torpille özel sektörde milletin üstüne basa basa yükselen insan kadar vicdansızdır. kabul edelim bunun artık kamu veya özel sektör diye bir ayrımı kalmadı. adamını bulan her yerde işini götürüyor. bulamayan da çok özel işler hariç öylece kalıyor ortada. vicdansızlık aynı vicdansızlık. bunun müslümanı, hristiyanı, yahudisi yok.
  • kaç defa birebir tanıdım. hepsi de hakkı olduğunu düşünüyor. bal tutan parmağını yalar diyor. hatta bir çoğu allahin hikmeti olduğunu dualarının kabul olduğunu nasibi olduğu için hiç beklemediği yerden çıkıp geldiğini anlatıp kendisinin çok iyi bir müslüman olduğu için allah tarafından odullendirildigini düşünüyor.
  • "ben hakkımı yemesinler diye torpil yaptım, benim suçum yok, sistem böyle." diyecektir muhtemelen.
  • öylelerinin vicdanını sikeyim
    bir de gidip sağda solda din iman ahlak dersi veriyordur birçoğu
    dikkate almayınız efenim.
    edit:imla
  • (bkz: kabile ahlakı)

kabile ahlakında kabilenin dışındakiler insan kabul edilmez. kabile, köy ve şehirli hali olan cemaat vb. klientalist* yapılar için içerisindeki ahlak budur. üyelerinin "vicdan"ları -ki insani anlamda buna vicdan denilemez- kendilerinden olanlara kadardır; ötesini kapsamaz.
  • zamanında feto soruları alıp kendi adamlarını yerleştirdiğinde bir cemaatçiye sormuştum. ‘ergenekoncular, solcular mı girsin, ne güzel müslümanlar giriyor işte.’ demişti.
    şimdi bu işe yerleşenlerde kendilerini müslüman görüyorlar. sen, ben hak etmiyoruz. biz onlara göre müslüman değiliz.
  • yüzsüzlük bunlarda default özellik olduğundan, torpil ile girdiklerini kabul etmeyerek ben zaten çok haketmiştim goygoyuna sımsıkı sarılıp, vicdan öznesini ortadan kaldırarak üstesinden gelirler.
    edit : imla
  • facebook sayfasında rızkımı veren hüda'dır kula minnet etmem yazar
  • ne vicdanı ya ortadoğuda yaşadığınızın farkında değil misiniz? *
hesabın var mı? giriş yap