• şerbetli kişidir. kpss'de 90 alıp atanamayan nice yiğitler tanıyorum. işin içine mülakat girince o 90'da yetmez.
  • ben değilim.
    ama torpilim de gerçekten doğru bir torpildi.

çalıştığım şirkette çalıştığım pozisyon için görüşmeye gitmiştim. görüşme çok iyi geçmişti. daha sonra ikinci görüşmede grup müdürleri ile göriştürdüler. o da bence çok iyi geçmişti. ama uzun bir zaman sonra olumsuz döndüler bana. mezun olduktan sonra 1seneye yakın bir süre işsizlik sürecim oldu. bu pozisyonu çok istiyordum. görüştüğümüz zamandan sonra o grup müdürünü linkedinden eklemiştim.

olumsuz dönüş olunca aşırı tribe girdim. gururum aşırı incindi. üniversitede bölümden arkadaşım olan birçok dangalak herif çok güzel firmalarda iş buldular. bense onları bine katlayacak bilgi ve yetenekte biriyim. halen de öyle olduğum düşünüyorum.
    neyse, bu durum beni tribe soktu ve adama mesaj attım.

şu pozisyon için görüşmüştük, olumsuz dönüldü, hesap sormak için değil ama tecrübesiz bir meslektaşınız olarak sormak için rahatsız ediyorum sizi dedim. benim neyim eksik? bölümdeki birçok yeteneksiz ve tembel arkadaşım çok güzel şirketlerde ii bulmuşken beni görüşmeye bile çağırmıyorlar. cv'm tecrübesiz bir adyaa göre fazlasıyla dolu. yeteneklerim fazlasıyla yeterli. eksik olan ne gibi sorular sordum. adam senin eksiklerin şunlar demek yerine yarın seni ofisimde bekliyorum diye cevap verdi.

gittim. bana dediği şu oldu. "biz seni çok beğendik, seninle görüşen herkesin yorumu olumlu oldu ama sen ikcıları geçemedin"

yani gene insan kaynakları uzmanı olacak orrrrrospu çocuklarına "kendinizi beş yıl sonra nerede görüyorsunuz" sorusuna onların ezbere bildiği cevapları veremediğim için işi anlamamışım.

sonra dedi ki, "biz sana bir şans vermek istiyoruz. şuandan itibaren bir görüşme olmadan sana bu hafta içinde bir teklif yapılacak, değerlendir, kabul edersen beraber çalışacağız."

şuan o işte 5. senemi dolduruyorum. bana o soruyu soran ikcı orospu 1 sene sonra ayrıldı amk.

böyle torpile can kurban. keşke ülkede işler hep böyle yürüse. keşke iş için yeterli olanlara torpil yapılarak biraz ivme kazandırılsa. çok şükür hayatıma. bu günüme çok şükür. 5 senedir herkes memnun benden.
  • maşallah yine tüm ekşi ahalisinin harika kişilikleri,başarilari ve tecrübeleriyle iş görüşmesine gidip, kendilerine yalvaran patron,müdür ve ik ekiplerine
    "ben secilmem,secerim." dediklerini öğrendigimiz güzide bir başlık daha efenim.
  • zavallıdır.

ne kadar zor ve acılı bir iştir. kendimden biliyorum, eğer şartları piyasaya göre iyi olan bir kurumda torpilsizseniz torpillilerin rahatı için işe alındığınızı bilmeniz lazım. yada torpilli salakların iş bilmezliğini tei gibi kurumlarda kapatmanız içindir. şaka gibi durum 800 kişi bir biri ile evli olabilir mi teknoloji üreten stratejik bir kurumda ve her alanın ekstra amiri var. mesela usta çırak arasında çırak başı, çırak başı amiri, çırak amir koordinatörü hiç gibi olmasa da olur amirler doludur. tek işi dahili telefon bakmak olan adamların başına santral şefi mi olur ? orda var.

eğer pazarlama için girmişseniz en leş portföyü çakarlar ve olurda şans ve yoğun emek ile işlerseniz de torpilliye müşteri kazandırmış olup, bir süre sonra şu yada gibi sudan sebeple kapının önünde alırsınız soluğu.

bir şekilde, bir özelliğiniz hadi barındınız , hadi tutundunuz diyelim. hazin hüzünlü gözler ile yıllarca defalarca işi öğrettiklerinizin turbo jet terfilerini izlemekten zona olursunuz. banka da sen hala gişede misin? diyen eğitim arkadaşlarınız sanki ana avrat küfür eder gibi bu gelir soruları. her gün biraz daha erirsiniz...

renault, şişecam, ford ,vestel,hyundai gibi fabrikalarda, hiçbir office programı bilmeyen dangalaklar deneme süresi bitmeden ofise rahat bir yere terfiler , rotasyonlar alırken siz fabrikanın en sürgün en pis yerine doğru yaşınız ilerledikçe semerinizle ilerlersiniz. emekliliğe 10 sene var 40 yaşımda iş bulamam diye gün gün çürüyüp gidersiniz.

eğer gücünüz ve ya çevreniz yoksa torpilsizlere ve garibanlara tek tavsiyem nolur gereksiz üremeyin... her gün daha da zalimleşen bu hayatta bu o... çocuklarına köle ve ya eğlence temin etmiş olursunuz.

fakir ailelerin genç kızları en güzel yaşlarında bu şerefsizlerin lahımı olmasın. o aslan gibi erkek evlatlarımızın onuru ayaklar altına daha da alınmasın.
  • yok canım kişidir.

bir devlet kurumu ama memur değilim, girdim ama torpilli değilim. babalar gibi nasip dedim geçtim. işin kötü yanı kimseyi inandıramadım.

bu sefer de gizli kapılar ardında, söyle haydi artık kim senin referansın diyenlere maruz kalıyorum. bu yozlara torpil allah'tan dedikçe benden daha da şüpheleniyorlar. bu durumdan zevk almıyorum değil, yönetmesini bilene çok eğlenceli. kesin bakan referanslı, kesin partiden, hatta ajan diyenini bile gördüm. onların dünyasında hakkaniyet olmadığı için oraya yerlemiş biriysen temiz olamazsın.

umutsuzluğunuzun farkındayım, ben de sizdenim. inanın, aklımın ucundan geçmezdi böyle bir kuruma yekten girebileceğim. ne kpss, ne de torpil/amca-dayı/referans... mümkün olduğunun kanıtı bir ekşi yazarıyım. belki bir gün harcayabilecekleri bir adam bulunsun diye de almış olabilir. bekleyip görelim.

bulunduğum ortamda torpilsiz oranı %5 bile değil. anlayacağınız, devlet kurumlarında hakkında bu zamana kadar zannetikleriniz doğru. düzeltmek bize nasip olsun.
  • özel sektörde torpil olmadığını düşünen minnoşlar görüyorum aranızda, kıyamam. devlete kapağı atamayacağınızı anladıktan sonra özel sektörde iş ararken de hatırlayın bu düşüncenizi ama.
  • stajı bile anca torpille buluyorsun. işin kendisini hiç düşünemiyorum bile.
  • torpilsiz iş bulma diye bir şey vardır fakat o işi bulana kadar hayat senin üzerinden 2 tur geçtiği için iş zaten sen olmuş olursun. onun dışında günde ortalama bir saat çalışılan tüm işler işler için bir torpil gereklidir
  • kpss? işin tanımı memurluk mu?
  • en başarılı, en donanımlı, en iyi okullarda okumuş ve en şanslı kişi sizsiniz arkadaşlar. tabii. gerisi de işte torpilsiz, referanssız iş bulamayan vasıfsızlar. ehe.
    yarın bir yeni güne daha vasıfsız, başarısız ve vasat olarak uyanacaksınız. nasıl? berbat, değil mi? selamlar, torpilsiz ve vasıfsız kardeşlerim, selamlar.
hesabın var mı? giriş yap