şükela:  tümü | bugün
 • yogun istek uzerine -(ara: torrent*) ba$liklarindan aslinda rahatca anla$ilabilecegi halde- ufak bir ozet gecelim.

  s: torrent nedir?
  c: torrent kullanicilarin birbirlerinin bandwidthlerinden faydalanarak birbirleriyle dosya payla$tiklari bir transfer protokoludur.

  s: torrenti nasil kullanirim?
  c: ilk yapilmasi gereken bir bittorrent client indirmektir. mesela: http://prdownloads.sourceforge.net/….2.exe?download .
  bundan sonra bulabileceginiz -yine (ara: torrent*)- onlarca torrent download sitesinden birine girip istediginiz bir dosyanin linkini kaydedip indirmeye ba$lamak. bi kere ali$tiktan sonra gayet kolay oldugunu goreceksiniz. eger "yok ben anlamadim, daha bissuru sorum vardi dur nereye gidiyon" diyorsaniz, http://www.bittorrent.com/ adresi deryadir, butun sorulariniza orada yanit bulacaksiniz, sizi temin ederim.
 • dontcareifithurtswannahavecontrol bir gün "bu torrent dedikleri nassı oluyo şindi" sorusundan bıkarsa aşağıdaki emaili yazar ve gerektikçe göndermek üzere hazır tutar

  merak edenler için torrent kullanımı:

  bilgisayarı yenilemeyi reddedenlere ön uyarı: java bazlı çalıştığı için ram ve cpu dan fazlaca yer

  öncelikle
  azureus isimli program indirilir (başka alternatifleri de var da, ben bildiğimi anlatırım sadece)
  http://azureus.sourceforge.net/

  bilgisayarınızda java yoksa indirilir/kurulur
  www.java.com
  (limewire çalışıyorsa azureus da çalışır)

  (azureus kurulur ve çalıştırılır, ön ayarların hepsini default yapmanız ve beginner modunu seçmeniz kendi yararınızadır)

  program penceresinin sağ alt tarafında üç gösterge var, bunlardan 2. ve 3. nün yeşil olması gerekir, şimdilik bu bilgi yetsin birazdan geri döneceğim

  şimdi gelelim günün sorusunaaa:
  indirmek istediğim şeyleri nereden bulacağım???

  sizin de canınız benim gibi dizi mi çekti??
  xtvi.com --> bu sezon a.b.d. yayınlanacak olan neredeyse bütün dizilerin torrentleri yayın saatinden 4-5 saat sonra buradan indirilebilir.

  www.mininova.org --> burada herşeyi bulabilirsiniz
  www.torrentspy.com --> burada da herşeyi bulabilirsiniz
  http://www.btsites.tk/ --> buradan şu anda çalışan bütün torrent sitelerine ulaşabilirsiniz, ama ben bütün işimi yukarıdaki 3 tanesiyle halledebiliyorum, çünkü geçmişi pek deşmiyorum, güncel torrentler yetmekte şu anda bana.. eskileri de inanmayacaksınız limewire dan rahatça bulabilirsiniz...

  dizi takipçileri için bir kısa not daha:
  next-episode.net
  üye olduktan sonra takip etmek istediğiniz dizileri seçerseniz, haftalık yayın programlarını, o ana kadar yayınlanmış bölümlerini takip edebilir, benim gibi psikopatlaşırsanız sitedeki hataları site sahibine bildirebilirsiniz
  ve en manyak özelliği: stuff to watch sayfasında hangi dizinin hangi bölümünü izleyip izlemediğinizin kaydını tutabilirsiniz
  e insan daha ne ister!!!

  "www.tv.com" ister
  korkunç bir dizi arşivi, üye olunuz benim gibi soup nazi kategorisine ulaşıp sonsuza dek orda kalmayı isteyiniz
  "no soup for you!!!"

  epguides.com
  ise indirdiğiniz dizilerin episode isimlerine liste haline/kolayca ulaşabileceğiniz bir adres olur

  neyse torrent imizi internetten bulduk, indirdik, tıkladık çalıştırdık

  azureus zort diye açıldı, size nereye kaydedeyim ben bu torrenti diye sordu
  söylediniz

  sonra azureus ta download unuz başladıııı

  işte bu noktada aşağıdaki iki noktanın yeşil olması önem kazanıyor
  nat ve database ışıkları yeşil değilse torrentin normal hızının 20de biriyle indirilme ihtimali vardır

  nat kırmızı veya sarı ise ne yapılır??

  http://www.azureuswiki.com/index.php/nat_problem
  açılır okunur, orada yazan herşey doğrudur, kanundur, deneyimle sabittir

  dontcareifithurtswannahavecontrol onları anlatamaz, beyni sulanır...

  6 yil sonra gelen edit: yagane basucu eserim olmus bu yuce yapitin alti yil once yazilmis oldugu gercegini kabul ediniz ve bana o siteye girmeyi denedim calismiyor veya aradigim hicbirseyi bulamadim demeyiniz. ayrica: (bkz: http://torrentz.eu/)
 • önce utorrent veya azureus yükleyin.
 • çok acemi bir kullanıcı olmama rağmen keşfettiğim bir şey bulunmakta. eğer flashget'in son sürümünü yüklerseniz torrent linkine tıkladığınız anda flashget gayet sorunsuz bir şekilde yüklemeye başlamaktadir. bir de şu başlığa bakmakta fayda var:
  (bkz: torrent siteleri)
 • 1) yeni başlayacak kullanıcılara karışık gelen kılavuzdur. basitçe başlamak gerekirse programın mantığı .torrent uzantılı dosyalar sayesinde bu dosyayı paylaşan kişilere ulaşmanızı sağlaması.

  2) yani torrent sitelerinde 700mb lık film linkine tıkladığınızda o film http üstünden cart diye makinanıza gelmeyecek. onun yerine bir kaç kblık .torrent dosyası gelecek. olaydan bihaber olan kullanıcı ne yapacağını bilemeyecektir.

  3) geldik program seçimine. limewire, flashget, opera gibi programlar üstüne vazife olmayan bu torrent işini de halletmeye çalışmaktadır. arayüzleri sade olduğu için ve bilinen programlar olduğundan yeni başlayanların kolayına gelmektedir. ama uzak durun.

  onun yerine kullanılacak en temiz program utorrent. boyutu çok küçük, işlevi çok büyük. arayüzü kullanıcı dostu.

  http://www.utorrent.com/

  4) programı kurduk şimdi neyi nerede arayacağımız konusuna geldik.

  dizi için :

  http://eztv.it/

  bazen siteye ulaşılamıyor, alternatif yollar için eztv başlığına bakılabilir.

  geri kalanı için : (bkz: torrent siteleri)

  hızlı başlangıç için :

  http://torrentbutler.eu/ (çok güzel bir site, afişlerden bakıp seçebilirsiniz)
  http://thepiratebay.org/
  http://www.mininova.org/
  http://isohunt.com/

  5) siteyi de seçtik ama arama yapınca bir sürü abuk subuk şey yazıyor yanlarında onlar ne ?

  misal :

  live free or die hard unrated dvdrip xvid-saphire
  the golden compass 2007 telesync md english ac3 divx

  filmin yanında yazabilecek olası terimler :

  5.1)

  tc : telecine
  ts : telesine
  telesync
  cam

  bu terimlerle genellikle yeni filmleri arattığınızda karşılaşırsınız. özetle elemanın birisi kamerasını kapıp sinemada filmi çekmiştir ya da görüntü direkt film makarasından alınmıştır. görüntü kalitesi rezildir, ses kalitesi de pek farklı değildir. ilgili filmin dvdsi çıkana kadar sabretmeyi önermekteyim. korsan vcd den farkı yoktur.

  5.2)

  vcd
  xvcd
  svcd
  kvcd

  bunlar da filmin vcd formatında olduğunu belirten ibareler. kazara indirirseniz hayal kırıklığı yaşama ihtimaliniz vardır çünkü iso veya benzeri bir formatla direkt cdye yazdırmanız için hazırlanmışlardır. kaliteleri de malum. illa inat eder izlicem lan ben derseniz poweriso programından faydalanabilirsiniz. ayrıca gereksiz bilgi olarak winrar'ın da .iso uzantılı dosyaları açabildiğini belirtmek isterim.

  5.3)

  dvd rip : adı üstünde film dvd den riplenmiş, indirmeye değer.

  dvd screener : orjinal dvd* çıkmadan önce eleştirmenler, elit kesim vs izlesin diye hazırlanan dvd den riplenen bir film olduğunu belirtir. filmin ufak bir kısmı siyah beyazdır ve sinir bozan "for screening purposes only" yazısı geçer durur. indirmeye değer.

  blu ray, bdrip, brrip : oha. filmin blu ray diskten riplendiğini belirtiyor. henüz indirip test etme fırsatım olmadı ama gözü kapalı indirin. kalitesi cillop gibidir. dosya boyutundan bahsetmek istemiyorum, kendiniz bakın.

  edit : test ettim ama onaylamadım, bluray ripleri izlemek için sağlam bir makina gerekiyor. 720p veya 1080p filmleri oynatmak her makinanın harcı değil. çoğu büyük boyutlu filmin paylaşım paketinde "sample.avi" dosyası bulunur. makinanızın filmi kaldırıp kaldıramayacağını test etmek için ilk önce bu dosyayı indirin. eğer takılma olmadan izleyebiliyorsanız filmi de izleyebilirsiniz demektir.

  r5 line : buna da dvd rip diyebiliriz. yalnız görüntü region 5 için üretilmiş dublajlı dvdlerden alınmıştır. örneğin ilk önce rusça dublajlı bir dvd yayınlanır ve amcamlar görüntüyü bu dvd'den, sesi de başka bir kaynaktan alarak piyasaya melez bir dosya salarlar. indirirken ses/görüntü senkronunda problem var mı diye dosya hakkındaki yorumları okumak yerinde olacaktır.

  hdtvrip : karasal sayısal yayın yapan bir kaynaktan riplendiğini belirtiyor. misal dvb-s`.

  ppv rip : son zamanlarda görünmeye başladı, açılımı "pay per view rip" dir. yeni filmlerin dvd'si çıkmadan bazen televizyonda gösterilebiliyor. örneğin digitürk'ün paralı sinema kanallarında (salon 1 vs) ya da otellerin ücretli sunduğu kanallar. kalitesi genelde vcd'den hallice oluyor, çok aceleniz yoksa tavsiye etmem biraz daha bekleyin.

  5.4)

  divx : filmin divx codecini kullandığını belirtir. buna hemen kanmamak gerek, eğer yanında tc, ts, cam, telesync yazıyorsa görüntü leş gibidir. bunlar dışında görüntü kalitesi tatmin edicidir.

  xvid : bu da divx gibi codec. beleş olduğu için tercih ediyorlar. kalite konusunda üst satırdakiler geçerlidir.

  x264 : yeni yeni görünen bir format. kalitesi iyi, indirilebilir. edit : eskidi artık bu format, neredeyse her film h264 formatında bulunabiliyor

  mkv : ``entryi ilk yazdığım sıralarda pek yoktu piyasada, bağlantı hızları yükseldikçe bizde de yaygınlaştı. mkv'yi bir alışveriş sepeti gibi düşünebilirsiniz. içinde çeşitli codeclerde video ve ses dosyaları ile çeşitli dillerde altyazı aynı anda bulunabilir. farklı dillerde dublaj sunabilir. oynatırken istediğiniz alt yazıyı ve dublajı seçebilirsiniz (eğer birden fazla dublaj ve alt yazı seçeneği varsa)

  genellikle 720p ve üstü kalitelerde filmleri taşır, ses de dts, ac3 gibi çok kanallı olur. en iyi seçeneklerden birisi.

  5.5)

  nuked : filmde veya dizide eksik sahne, senkron kayması vs bir kusur olduğunu belirtir. eğer indirirseniz altyazı senkronuyla problem yaşabilirsiniz, ses senkronu kayabilir, bazı sahnelerde görüntü bozulabilir. arşiv yapacaksanız nuked yazanları indirmeyin.

  proper : nuked versiyondan sonra hata giderilip piyasaya düzgün versiyonu salınır, rahatça indirebilirsiniz.

  real proper : kara murat benim. eğer proper ve real proper aynı anda varsa bunu indirin.

  unrated : sinemada görmediğiniz, çıkarılmış sahneleri barındıran bir versiyon olduğunu belirtir. altyazı konusunda sıkıntı çekmemek için ilk önce "unrated" versiyon için altyazının çıkıp çıkmadığına bir bakın.

  5.6)
  dts : şimdilik en baba ses seçeneği, genellikle hd görüntü kalitesine sahip filmlerde karşılaşırsınız. bilgisayarda izlemeyecekseniz indirirken dikkatli olun. bazı oynatıcılar dts desteği vermiyor, onun yerine ac3 tercih etmeniz gerekebilir.
  ac3 : filmin sesi hangi codeci kulanıyor onu belirtiyor. tercih sebebi.
  mp3 : aynen yukarıdaki gibi filmin ses formatı.

  5.6) axxo, unseen, diamond falan yazıyor bunlar ne derseniz (bkz: divx release grupları) hangisini tercih etmek istediğinize karar vermek isterseniz (bkz: divx release gruplari/#10339945) özetle tek cd olarak arıyorsanız axxo'yu tercih edin, değilse unseen.

  edit : tek cdlik rip konusunda fxg ve duqa'da başarılıdır.
  edit2 : artık dvdrip'e bile burun kıvrılan bir zamana geldik, release gruplarına yetişilmiyor.

  6) hangi filmi indireceğimizi de bulduk, .torrent dosyasını indirdik. filmi eklemek için indirdiğimiz .torrent dosyasına çift tıklayın. program size kayıt yerini soracaktır, geçmiş olsun.
  alternatif 1 : utorrent programını açın ve indirdiğiniz dosyayı sürükleyip bırakın üstüne.
  alternatif 2 : file/add torrent menüsü de kullanılabilir.
  alternatif 3 : ayrıca firefox kullanıcıları .torrent dosyasının utorrent ile otomatik olarak ilişkilendirildiğini göreceklerdir. bir şey yapmanıza gerek yok, sadece tamam diyin.

  7) en son hangi filmlerin dvd ripleri, blu ray ripleri vs çıkmış takip etmek isterseniz.

  http://www.scenereleases.info/
  http://www.vcdquality.com/

  8) alt yazı nasıl bulunur ? divxforever başlığı takip edilir, son entrylerden siteye nasıl girileceği öğrenilir. olmazsa divxplanet'e bakılır.

  http://www.divxplanet.com/

  9) "lan filmler çatır çatır geliyor ama internet sayfalarını açamıyorum" diyorsanız normaldir. cfosspeed programını kurun.
 • http://www.torrentz.com/ adresi torrent linkleri arama motoru olarak kullanılabilen şahane bir sitedir kanımca..
 • maximum connection sayısı önemli bir kriterdir. "daha çok kaynak eşittir daha hızlı download" diye çok yükseltirseniz handshake'ti şuydu buydu derken 175 mb dosya için 300 mb veri indirmek gibi hayvani overdownload durumlarıyla karşılaşabilirsiniz, ki bandwith'iniz gereksiz yere meşgul edildiğinden zaman falan da kazanmazsınız.
 • efendim şimdi giriyoruz bir torrent sayfasına önce ( benim tercihim mininovaolucak burda) yeni çıkan bir film mi izlemek istiyoruz mesela. hemen aratıyoruz, muhtelemen film yeni olduğundan yanında telecine, telesine, telesync, cam lafları olacaktır. neyse izlemek istediğimiz filmle ilgili yorumlara dalıyoruz hemen ve arkadaşlar bu fake indirmeyin vs gibi yorumları okuyup filmi indirmekten vazgeçiyoruz. ve filmle ilgili "evet kardeşler bu doğru version a(audio):9 v(video): 9 yorumu yapılana kadar bekliyoruz ve akabinde rapidshare sayfalarına gidip filmimizi ordan indiriyoruz. delikanlı gibi söliyim yaklaşık 5 senedir torrent olayını kullanıyorum ve çok ateşli bir savunucuydum torrentların amma velakin farkettim ki rapidshare ve flashget ikilisinden aldığım verimi torrenttan asla alamıyorum. evdeki 4 mibt bağlantımla torrent çekerken saniyede max. 120-200 kb çekerken rapidsharele 470 kb a kadar çıkıyor hız ve azalmıyor. torrentta bi süre 200 kb hızda çekip akabinde 30 kbye düşme ihtimaliniz de var. o yüzden size tavsiyem torrent sayfalarını film kalitelirini ögrenmek için kullanıp, indirmeyi rapidshare ve flashgetle yapmanız olacaktır. kıyın paranıza alın bi rapidshare accountu, sonuna kadar değiyo onu söliyim. tek seferde 7 ayrı parça rar.ı flashgetle nası indiririm diye merak ediyosanız da sambalici arkadaşımız çok güzel açıklamış onu uygulayın.
  (bkz: #11865296)
 • peerguardian kurun, p2p listesini secin, sürekli güncelleyin. bu alet kötü ip'leri ayikliyor* ve peer listenizi daha temiz hale getiriyor. download hizina direk bir etkisi yok yalniz bunun, en azindan 1 mbit ve alti baglantilarda pek fark etmez hiz yönünden.

  http://phoenixlabs.org/pg2/

  utorrent icin* baglanilacak peer sayisi ve hiz ayarlari cok önemli. utorrent'in icindeki speed guide'i kullanin ve "number of connections" ve diger ayarlari ne yaptiginizi bilmiyorsaniz pek kurcalamayin. en kötü ihtimalle deneyebilirsiniz, özellikle upload slots per torrent cok önemli, 4 tane yeter normalde, daha fazlasi baglantinin icine eder. toplamda* baglanti sayisi da baglantiniz ne olursa olsun 200'ü gecmesin, yetiyor da artiyor bile.

  port forward ve router'dan nat'i ayarlamiyorsaniz connection sekmesindeki listening port ayarlarinda hepsi secili olsun. port forwarding yapmaniz gerekiyorsa "randomize port each time" secili olmamali.

  advanced sekmesindeki ayarlara dokunmayin. eger cok hizli bir baglantiniz varsa, hard diskinizin yazma/okuma hizi cok düsükse veya hakikaten hayvan gibi download yapiyorsaniz** disk cache'i ayarlamaniz gerekebilir, cünkü disk overload hatasi alabilirsiniz.

  bir de utorrent'in sitesindeki faq'u okuyun, bilmeniz gereken her sey orada yaziyor.

  türkiye'deki normal bir adsl kullanicisi icin port forwarding ve firewall ayarlari cok önemli. software firewall kullaniyorsaniz ayarlarini kontrol edin, norton kullaniyorsaniz baska bir firewall kullanin.*

  edit : yukarida toplam baglanti sayiniz 200'ü gecmesin demisim, halt yemisim. simdi 1 mbit'lik baglantiniz varsa gecmesin hakkaten. yoksa kötü olabilir. ama düzgün bir sisteminiz ve süper hizli bir baglantiniz varsa* toplam baglanti sayinizi yükseltebilirsiniz, isterseniz 1000 yapin, ayni anda da 15 torrent indirin. tabii sisteminiz kaldiriyorsa. ama türkiye'de bir adsl kullanicisi icin toplam 200 iyidir, artirmayin. yine döndük dolastik ayni yere geldik ya. neyse. 200 iyi iste, yetiyor. ayni anda da 3-5'ten fazla torrent indirmeyin.

  büdüt : peerguardian'in yerini peerblock aldi. alali da bayagi zaman gecti aradan. peerblock daha iyi, cökmüyor zart zurt, vista'da win7'de calisiyor. onu edinin.
 • dht ve üyelik isteyen trackerlarla ilgili bilgi için (bkz: #14496945)

  cfosspeed kurun, ayarlar > ayarlar kısmındaki protokolden "bittorrent"i ve programlar kısmından da kullandığınız torrent programı önceliğini "düşük"e getirin. sonra torrent açıkken internette gezemiyorum demeyin.