şükela:  tümü | bugün
 • bu gözler neler gördü, bu eller neler kullandı, ne teknolojilere daldı...

  öncelikle;

  napster, emule, kazaa, lime wire, bear share, usenet, soulseek gibi paylaşım ağları birer birer kapatıldı ya da can çekişiyor.

  torrent geldi, kurtarcımız oldu. bugüne kadar başarıyla ve hız kesmeden çalışıyordu.

  artık son devlerin (the pirate bay gibi) tek tek kapatılmasıyla (dns ya da proxy çözümleri ile de ulaşılamayan) torrent teknolojisi de legal paylaşım yapılması harici topallamaya başlamış gibi görünüyor.

  zaten legal paylaşımları http / ftp ile çekebiliyoruz evet bu da sunucuya büyük yük olduğu için torrent kullanılması makul bir sebep, bu yüzden tercih edilen bir teknoloji olarak kullanılacağı doğrudur.

  e peki sonra? artık legal olmayan içeriklerin önünü açacak yeni bir teknoloji düşünüldü mü acaba? var mı babayiğitler üzerinde boylu boyunca düşünüp çalışmaya başladı mı?

  teknolojinin koşarak geliştiği mümkünse 1 sene önceki teknolojinin eski sayıldığı günümüzde ne olacak lan bu muhtemel teknoloji?
 • (bkz: buraya taşlar ve sopalar esprisi gelecek)

  bence artık netflix steam spotify gibi uygulamalar sayesinde uygun fiyatlara (steam indirim zamanı uygun oluyor) içeriğin orijinal olanına ulaşacağımız için gerek kalmayacak böyle sitelere.

  geri kalan dosya paylaşımlarını da bulut hizmeti veren firmalar ile çözeceğiz sanırım.
 • (bkz: bunlar filmleri kendilerine bağladılar)

  buyuk boyutlu dosya transfer siteleri gelisecektir.
 • (bkz: tor torrent) *
 • netflix, steam ve bulut uygulamaları kullanışlı olabilir fakat ülkemizde önümüzü tıkayan en güçlü nokta adil kullanım kotası.
  teknoloji ilerledikçe buna paralel olarak oyunların filmlerin dolayısı ile dosyaların boyutları da artıyor fakat adil kullanım kotası sabit kalıyor 50gb yada 75gb bence düşünmemiz gereken ilk problem akk nasıl aşılır, mantıklı fiyatlar ile bu hizmeti bize hangi servis sağlayıcısı sunabilir.
  youtube da saniyede 1gb download hızlarına ulaşan internet bağlantıları var biz akk aşımında 3mbs densede 1,5 2 mbs aralığında zaman öldürüyoruz.