şükela:  tümü | bugün
 • *

  stark hanedanı'nın eski liderlerinden biri. aegon targaryen tüm westeros hanelerini teker teker ele geçirmeye başlayınca, ejderhalarla başa çıkamayacağını anlayarak targaryen hanesi'ne bağlılık yemini etmiştir. 8 bin küsur yıllık bağımsız stark krallığı böylelikle sona ermiştir. bu yüzden "diz çöken kral" olarak da bilinir. eddard stark'ın atasıdır.
 • kuzey'in son krali. butun kuzey ordularini toplayip guneye dogru yardirmistir sonra karsisinda 3 tane devyarasa ejderha gorup la sikerler ben bunlari alamam teketekte diyip targaryen hanedani'nin onunde diz cokmustur. olsun yine de stark'tir en nihayetinde saygimiz sonsuzdur. ayrica tam diz coktugu yerde bir adet temsili heykeli bulunur. bi han'in onunde.
 • yarrak gibi evlat ve torunlar yetiştirerek sikik stark soyunu genişleten götveren karakter.
 • kuzey'in son kralı* robb stark'ın büyük dedelerindendir bu abimiz ayrıca.
 • beş kralın savaşı'na kadar ki son kuzey kralı. savaşmadan fatih aegon'a teslim olduğu için diz çöken kral* olarak da bilinir.
 • robb stark'tan 300 yıl önce yaşamış olan son kuzey kralıdır.

  bütün westeros'un dilinde, çok uzaklardan gelen yabancı lord ve onun ejderhaları vardır. güney krallıkları teker teker düşer, çoğunun orduları savaş alanında yanarak can verir. buna rağmen torrhen diz çökmeye hiç niyetli değildir. ordusunu toplayıp aegon targaryen ile yüzleşmek ister. amaçlarından birisi de ejderhaları öldürmektir. üç dişli mızrak* yolunda iki ordu karşılaşır. ancak kendisininkinden daha büyük olan orduyu ve ejderhaları gördüğü zaman bütün umutları suya düşer torrhen'in. halkının göz göre göre katledilmesine razı olmadığı için aegon'un önünde diz çöker, kılıcını ona vererek hizmetini sunar. aegon ise asla deli bir hükümdar olmamıştır, yeri geldiğinde affedici ve merhamet sahibidir. torrhen stark'ın diz çöktüğünü gören ilk ejderha kralı, onu kuzey muhafızı* ilan eder. böylelikle ilk insanların soyundan gelen binlerce yıllık stark krallığı o gün son bulur. bu hikaye ile ilgili şöyle göz kamaştırıcı bir illüstrasyon da vardır.

  yüzyıllar sonra torrhen stark'ın diz çöktüğü noktaya bir han inşa edilir, ismi de "dizçöken adam hanı"dır.
 • iron man'ın akrabası sandım geldim.
  ama değilmiş hayal kırıklığına uğradım açıkçası.