• insanlarin siklikla tortilla diye anmasina ragmen, ispanyol omleti denen hedenin gercek adidir. en basit hali patates, yumurta ve bol yag ile yapilsa da sogan koyuldugu da gorulmustur. patatesi kavurup, uzerine yumurta kirmaktan biraz daha fazla zaman alir, ters yuz edilmesi falan ugrastirir. patatesleri pisirirken aralarina kabugu soyulmamis ama uzerinde delikler acilmis sarimsaklar guzel bir tat verebilir.

patates cok seven insanin denemesi gereken bir diger ispanyol hedesi ise patatas de lo pobre'dir.
  • güzel bir tortilla de patatas tarifi için (bkz: tortilla/#110375785)
  • derin bir tavada pişirilmesi gereken ispanyol omleti.

internette çoğu tarifte baharat ekleyin diyor ama aslen baharatlı pişirilmemektedir.
    günün her saati tüketilebilir.
    ispanyada birçok mekan bu omletin lezzeti için zaman zaman yarışır.
    patatesli omlet demek çok basite indirgemek olur. soğanı ve yumurtasının sünger kıvamını ayarlamak önemlidir.
    etli de pişirilir.

bir diğer güzellik için;

(bkz: patatas bravas)
  • malzeme ve yapılış itibariyle basit fakat insana bir o kadar da iyi hissettirebilen yemek. soğan, patates, yumurta, zeytinyağı ve tuz yeterli. bu saydıklarımın "yabancı" sayıldığı, tercih edilmediği kültür sanıyorum ki pek azdır. şükür ben yemek konusunda kimsenin pişirmesine muhtaç değilim, elimden az biraz gelir ama mutfağın inceliklerini bilmiyorum. o açıdan bu basit yemeği pişirmek bazen çok mutlu ediyor. açıyorum arkada noches en andalucia'yı, dalıyorum mutfağa... evet netice itibariyle acayip bi' şey değil. olsa zaten türkiye'de yapamazdık muhtemelen. * hem her evde pişirilebilecek basit, zeytinyağını tekrar kullanıyorsanız ucuz da sayılabilecek, besleyici bir yemek. üstelik yalandan da olsa farklı mutfaklardan bir şeyler pişirebildiğiniz hissini, mental tatminini veriyor. daha ne olsun?

o yüzden çok severim bu tortilla de patatası. "patatesli soğanlı omlet işte ne var" deyip geçmeyin; kıvamını tutturursanız omletten bir tık daha leziz oluyor bence. tutturamasanız da olur, sorun değil. yapanı, seveni lütfen hor görmeyin. sokağa çıksak içimiz kararıyor. bırakın patates ve soğanla en azından kafamızın içinde başka yerlere gidebilelim, kendimizi yalancıktan da olsa sevindirelim. "hmmmm ispanyol mutfağı evet hmmm" diye kendi kendimize şov yapalım. bunu çok görmeyin. *
  • bildiğin patatesli omlet. ama sahur için güzel bir yemek.
  • yıllar önce sevilla'da bir tapas bardan yumruk zoruyla aldığım tüyolarla sulu ve yumuşak kıvamda hazırladığım namıdiğer ispanyol omleti.

efendim şöyle ki bunu çoğu tarifte ve mekanda tuğla kıvamında yaptıkları için ispanyol ahalisi dahi şöyle yumuşak ve içi akışkan bir tortillaya hasret. vereceğim tüyolarla sizler de harika kıvamda omletler hazırlayabileceksiniz, başlayalım!

- kızartma tavası derin, küçük çaplı ve yanmaz yapışmaz olmalı.

- tarifte 100gr patates 1 yumurta eşitliği sağlanmalı. patates ve soğanlar birlikte bol yağda orta kısık ateşte kapağı kapalı renk alana kadar kızartılmalı.

- patates ve soğanlar kızartıldıktan sonra yağı süzülüp kenarda baharat ve tuzu eklenip karıştırılmalı.

- yumurtalara tuz dahil hiçbir baharat atılmamalı.

- kenarda baharatladığımız kızarmış patatesler, derin bir kasede çırpılmış yumurtaların üzerine dökülüp hafifçe karıştırılmalı ve üzeri kapatılmadan 3 dakika bekletilmeli.

- kızartma yaptığımız tava hafifçe yağlanıp orta kısık ateşte 30 saniye ilk taraf. ardından 30 saniye diğer taraf ve en son tekrar çevrilip 10 saniye de ilk taraf kızartılmalı.

ve sonuç!
  • bir nevi patatesli soğanlı omlet de denilebilir. ispanyol omleti de denebilir.

ingilizce tarif
    türkçe tarif
    omleti peynir dolgusuyla başka bir noktaya taşıyan tarif.
  • gorunurde cok basit malzemelerle yapilan bir omlet olarak dursa da, cok ince teknikler gerektiren yemek.
    eger yaptitiniz omletin disi iyice kaplandiysa ve ici sulu ise bu isi yapmissiniz demektir. omleti dilimlediginizde icindeki yumurtanin tamamen katilasmadigini gormeniz gerekiyor ve bunu yakalamak cok zor.

belki 20-30 defa yapmisimdir ama cok nadir yapabiliyorum bu sekilde. :/
  • patatesli omlet işte. ispanyollar her öğün bundan yiyor.
  • çok farklı bi yemekmiş gibi ispanyol arkadaşların her seferinde övdükleri, bildiğin patatesli yumurta...
hesabın var mı? giriş yap