şükela:  tümü | bugün
  • bebek var mis gibi dompik dompik, bokunu başkası temizliyor, yemeğini başkası yediriyor, gece başkası uyuyamıyor ben de akşamları, haftasonları falan gidip çocuğu mıncıklıyorum, yarım yarım anane diye bağırmasını dede diye seslenmesini dinliyorum oh ne güzel demektir torun sevgisi.
    kendi çocuğuna aklı sıra verdiği disiplin esnasında yapılmasına izin vermediği şeylerin torun tarafından yapılmasına sonsuz hoşgörü göstermek, ama baba bana izin vermemiştin itirazlarına "ee torun başka" demektir.
    bir gariptir

bizimkilerde de son birkaç yıldır torunsamak diye tabir edebileceğim garip bir ihityacı farketmedim değil.
  • genelde torun acısından dede,emekli maası,bakkal ucgeninde sekillenen sevgi.
  • dedemden öğrendiğime göre başka bir türlü sevgi olup, tadına doyum olmuyormuş.
    (bkz: l'art d'être grand-père)
  • galiba insanlarin hayat gailesi munasebetiyle cocuklarinda yasayamadiklari keyfi torunlarinda yasadiklarindan gelisen inanilmaz sevgi...
  • günümüz sözlük yazarlarının henüz tatmadığını düşündüğüm duygu.
    (bkz: bilen varsa beri gelsin)
    (bkz: sözlüğün yaş ortalaması)
  • yeni torunlarının olduğunu öğrenip, onları büyümeden göremeyeceğini bilerek üzülmek de bu sevgiye dahildir.

(bkz: gel teskere gel teskere)
  • evlat sevgisi ile kıyaslandığında bambaşka bir yerde olan sevgidir. torun sevgisini yaşayanlar çok büyük ihtimalle ` :13 yaşında anne olmadıysanız` yaşını başını almış, kendi kanına en yakın bebeği en son yıllar yıllar önce sevmiş, birde fazla sevmeyeyim şımarmasın diye de yeri gelmiş o sevgiyi belli etmemiş ve şimdi de bu sevme özlemi ile dolmuş insanlardır.

nine ve dedelerin yaşadığı bu duygu gençken yaşadıkları yoğunluk kalmadığı için onları sarıp sarmalar, yeri gelir anneden daha düşkün olur, çocuğun üstüne ikinci bir katı daha giydirir, anne bir yedirse o peşine bir daha yedirir. annenin çocuğuyla gezip oynamaya vakti olmadığında o işe gittiğinde nineler dedeler bu görevi de üstlenir, dede ile gidilen park gezileri nine ile yapılan altın günleri...

torun sevgisi büyükler için güzel olduğu kadar dede yada nine sevgisi de torun için önemlidir. hiç bu sevgileri, bu şımartılmaları yaşayamayanlar bu sevgiyi bilemezler, sadece ilerde kendi torunlarına yaşatmayı ve kendi torunlarında bu sevgiyi tatmayı dilerler. ` :daha çocuk doğmadan dedesinin ölmesi`
  • daha kapitalist bir yaklaşım olarak;

(bkz: evlat sermaye ise torun kardir)
  • evladın evladına duyulan sevgidir. bu sevgiyi besleyenler kendi evlatları ile ilgili yanlış yaptıklarını düşündükleri şeyleri torunlarının hayatında da olmamasını isteyen, torunları ikinci bir şans olarak da görebilen insanların sevgisi.