şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fethiye çetin'in ayşe gül altınay'la birlikte bir araya getirdiği ikinci kitabı, aslında bir mülâkatlar toplaması. mevzubahis torunlar da 1915 felaketinden sağ kurtulan ermenilerin türk ve müslüman torunları. metis yayınları, 211 sayfa.
 • önsözünden alıntı, hrant dink'ten geliyor: "1915 metre derinliğinde bir kuyudan çıkamamanın kitabı". anneannem ve azınlık gençleri anlatıyor'dan sonra gayrimüslimlerin bu topraklardaki geçmişinin izini süren, bugün o geçmişin nasıl hatırlandığını anlamaya çalışan bir diğer araştırma.
 • okunduğunda iç sızlatan, nelere göğüs germek zorunda kalmış bir neslin varlığından yeni yeni haberdar olmanın pişmanlığını fazlasıyla yaşatan, hisleri en yalın ve hisli şekilde birebir anlatan insanların hikayelerinden oluşan fethiye çetin kitabı.

  bir diğeri için (bkz: anneannem)
 • aynı zamanda konya'nın çeltik ilçesine bağlı bir köy.
 • (bkz: torunlar gyo)
 • yandaş torunlar boğaz’da eski yalıyı yıktı, yenisini yaptı

  başbakan erdoğan’ın imam hatipten arkadaşı aziz torun, 2 yıl önce boğaz’ın en nadide yalısını satın aldı. aslına uygun tadilat yapılması gereken yalıda, kat çıktı

  akp iktidarıyla yükselişe geçen aziz torun, 2010 yılında boğaz’da tarihi clifton yalısı’nı satın aldı. 1890 yılında inşa edilen ve tarihte ingiliz clifton ailesi’nin yaşadığı yalı iki kez yangın geçirdi. yalının arazisinde daha sonra 200 metre taban oturumlu iki katlı kagir bir bina inşa edildi.

  11.5 milyon dolara aldı

  kayıkhaneler dahil 950 metrekare kullanım alanına sahip olan clifton yalısı, bu özelliği ile boğaz’ın en nadide yalılarından birisi olarak gösteriliyordu. 2006 yılında satışa çıkartılmıştı ancak taliplilerin restorasyon izinleri konusunda tereddütlerinin bulunması nedeniyle yalı 4 yıl boyunca satılamadı. torunlar şirketler topluluğu’nun patronu aziz torun, 14 ekim 2010 tarihinde ayşe nilüfer hayat (isvan) ve ömer kemal isvan’ın hissedarı olduğu kandilli’deki clifton yalısı’nı 11.5 milyon dolara satın aldı.

  değeri 35 milyona çıkacak

  aziz torun oturma amacıyla satın aldığı yalıyı yıkarak, yangından önceki haline uygun olarak yeniden inşa etmek için anıtlar kurulu’na başvurdu ve gerekli izinleri kolayca aldı. istanbul vı numaralı koruma bölge kurulu’nca onaylanan 2. grup tarihi eserin inşaatı bittiğinde torun bu işten oldukça kârlı çıkacak. bölgedeki emlakçılar yalının tadilattan sonra değerinin 30-35 milyon doları bulacağına işaret ediyor.

  gıda toptancılığı yapan aziz torun, son 10 yılda önemli ihalelere katıldı. tadilat bitince boğaz'a taşınacak.

  http://www.focushaber.com/…sini-yapti-h-338087.html
 • 25 farklı hikayede, müslümanlaş(tırıl)arak hayatta kalan ermeniler'in torunları var bu kitapta. bu torunlarla yapılan görüşmeler sonucunda, onların ağzından söyleşi tadında yazılmış bu hikayeler. bir dedesinin, anneannesinin veya babaannesinin ermeni kökenli olduğunu öğrendikten sonra yaptıkları sorgulamaları ve değişen fikirlerini anlatmış bu torunlar. bir de bu gizli ermeni büyüklerinin 1900'lü yılların ilk çeyreğinden anılarını.

  bu torunların farklı isimlerle nitelendirdikleri 1915 olayları ve o olayların insani boyutu da bu kitabın konusu. ermeniler'in sadece doğu'da birkaç şehirde yaşamadığını öğreniyor insan bu kitapla. nitekim torunlar karadeniz'den iç anadolu'ya geniş bir yelpazeden geliyorlar. bu yüzden de anadolu'nun her yerinde içiçe yaşayan iki halka ait bir kitap bu; çünkü torunlar, tarih boyu bir elin parmağıyla sayılmayacak kadar çok dil, din ve ırkın yaşadığı bu topraklarda, kendimizi özenle "türk, sünni, beyaz ve müslüman" olarak tanımlasak da hepimizin tüm o dil, din ve ırkları bir şekilde hala içimizde barındırdığımızı hatırlatıyor.
 • youtube fenomeni bir kanal, gerçekten çok embesil bir arkadaş var başında. fikirler normal, herhangi bir laf yok. ama bi insan nasıl bu kadar moron olabilirin cevabı.
 • hayatımda gördüğüm en itici youtube kanalı. o duygusuz anlamsız ifadeler. gereksiz tavırlar.

  onun yerine bu arkadaş efendi efendi anlatsa kendini derdini cidden oturur dinlersin. ama o bayağılaşmış hareketler sıkıyor şef torun.