• ölmeden önce verdiği son konseri üsküp'te stadyumda canlı olarak izleme fırsatı bulduğum makedon pop idolü.

üsküp'ün yarısı o gün o stadyumdaydı sanki ve albümü çok yeni çıkmasına rağmen yeni şarkılarını bile hep bir ağızdan söylüyorlardı. makedonya'da o'nu sevmeyen, şarkılarını bilmeyen yok. türkiye'de o'nun makedonya'da sevildiği kadar sevilen bir şarkıcı bulmanız imkansız... şöyle düşünün: tarkan kadar popüler olacak, barış manço kadar herkesin gönlünü fethedecek, yardımsever ve mütevazı olacak biri. şimdi bunu en az 5 ile çarpın. işte makedonlar için tose buydu. teşbihte hata olmaz ama sanki makedon halkı için tanrı'ya bir adım uzakta, neredeyse tapılan biriydi.. hala o'nun şarkılarını dinleyip ağladıklarını bilirim.
  • eurovision 2004 teki makedon sarkici
  • kayan yildiz.

yolcu koltuguna oturdugu bir jip zagreb-belgrad otoyolu uzerinde, zagreb'in 120 kilometre dogusundaki nova gradsika kenti yakinlarinda refuje carpmis.

http://www.theaustralian.news.com.au/…12377,00.html

kendisini cok az tanimama ragmen bana baris akarsu'yu ve uzay hepari'yi animsatti birden, hizli yasayip hizli olen bir sarkici olarak. nur icinde yatsin.
  • 26 yasinda hayatini kaybetmis olan makedon sanatci.

2004 yilinda eurovision'a katildiktan sonra bbc kendisini “balkanlarin elvis presley'i” seklinde isimlendirmisti. makedon bir tanidigimin ifadesiyle, kendisi “tum eski yugoslovyalilarin zayif noktasi” imis. o derece sevilirmis.

baris akarsu ile cok benziyorlardi. neselilerdi, cok sevililerdi, cok genclerdi... hayatlarini, uc ay arayla, trafik kazasinda kaybettiler.

o eski guzel gunlerden bir aksam: jovano, jovanke

topragi bol olsun.
  • jovano jovanke'yi, bilja krstic ile birlikte en iyi yorumlayan şarkıcıydı.
    zaten inanılmaz sevilirken bir de genç yaşta ölünce,
    tam bir idole dönüşmüş durumda bugün.
    geçen hafta doğum yeri olan ve mezarı ile anı müzesinin bulunduğu kruşevo'daydım.
    müzeyi gezerken bir hanım bize eşlik etti.
    isa'dan bu kadar övgüyle bahsettiklerini sanmıyorum.
    ideal karakterde oluşundan, alçakgönüllülüğünden, yardımseverliğinden,
    uzun boylu oluşundan, sporcu karakterinden bahsetmelerini dinlemeliydiniz.
    ya evet, bunların hepsi doğru olabilir de, yapılan o (çok güzel) müze,
    bu anlatım diil falan, insan garipsiyor bir milletin bir insana bu kadar tapmasını.
    sanki ortodoks azizleri arasına katmaya uğraşıyorlar gibiydi...

bu arada ölümüyle ilgili bir detay:
    öldüğü kazada şoför uyuya kalır ev bir kamyonun altına girerler.
    otomobilde bulunanlardan sadece toşe ölür.
    arabayı kullanan ise en yakın arkadaşıdır.

bu açıdan, yine balkanlar'dan çıkmış inanılmaz yetenek drazen petroviç'i anımsattı bana.
  • refüje çarparak değil kamyonun altına girerek vefat etmiş şarkıcı. enfes bir sesi ve yorumu vardı.. nur içinde yatsın..
  • rahmetliyi de gecenin şu vaktinde tesadüfen keşfetmiştim. ha illa ki kulağıma çalınmıştır da sevdalinkasına denk düşmediğim kesin. konserindeki moj dilbere kaçıncıdır kafamda dönüyor, bir ikinci kez dinlemeye bile ihtiyaç duymadıydım o yüzden.

şimdi "dedeleriyle aynı zamanda yaşamış gibi söylüyor" diye not düşecektim, onların arasına karışmış meğer.

http://www.youtube.com/watch?v=hw_-wff-vyw
  • zajdi zajdi isimli şu eserdeki yorumuyla tanıma şansı bulduğum güzel sesli insan. zeljko joksimovic'in lane moje'sinden alınan tadın aynısı kendisinde de varmış.
  • mezarı memleketi olan krusevo kentindedir. mezarının etrafı posterler, çiçekler, mektuplarla doldurulmuş. söylentiye göre ölmeden bir hafta kadar önce amcasıyla telefonda görüşmüş. amcası "krusevo bu aralar çok sessiz iyice boşaldı" demiş. o da "merak etme. 1 hafta içinde krusevo insanla dolacak" demiş durduk yere. ve bu görüşmeden tam bir hafta sonra krusevo'da binlerce insanın gözyaşları eşliğinde toprağa verilmiş toşe proeski. halen kendisi için bir anıt mezar inşa edilmekte.

(bkz: krusevo)
hesabın var mı? giriş yap