• (bkz: toscana)
 • roma devrinde görülen bir mimari düzen. kase şeklindeki sütun başlıkları ve iyon duzeni kaideleri ile tanınır.
 • demir demirkan ın ateş yağmurlarında çırılçıplak albümünden bir parça.
 • toskana, manzarası ve güzel sanatlara ait olan miras yönüyle tanınır. altı toskana bölgesi unesco koruması altındadır: floransa tarihi merkezi (1982), siena tarihi merkezi (1995), pisa katedrali alanı (1987), san gimignano tarihi merkezi (1990), pienza tarihi merkezi (1996) ve val d'orcia (2004).
 • netflix’in yine en uyduruk filmlerindem biri. ben toscana hatrina izledim ama hevesim kursagimda kaldi. zira bolgeye dair sadece iki ya da uc sahne vardi.

  3,5/10

  --- spoiler ---

  annemin dedigi gibi “turk filmlerindeki gibi daha basladiginda sonu belliydi”

  bir baba-ogul hikayesi varken cok yuzeysel gecilmis, cok basit, baya olmamis bir vakit kaybi film. gerek yok zamaniniza harcamaya.
  --- spoiler ---
 • şimdi neresi hoşuna gitti diyenlere tarif edemem, belki kara gözlü çingene kızı, belki fırından çıkmış taze ekmeği doğal zeytinyağına banıp yemenin özlemi, sade ve abartısız hikayesi; satın almak istediğim zeytinlik hayaline dokunması, ya da sadece açık havada kahvaltı için masalara serilen beyaz örtülerin ışık altında parlaması; bilemiyorum.
 • birkaç yemek yapılışı görür biraz da yeşilliğin tadını çıkarırım diye açıp izledim. sanki fena da değildi
  bu tarz filmlerin büyük şeyler sunma hedefinde olmadıklarını kavrayıp bazı anların içinde kaybolmak gerektiğini anlayınca her şey çok daha keyifli olmaya başlıyor. belki de bu yüzden izlerken eleştiri yapma gereğinde bulunmadım
  böyle yerlere ve böyle yerlerde yemek yapmaya hasret duyduğumdan olsa gerek iyi geldi.

  bir de filmden bir şey paylaşayım:
  “kimse özel değildir. ama herkes biri için özel olabilir. tabii doğru insanlaysa”
 • toskana mutfağı'nın merkezinde sadelik vardır. bakliyatlar, ekmek, peynir, sebze, mantar ve taze meyve kullanılır. zeytinyağı, moraiolo, leccino ve frantoiano zeytinlerinden yapılır. san miniato'dan beyaz trüfler ekim ve kasım aylarında görünür. en yüksek kalitede sığır eti chiana valley'den gelir. özellikle chianina olarak bilinen ve floransalı bifteği için kullanılan bir cins domuzun yerli cinta senese cinsi de üretilir.

  şarap, toskana'nın ünlü ve yaygın bir ürünüdür. chianti tartışmasız uluslararası alanda en iyi bilinenidir. chianti şarabının üretildiği bölgeye o kadar çok ingiliz turist gelir ki bu bölgeye chiantishire lakabı takılmıştır.
hesabın var mı? giriş yap