şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: tost) (bkz: cikolatali tost)
 • çok gerektiğinde ısınmak için kullanılabilecek bir elektrikli cihaz. özellikle kışın ortasında battaniyesi, yorganı olmayan, hiç bir şekilde ısıtma fasilitesi olmayan bir yazlıkta dışarıda kar yağarken mahsur kalınca (bkz: kış ortasında yazlıkta mahsur kalmak), ki yazlıklar dışarıdan daha soğuk olurlar, en iyi yapılacak şey tost makinasının başında, en azından elleri ısıtmak oluyor.

  bazı elektrikli cihazlar ve mutfak gereçlerini iki eve birden almayıp, yazlıktan kışlığa, kışlıktan yazlığa taşıyan annemin iki tost makinası alması ve bir tanesini yazlıkta bırakması da ayrı bir hikayedir.
 • öğrenci evlerinin olmazsa olmazlarından biri...
 • bir de ilkel modelleri vardı bunun; elektrikli değil, ateşe ihtiyacınız var. eller yanmasın diye ağaç tutamakla kaplanmış yarım metrelik sapıyla ilginç bir öğesiydi anneannemin evinin. ocağın altını biraz fazla açınca tost yanar, az açsan bana mısın demez, iki yüzey tam olarak bir araya gelecek şekilde tasarlanmadığından araya trabzon ekmeği dahi konsa sonuç ekmeği ısıtılmış bir sandviçten öteye gitmezdi. anneannem severdi onu, ben de anneannemi severdim, dedemin yıllar sonra aldığı elektrikli makineyi kutusunda saklayıp bize tost yerine ekmeği ısıtılmış sandviç yedirse de... ilginç bir aletti, ama tost makinesi değildi işte; tost şeysiydi!
 • annelerin hiç sevmediği mutfak aleti:

  1-evin her yeri kırıntı olur. koltuklar, masa, yerler...çocuklar ne kadar toplarsa toplasın hep annenin payına kırıntı kalır.

  2- o teflonun çıkarılması, takılması başlı başına maharettir.

  3-o küçücük g.tü ile hiç bir yere sığmaz. altını rahat silemezsin, o kapkalın kablosu dolanır. alıp da kaldırsan olmaz, nereye koyacaksın?

  4-temizliği zordur. ovala ovala bitmez. teflonun çizilme tehlikesi vardır. kırıntılar yapışır, fosil olur. temizlersin, çizilir. yıkarsın, bu sefer kurutması ölümdür. nerde kurutacaksın? bulaşıklığa sığmaz. yer yaratmak zorundasınızdır.

  ama...(bkz: kaşarlı sucuklu tost)
  yine de..(bkz: çift kaşarlı tost)
  daima..(bkz: iki tost bir ayran)

  bütün bunları yazdığıma umarım kızmadın sevgili tost makinem? (bkz: hala tost muyuz)
 • hem basit hem de çok lezzetli olan bir yiyeceğin yaratıcısı... (tabii yapanın katkılarını da gözardı etmemek lazım!)
 • ocak üstü için üretilen tost makinelerine hala semt pazarlarında rastlanabilir. bu modeller kanımca en iyi makinedir. hiçbir şekilde elektriğe ihtiyaç duymadığı için alternatif olarak analog tost makineside denilebilir.
 • üstünde yanık ekmek, peynir vb. parçaları varsa ve kazıyarak çıkmaları zorsa,

  bir adet uygun ebatlarda bez ıslatılıp tost makinesinin içine koyulup kapağı kapatılıp beklenirse, yumuşayan yanıkların daha kolay çıkacakları gözlenecektir...
 • battlestar gallactica jargonunda cylonlara verilen ad. *
  (not: türkce cevirilere göre)
 • tabu'da çağla şikel kullanılarak anlatılır.