• öyle bir fotoğraf ki sanki bir kaç saniye erken ya da geç çekilse bu kadar etkili olmayacakmış gibi. çocuğun ağzındaki lokmanın yanağında oluşturduğu yumru bile tam olması gerektiği yuvarlaklıkta. 21. yüzyılın yalnızlık portresi resmen. kusursuz.
  • internette bulabileceğiniz hüzün dolu bir fotoğraf, koymuyorum buraya, lüzumu yok. bildiğin çöktüm lan.
  • içeceği , suyu bile olmayan çocuk . tostu evden getirilen içinde sucuk , kaşar olmayan sadece salça olan tost belki de. kimbilir...
  • boğazıma sebepsiz bir yumrunun takılmasına neden olan fotoğraftaki çocuktur. bir insan evladının hayata dair tüm hayal kırıklıkları, bütün ezilmişlikleri, kendi seçmediği bir yaşamın yükünü omuzlarında taşırken oluşan o mecazi ağırlığın fiziki yansımaları, hepsi tek bir kareye sığmış resmen.

gerçekten neden bilmiyorum, muhtemelen de hiçbir zaman anlayamayacağım ama bu fotoğraf bana çok dokundu. belki bazılarını güldürmüş bile olabilir, ama benim içimi burdu gece gece. umarım şimdi omuzların daha dik bir şekilde, o yalnız başına oturduğun kantin penceresinin önünden daha iyi yerlerdesindir çocuk.
  • kanal öner yazısını görünce , 'insanlık' ya da 'çocuk olmak' gibi bir kanal adı aradım ama yok.
    ne kanalı önerilir bu fotoğrafa, hayat işte hocam, değmeden geçmiyor.
  • hiçbir şekilde konuşmamasına rağmen çok şey anlatan hüzünlü bir fotoğraf. şimdi bu fotoğraftaki çocuk bir gün büyüyecek, belki bir ihtimal üniversite kazanacak. sonra onun hiçbir halttan haberi olmayan çok bilmiş "arkadaş"ları gelip "ya qhanqaa bhiraz sosyalleshmhen lhazım yeaa" diyecek. e tabi bunun üzerine ebe si... her neyse, konudan sapmayalım. işte çocuk da diyecek ki "kiminle amına koyayım? kiminle sosyalleşeyim? bana bunu yaşatanlarla mı? siktirin gidin, işinize bakın.". böyle işte.

edit: 31. entrymin yalnızlıkla ilgili olması da ilginç bir tesadüf olmuş şöyle bir bakınca.
  • durumu diğer köy çocuklarından daha iyi olan köy çocuğu. yoksa köy çocukları okul bitince tost yemez. lükstür çünkü.
  • bu efsane fotodaki çocuk muhtemelen benle yaşıt üni son sınıfa geçmiş bile olabilir
  • dünya'nın en hüzünlü fotoğraflarındandır bana göre. baktıkça hüzünlendirir. insanı derin düşüncelere sevk eder. günün birinde olur da karşıma çıkarsa kendisine istesin 1000 tane tost söyleyeyim.
hesabın var mı? giriş yap