şükela:  tümü | bugün
  • gerek javada, gerek dot net'de birçok objenin içeriğini string formatında almamızı sağlayan ve zamanında visual c++'da çekmiş olduğum(uz) dönüştürme işkencelerinin büyük bir kısmına son veren faydalı fonksiyon...
  • gerek javada, gerek dot net'te her objenin içeriğini string'e çevirmekle yükümlü method, zira kendisi object object'inin methodudur.
    şimdi visual c++'da (nedense visual) işkence çekenler için geliyor: (bkz: cstring)
  • java'da ve dot net'de tüm sınıflarda, kalıtım ile alınan metoddur. isteğe göre geliştirici tostring metodunu override edebilir.
  • int yıl = 2006;
    string yazı = "bulunduğumuz yıl: " + year.tostring();

$eklinde kullanılabilir.
    (not: tostring'in t ve s'si büyük olacak tabi)
  • sadace int bir değişkeni değil her objeyi stringe çeviren method misal

private void button1_click(object sender, eventargs e)
    {
    string deneme = textbox1.tostring();
    }

şeklinde textbox ı tostring e çevirdiniz.dikkat ediniz textbox ın text ini değil direk kendisinii

sonuç ise : system.windows.forms.textbox, text:
    bu şekilde olur.

yıllar sonra gelen edit: acemi programcılık * yıllarım işte... tostring teaaa object beri gelen override edile edile child classlardada kullanılan bir methoddur. yeni bir buluşmuş gibi niye sözlüğe böyle salakça yazmışım bilmiyorum bu bir. iki "dikkat ediniz textbox ın text ini değil" gibi salakça bir cümle neden kurmuşum, sanki textbox un textini tostring ile çevirmek gerekiyormuş gibi.
  • (bkz: virtual method)

c# da belki en sık kullanılan virtual methoddur, kalıtım yoluyla tüm nesnelere aktarılır. bu da demek oluyor ki; örneğin bir classda bu metodu tanımlayabilmek için, önce override etmemiz gerekir.
  • java'daki genelde cok mantikli (ise yarar) bir output uretmezken* c#taki public member'lari falan tek tek degerleriyle listeleyip mantikli bir is yapar.
  • kimsede gelip bi gstring değil esprisi yapmamış amınakoyim ne nerd adamlarsınız. ayrıca genelde kendi şekillendirdiğim extension bir method'la ihtiyacımı gördüğüm metot. şimdi gelip tartışın burda.
  • henüz kimse fark etmemiş olsa da kaleminin kuvvetli olduğunu düşündüğüm bir yazardır diyerek üstteki anlamadığım entryleri bertaraf etmek istiyorum. hâlihazırda yazılmış birkaç entrysi dikkatimi çekmeyi başarmıştır. yolu açık olsun.
  • geçmiş doğum gününü kutladığım kıymetli badim. o bir gezgin, o bir beşiktaşlı, hem komşum hem yarı hemşehrim; dertli gönüllere giren, işte odur zeki müren.